Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie? Sprawdzone sposoby
Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie? To pytanie zadaje sobie wielu ogrodników. Ślimaki, jeśli występują w dużej liczbie, mogą dokonywać sporych spustoszeń, m.in. wygryzając dziury w liściach i zeskrobując z nich miękisz. Uszkadzają również korzenie, w których potrafią drążyć kanały.
Ślimaki w ogrodzie – rodzaje i rola w ekosystemie
Warto wyjaśnić, że w naszych ogrodach bytują ślimaki muszlowe i bezmuszlowe. Najwięcej szkód wyrządzają natomiast ślimaki nagie, a ślimaki skorupowe są mniej szkodliwe. Najbardziej pożyteczne są winniczki, które powinno się tolerować, gdyż zjadają jaja innych ślimaków oraz usuwają z ogrodu zwiędłe liście i opadłe owoce.
Ślimaki, bez względu na to, jak są żarłoczne, odgrywają ważną rolę w ekosystemie. Ich zadaniem jest udział w rozkładzie materii organicznej. Ślimaki zjadają odpady, martwe rośliny i przyczyniają się do powstawania ziemi próchniczej. Dlatego, póki nie rozmnożą się zanadto, to są pożytecznymi mieszkańcami ogrodu. Jednak ich zbyt duża liczba może spowodować, że część starannie wyhodowanych roślin zostanie utracona. Zanim wybierzemy drastyczne środki, warto zadbać o zapobieganie nadmiernemu rozmnażaniu się ślimaków oraz zastosować sposoby ekologiczne.
Ślimaki a warunki panujące w ogrodzie
Ślimaki szczególnie lubią zaniedbane ogrody, gęste zarośla, zachwaszczone grządki, nieskoszoną trawę. Lubią także wilgotne, cieniste miejsca, wysoką trawę oraz rozkładające się resztki roślinne. Ich miejscem bytowania mogą być sterty śmieci, kamieni lub wilgotnych desek. Dlatego też staranna pielęgnacja ogrodu i utrzymanie porządku przyczyniają się do ograniczenia ich liczby.
Aby nie dopuścić do mnożenia się ślimaków w ogrodzie, warto:
- unikać tworzenia zarośli przez usuwanie chwastów i regularne koszenie trawnika;
- wysuszać glebę poprzez jej spulchnianie w słoneczne dni. W ten sposób możemy nieco wysuszyć ziemię, co zlikwiduje część jaj ślimaków znajdujących się w glebie. Wydobyte na powierzchnię jaja zginą na słońcu. Warto również regularnie przewietrzać glebę przy użyciu grabi lub motyki;
- podlewać ogród rano, ponieważ podlewanie wieczorem stwarza wilgotne warunki lubiane przez ślimaki.
Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie?
Zanim sięgniemy po specjalistyczne środki w walce ze ślimakami, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się mieszkańcom naszego ogrodu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że naturalnymi wrogami ślimaków są jeże, ropuchy, jaszczurki, chrząszcze biegacze i ptaki. Dlatego warto nie płoszyć tych stworzeń.
Ptaki można zachęcić przez dokarmianie zimą i dostarczanie świeżej wody latem. Warto również zbudować dla nich budki lęgowe. Stworzenie w ogrodzie dzikich zakątków i zakamarków zachęci do osiedlenia się owadów zjadających ślimaki. Podobne warunki są również lubiane przez ślimaki, jednak jeśli ogród będzie ekologiczny, to zapewni dobre warunki zarówno dla ślimaków, jak i dla ich naturalnych wrogów. Wówczas nie będzie możliwości, aby populacja ślimaków nadmiernie się rozrosła.
Usunięcie kompostownika lub zastosowanie gnojówki z piołunu
Wylęgarnią ślimaków może być również kompostownik, gdzie mogą żerować na resztkach roślinnych. W niektórych wypadkach konieczne może okazać się usunięcie kompostownika. Kompostownik jest jednak bardzo przydatny w ogrodzie jako źródło taniego nawozu i miejsce utylizacji odpadków organicznych. Dobry sposób ograniczenia bytowania ślimaków polega na oblaniu kompostownika gnojówką z piołunu.
Posadzenie roślin odstraszających ślimaki
Dobry sposób odstraszenia ślimaków polega na posadzeniu odpowiednich roślin w pobliżu grządek z uprawami. Można także rozkładać na grządkach gałązki roślin, które zniechęcają ślimaki (np. wrotycz, bez czarny czy krwawnik).
Ślimaki szczególnie lubią truskawki i poziomki, marchew, buraki ćwikłowe oraz sałatę i kapustę. Spośród kwiatów ozdobnych najlepiej smakują im nasturcje, dalie, lilie, cynie, astry, aksamitki. Obok tych roślin warto posadzić więc rośliny odstraszające ślimaki. Należą do nich:
- majeranek,
- macierzanka,
- mydlnica lekarska,
- bez czarny,
- wilczomlecz,
- płomyk wiechowaty,
- bieluń dziędzierzawy,
- orlik pospolity,
- parzydło leśne.
Ślimaki nie lubią też takich warzyw jak cebula i czosnek. Nie smakują im również takie rośliny jak: krwawnik, tymianek, gorczyca, szałwia, hyzop, cząber, rumianek, bylica piołun i inne.
Ręczne wyzbieranie ślimaków
Najprostszy sposób ograniczenia liczby ślimaków w ogrodzie polega na ich ręcznym wyzbieraniu i następnie wypuszczeniu daleko poza ogrodem. Ślimaki bezmuszlowe bytują nocą (około godziny 21-22), w ciągu dnia zaś kryją się, dlatego trudno je znaleźć. Aby wyszły z kryjówek, warto posłużyć się wabikami, czyli rozłożyć na ziemi plastry buraka, ziemniaka, marchwi lub liście kapusty. Można zastosować również skórki z grejpfruta. Jeśli ślimaki obsiądą warzywa, łatwiej będzie je zebrać. Zwabi je również wyłożenie na wilgotną glebę szmat, papy, liści łopianu. Aby łatwiej pozbierać ślimaki, można przygotować pułapki. W tym celu umieszcza się na ziemi kawałek czarnej folii lub agrowłókniny. Należy je przykryć filcem lub folią aluminiową i całość przyszpilić do podłoża. Pułapkę może również stanowić odwrócona do góry dnem podstawka pod kwiatek ustawiona na wilgotnej glebie.
Naturalne bariery, pastuchy i płotki przeciwko ślimakom
Szczególnie cenne okazy roślin lub wartościowe grządki warto otoczyć barierami nie do przebycia dla ślimaków. Taką przeszkodą będzie na przykład szeroki pas trocin lub piasku zmieszanego z popiołem. Inny sposób polega na użyciu potłuczonych skorupek od jaj. Można też wysypać gruboziarnisty piasek, grys, sieczkę trocinową lub mączkę ceglaną. Droższy sposób polega na wykonaniu miedzianych obrzeży grządek. Można również nisko przy ziemi rozciągnąć tzw. pastuchy elektryczne.
Na rynku dostępne są także płotki przeciw ślimakom, które składają się z metalowych płytek o wysokości 10-15 cm i bardzo śliskiej powierzchni, której ślimaki nie są w stanie pokonać. Ślimaki nie lubią też płotków drewnianych.
Uwaga: Warto pamiętać, aby przed ułożeniem bariery, wyzbierać wszystkie ślimaki, które znalazły się w jej obrębie.
Domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie
Zanim uciekniemy się do środków chemicznych, które nie są obojętne dla środowiska, warto wypróbować bardziej ekologiczne preparaty domowe. Skutecznym środkiem jest wspomniana już gnojówka z bylicy piołunu lub orlicy pospolitej, która odstrasza ślimaki i wiele innych szkodników. Może być stosowana do opryskiwania roślin lub oblewania kompostu. Środek ten z łatwością wykonamy samodzielnie. W tym celu rozdrobnione pędy roślin zalewamy wodą w proporcji 1:5, a co dwa dni preparat mieszamy. Po 3-4 tygodniach mieszanka powinna sfermentować i wtedy nadaje się do zastosowania. Opryskujemy nią rośliny bez rozcieńczania.
Aby odstraszyć ślimaki od szczególnie cennych roślin, można spryskać ziemię wokół nich odwarem z papryki rocznej. Potrzebujemy do tego kilograma świeżych owoców papryki rocznej, które zalewamy 10 litrami wody i gotujemy przez godzinę. Tak sporządzony odwar odstawiamy na 48 godzin. Następnie przecedzamy przez sito.
Rośliną odstraszającą ślimaki jest również narecznica samcza. Możemy ściółkować glebę liśćmi tej rośliny lub zrobić z nich gnojówkę.
Innym sposobem na przepłoszenie ślimaków, szczególnie luzytańskich, jest zraszanie roślin rozcieńczoną kawą.
Środki chemiczne do zwalczania ślimaków
Zabójcze dla ślimaków jest przede wszystkim wapno gaszone. Aby pozbyć się ślimaków, można wieczorem wysypać ścieżkę z wapna gaszonego w pobliżu grządek. Zabieg można powtarzać kilkakrotnie w odstępach godzinnych.
Inny sposób polega na ustawieniu miseczek z piwem, w których ślimaki się utopią. W sprzedaży jest również dostępny chemiczny żel, który odstrasza ślimaki.
Sklepy ogrodnicze ponadto oferują chemiczne środki ślimakobójcze. Niektóre z nich są szkodliwe dla roślin, dlatego należy stosować je tylko na glebę między roślinami. Warto pamiętać, że środki ślimakobójcze są toksyczne dla ludzi i zwierząt domowych. Dlatego też należy uciekać się do ich użycia tylko wtedy, gdy plaga ślimaków jest bardzo duża. Warto również nie podejmować tych działań samemu, lecz zlecić to firmie specjalizującej się w zwalczaniu szkodników.
Komentarze