Porady

Wrotycz – jak stosować w ogrodzie na szkodniki i jako nawóz? [WIDEO]

4,7 (14 opinii)

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) jest rzeczywiście pospolitą byliną spotykaną przy drogach i na miedzach. Efektowne, pomarańczowożółte podbaldachy kwiatów oraz wysokie, sztywne łodygi z dużymi, pierzastosiecznymi liśćmi sprawiają, że wrotycz jest uprawiany jako roślina ozdobna. Poza oryginalną urodą wrotycz posiada również liczne związki chemiczne, które mogą być zastosowane do odstraszania i zwalczania szkodników owadzich oraz kleszczy, a także jako naturalny nawóz.

Wrotycz – biologiczny środek ochrony roślin

Kto szuka przyjaznego środowisku środka ochrony roślin przeciwko ssącym i gryzącym owadom, powinien wypróbować działanie wrotycza. Roślina kwitnie od czerwca do września. Kiedyś sadzono wrotycz na polach ziemniaków, aby ograniczyć inwazję stonki. Mocno pachnące olejki eteryczne odstraszają na przykład mączliki. Te opanowują często oberżynę (bakłażan), lubią ponadto ogórki, pomidory, fuksje, tytoń, gerbery i malwy, a rzadziej spotykane są na złocieniach, pelargoniach, azaliach, paprociach. Wrotyczu nie znoszą też mszyce, roztocza, kistnik maliniak, śmietki i inne szkodniki. Substancje zawarte roślinie są też skuteczne przeciwko mączniakowi rzekomemu.

O gerberach więcej przeczytasz<<TUTAJ

Co to jest wywar albo wyciąg, co to jest ziołowa gnojówka?

Bardzo dobrą alternatywę dla zwalczania szkodników roślin ogrodowych tradycyjnymi środkami chemicznymi stanowią ziołowe wywary, wyciągi oraz ziołowa gnojówka z wrotycza. Do przyrządzenia tych roślinnych ekstraktów wykorzystuje się kwiatostany wrotyczu oraz liście i łodygi w stanie świeżym albo wysuszone oraz wodę. Poprzez zmianę proporcji ziela i wody reguluje się koncentrację roślinnych substancji czynnych według indywidualnych potrzeb. Wywar otrzymuje się przez namoczenie ziela w wodzie, a potem gotowanie. Wyciąg powstaje przez moczenie wrotyczu w wodzie, a następnie odcedzenie płynu bez gotowania. Tak zwana ziołowa gnojówka nie wymaga gotowania, ale mieszanina ziół i wody stoi przez dłuższy czas, często przy tym fermentując.

Przepis na wywar z wrotyczu

Przykładowa receptura na wrotyczowi wywar i zastosowanie:

  • Wziąć 100 g suszonego wrotyczu, odciąć kwiaty, oddzielić liście od łodyg.
  • Włożyć ziele do garnka i zalać 1 l wody.
  • Mieszaninę gotować przez pół godziny. W tym czasie rozpuszczą się w wodzie garbniki i olejki eteryczne.
  • Po ostudzeniu wywar należy przecedzić. W szczelnie zamkniętym słoiku może być przechowywany przez wiele miesięcy.
  • Przed użyciem należy skoncentrowany wywar rozcieńczyć wodą w proporcji zależnej od stopnia opanowania roślin przez szkodniki. Przy niewielkim zagrożeniu wystarczy jedna część wywaru na dziesięć części wody (1:10). Jeśli szkodników jest dużo, zaleca się proporcję 1:6.
  • Przygotowany roztwór wlewa się do opryskiwacza i opryskuje opanowane rośliny.
  • Powtarzanie zabiegu zależy od jego skuteczności. Jeśli po kilku dniach po oprysku nadal widoczne są szkodniki, wywaru trzeba użyć po raz drugi. Często wystarcza tylko jeden zabieg. Ważne: nie spożywać warzyw bezpośrednio po oprysku.

Wyciąg z wrotyczu – jak przygotować?

Ten ekstrakt powstaje bez gotowania, dlatego najlepiej jest zużyć go w dniu przygotowania albo następnego dnia. Gdyby pozostała większa ilość wyciągu, można go wykorzystać do przygotowania gnojówki.

  • Do naczynia wkłada się 30 g suchego ziela (albo 300 g świeżego).
  • Ziele wrotycza zalewa się 10 l zimnej wody.
  • Całość odstawia się na 24 godziny.
  • Wyciąg odcedza się i rozcieńcza w proporcji 1:2.
  • Wyciąg stosuje się do oprysku mszyc, gąsienic motyli, larw owocówek i innych owadów, a także na rdzę.
Gnojówka z wrotyczu sprawdzi się jako naturalny nawóz i środek na szkodniki
Gnojówka z wrotyczu sprawdzi się jako naturalny nawóz i środek na szkodniki

Gnojówka z wrotyczu - przygotowanie

Tak zwana gnojówka roślinna, którą przyrządza się nie tylko z wrotyczu, ale też przykładowo z pokrzywy albo bylicy, powstaje przez sfermentowanie surowca.

  • 1 kg liści
  • 10 l wody
  • Całość pozostawia się na kilka tygodni do całkowitego sfermentowania.
  • Kiedy roztwór stanie się klarowny, można użyć go do oprysku w ogrodzie.
  • Na mszyce wystarczy stężenie gnojówki z wrotyczu 1:15.

Wrotycz – nawóz w ogrodzie

Roślinna gnojówka jest też naturalnym nawozem. Zawiera duże ilości azotu i potasu, i stanowi doskonałe wzmocnienie prawie dla wszystkich roślin. Zalecana jest do nawożenia roślin, które mają duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Należą do nich m.in. chętnie uprawiane w ogrodach pomidory, kapusta, ziemniaki, seler, cukinia. Rośliny motylkowe (groch, fasola) nie potrzebują dodatkowego azotu (a tym samym nawożenia gnojówką), ponieważ potrafią same o niego zadbać.

Wrotycz - naturalny nawóz i preparat na szkodniki! [WIDEO]

4,7 (14 opinii)