Pokrzywa – właściwości, zastosowanie lecznicze, sok z pokrzywy [WIDEO]
Na samą myśl, żeby zjeść pokrzywę, może się człowiekowi włączyć w głowie alarm. Nawet dziecko wie, że pokrzywa przy najlżejszym dotknięciu boleśnie parzy. Kiedy jednak pokrzywa zostanie ususzona albo ugotowana, jej groźny potencjał obronny zanika, a sama staje się cennym pożywieniem i lekarstwem.
Praktyczne zastosowanie znajdują liście pokrzywy oraz korzenie. W liściach występują flawonoidy, kwasy organiczne, olejki eteryczne, witaminy C, B i K oraz duże ilości potasu, żelaza, wapnia i fosforu. Korzenie zawierają m.in. polisacharydy, sterole, kwasy organiczne i sole mineralne.
Pokrzywa – zastosowanie dawniej i dziś
Pokrzywa należy do najstarszych ziół leczniczych i użytkowych. Od niepamiętnych czasów leczyła ludzi, z jej włókien tkano płótno, a w ciężkich czasach ratowała jeszcze od głodu. Można się tylko dziwić, że tak wszechstronna roślina jest przez niektórych uważana za uciążliwy chwast. Zwalczana motyką, szpadlem, pługiem i herbicydami radzi sobie jednak i z rozbudowanej sieci korzeni wytwarza wciąż nowe rośliny. Bardziej rozsądne byłoby wykorzystywanie tego niezwykłego daru natury z pożytkiem dla zdrowia.
Jako roślina lecznicza, pokrzywa ma co najmniej tyle zastosowań, co sławny rumianek, miły nagietek albo gorzki mniszek lekarski. W medycynie ludowej pokrzywa jest zalecana do odtruwania i oczyszczania organizmu w ramach wiosennej diety, jak również w stanach wyczerpania i przemęczenia. Te ostatnie dolegliwości są często skutkiem niedoboru żelaza, co może prowadzić do anemii. Zawierająca duże ilości żelaza pokrzywa może temu z łatwością zapobiec. Dostarcza ona, w zależności od fazy wzrostu, dwa do czterech razy więcej żelaza niż stek wołowy i do trzech razy więcej niż szpinak.
Pozytywnie wpływa też na wątrobę i żółć, co już wiedział i wykorzystywał ojciec nowożytnej medycyny Paracelsus (XV/XVI w.). Pokrzywa pomaga rozwiązywać problemy trawienne, a nawet wspiera trzustkę w równoważeniu poziomu cukru we krwi.
Właściwości lecznicze pokrzywy
Zioło zawierające głównie flawonoidy, fitosterole, liczne minerały i inne czynne substancje, ma działanie:
- przeciwzapalne,
- przeciwskurczowe,
- przeciwbólowe,
- moczopędne,
- wzmacniające system odpornościowy.
Lecznicze właściwości pokrzywy są wykorzystywane w leczeniu albo terapii pomocniczej następujących chorób i dolegliwości:
- Chroniczne zapalenie żołądka i jelit. Działa przeciwzapalnie oraz chroni śluzówkę jelit.
- Zapalenie stawów. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbólowym działa skutecznie nawet w ostrych stanach zapalnych stawów. Zaopatruje organizm w naturalne składniki cenne dla organizmu oraz antyoksydanty, czego nie potrafi żaden lek syntetyczny.
- Infekcje dróg moczowych. Działając moczopędnie powoduje wypłukiwanie chorobotwórczych zarazków. Leczy zakażenia dróg moczowych oraz nadwrażliwość pęcherza moczowego.
- Zapobieganie kamicy nerkowej i pęcherzowej. Dzięki dużej zawartości potasu mocz staje się nie tylko zasadowy alei rozcieńczony, co nie sprzyja krystalizowaniu się soli mineralnych i tworzeniu tzw. kamieni nerkowych i moczowych.
- Obniżanie ciśnienia krwi. Pokrzywa wykazuje pozytywne działanie na naczynia krwionośne i obniżanie ciśnienia krwi. Zapobiega nadmiernej krzepliwości krwi, a tym samym pomaga ją rozcieńczyć.
- Przeciwdziałanie wypadaniu włosów. Kiedyś handlarze końmi karmili je nasionami pokrzywy, aby je drożej sprzedać. Konie nabierały w krótkim czasie gęstej, połyskującej sierści, a także większego temperamentu, co wpływało na wysokość ceny. Rzeczywiście, dzięki unikatowemu składowi mikroelementów, pokrzywa pomaga również ludziom utrzymać zdrowe włosy i przeciwdziała ich wypadaniu.
Sok z pokrzywy – jak stosować?
Najbardziej nadają się do wyrobu zdrowego soku z pokrzywy stosunkowo młode rośliny. Chodzi o taki, które jeszcze nie wykształciły kwiatostanów. W przeciwnym razie najcenniejsze składniki zostały przekazane do nasion. Wprawdzie nasiona pokrzywy są również bardzo zdrowe i zawierają duże ilości roślinnego białka, to jednak do wyrobu soku są raczej mało przydatne.
Do zbioru najlepiej wziąć czyste rośliny z własnego ogrodu. W ten sposób z uciążliwych chwastów stają się momentalnie pożytecznym ziołem . Nie należy zrywać pokrzyw przy drogach i w parkach, gdzie mogą być zanieczyszczone.
Wytworzenie soku z pokrzywy jest bardzo proste. Ważne jest tylko, aby zebrane liście możliwe szybko przerobić. Podeschnięte liście nie nadają się do wyrobu soku i można je co najwyżej wysuszyć. Nie jest to więc żadna strata, ponieważ posłużą potem do parzenia herbatki.
Świeże liście należy zmiksować albo zmielić. Przecedzony sok można przechowywać przez 2-3 dni w lodówce albo zamrozić w pojemnikach na lód. Komu nie odpowiada specyficzny smak soku z pokrzywy, może go mieszać z innymi sokami. Nie traci przez to swojej wartości.
Zobacz również, jak uprawiać pokrzywę w ekologicznym ogrodzie.
Właściwości pokrzywy – podsumowanie [WIDEO]
Źródło filmu: Kanał Youtube Wirtualna Polska
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.