Porady

Funkia (hosta) – roślina na zacienione stanowisko [ZDJĘCIA CZYTELNIKÓW]

0 (0 opinii)

Funkia należy do bylin łatwych w uprawie i odpornych na choroby. W zależności od odmiany kwitnie od czerwca do sierpnia, a jej największą zaletą jest bogactwo urokliwych liści. To roślina idealna na zacienione stanowisko. Zobaczcie funkię w ogrodach naszych Czytelników.

Odmiany i kolory funkii

Funkia zwana jest także hostą i uchodzi za jedną z ładniejszych roślin, które lubią zacienione stanowiska. Ogrodnicy doceniają jej oryginalne i ornamentowane liście. Uroku dodają roślinie białe lub fioletowe kwiatostany wznoszące się nad kępami liści. Funkia charakteryzuje się wielością odmian i gatunków, które różnią się kolorystyką:

  • funkia zielonolistna – jej liście są jednolite, co pozwala na komponowanie funkii z innymi roślinami (także tymi o intensywnych barwach); odmiany to np. Hosta elata o szerokich, językowatych liściach, Hosta lancifolia – funkia lancetolistna o liściach wąsko jajowatych, Hosta longissima o wydłużonych liściach i Hosta plantaginea – funkia babkowata obficie kwitnąca na biało
  • funkia żółtolistna – ma liście jednolite lub z żółtym brzegiem albo wzorem na blaszce liściowej; odmiany to m.in. Hosta fortuneii – z kremowo-żółtymi liśćmi z zielonym brzegiem i Hosta sieboldiana – o żółknących latem, szerokich, sztywnych i jajowato-sercowatych liściach
  • funkia białolistna – o liściach białobrzeżnych lub z białą i szeroką wstęgą na środku; odmiany to np. Hosta crispula – ma faliste, białobrzeżne liście, Hosta undulata ma duże, skręcone i falistobrzegowe liście z nieregularnym wzorem na środku, Hosta sieboldii – o liściach z wąskim białym brzegiem
  • funkia niebieskolistna – niekiedy charakteryzują się intensywnie barwionymi na niebiesko liśćmi (pod warunkiem, że roślina ma chłodne, wilgotne i półcieniste stanowisko); do najpiękniejszych odmian należą wszystkie warianty Hosta sieboldiana.

Jak sadzić i pielęgnować funkię?

Funkia najbardziej lubi stanowisko zacienione, a odmiany o jasnych liściach rozjaśniają ciemniejsze miejsca w ogrodzie, dlatego dobrze posadzić je na skraju zarośli lub pod grupą drzew. Dobrze komponuje się z drobnolistnymi roślinami cieniolubnymi, np. trawami leśnymi lub paprociami. Kolorowym akcentem mogą być np. kwitnące tawułki, pluskwice i tojady mocne. Równie efektownie funkia prezentuje się, kiedy jest posadzona nad brzegiem stawu.

Funkia lubi lekko wilgotne, humusowe podłoże, a zapewnienie odpowiedniego nawilżenia jest możliwe za sprawą ściółkowania. Rośliny te nie wymagają nawożenia, wiosną wystarczy jedynie rozrzucić niewielką ilość kompostu. Pomiędzy funkiami można posadzić cebulowe kwiaty wiosenne. Miejsce po ich uschniętych liściach skutecznie przykryją dekoracyjne liście funkii.

Sama funkia wypuszcza latem wysokie łodygi, na których umieszczone są kwiatostany. Te, które już przekwitną, należy latem usunąć.

Szkodniki funkii

Funkia, jak wiele innych roślin, bywa atakowana przez szkodniki. Ich obecność poznasz np. po dużych dziurach na liściach. To znak, że funkia jest zjadana przez najczęstszą zarazę, czyli ślimaki. Możliwości ochrony przed nimi jest kilka. Można po prostu co wieczór lub szczególnie po deszczu, zbierać ślimaki z rośliny. Inną możliwością jest ustawienie pułapek z piwem, do którego lgną ślimaki. Trzecią opcją jest rozsypanie wokół rośliny środka przeciwko ślimakom.

Funkia (hosta) w ogrodzie

Bardzo efektownie funkia prezentuje się w dużych ogrodach i na rozległych rabatach. Jednocześnie potrafi być ładnym akcentem nawet w niewielkim ogrodzie. Przedstawiamy Wam zdjęcia tej rośliny w ogrodach naszych Czytelników:

null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
0 (0 opinii)