Porady

Pokrzywa – właściwości, zastosowanie lecznicze, sok z pokrzywy [WIDEO]

4,8 (11 opinii)

Na samą myśl, żeby zjeść pokrzywę, może się człowiekowi włączyć w głowie alarm. Nawet dziecko wie, że pokrzywa przy najlżejszym dotknięciu boleśnie parzy. Kiedy jednak pokrzywa zostanie ususzona albo ugotowana, jej groźny potencjał obronny zanika, a sama staje się cennym pożywieniem i lekarstwem.

Praktyczne zastosowanie znajdują liście pokrzywy oraz korzenie. W liściach występują flawonoidy, kwasy organiczne, olejki eteryczne, witaminy C, B i K oraz duże ilości potasu, żelaza, wapnia i fosforu. Korzenie zawierają m.in. polisacharydy, sterole, kwasy organiczne i sole mineralne.

Pokrzywa – zastosowanie dawniej i dziś

Pokrzywa należy do najstarszych ziół leczniczych i użytkowych. Od niepamiętnych czasów leczyła ludzi, z jej włókien tkano płótno, a w ciężkich czasach ratowała jeszcze od głodu. Można się tylko dziwić, że tak wszechstronna roślina jest przez niektórych uważana za uciążliwy chwast. Zwalczana motyką, szpadlem, pługiem i herbicydami radzi sobie jednak i z rozbudowanej sieci korzeni wytwarza wciąż nowe rośliny. Bardziej rozsądne byłoby wykorzystywanie tego niezwykłego daru natury z pożytkiem dla zdrowia.

Jako roślina lecznicza, pokrzywa ma co najmniej tyle zastosowań, co sławny rumianek, miły nagietek albo gorzki mniszek lekarski. W medycynie ludowej pokrzywa jest zalecana do odtruwania i oczyszczania organizmu w ramach wiosennej diety, jak również w stanach wyczerpania i przemęczenia. Te ostatnie dolegliwości są często skutkiem niedoboru żelaza, co może prowadzić do anemii. Zawierająca duże ilości żelaza pokrzywa może temu z łatwością zapobiec. Dostarcza ona, w zależności od fazy wzrostu, dwa do czterech razy więcej żelaza niż stek wołowy i do trzech razy więcej niż szpinak.

Pozytywnie wpływa też na wątrobę i żółć, co już wiedział i wykorzystywał ojciec nowożytnej medycyny Paracelsus (XV/XVI w.). Pokrzywa pomaga rozwiązywać problemy trawienne, a nawet wspiera trzustkę w równoważeniu poziomu cukru we krwi.

Właściwości lecznicze pokrzywy

Zioło zawierające głównie flawonoidy, fitosterole, liczne minerały i inne czynne substancje, ma działanie:

 • przeciwzapalne,
 • przeciwskurczowe,
 • przeciwbólowe,
 • moczopędne,
 • wzmacniające system odpornościowy.
Pokrzywa nie jest chwastem, lecz pożytecznym ziołem
Pokrzywa nie jest chwastem, lecz pożytecznym ziołem

Lecznicze właściwości pokrzywy są wykorzystywane w leczeniu albo terapii pomocniczej następujących chorób i dolegliwości:

 • Chroniczne zapalenie żołądka i jelit. Działa przeciwzapalnie oraz chroni śluzówkę jelit.
 • Zapalenie stawów. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbólowym działa skutecznie nawet w ostrych stanach zapalnych stawów. Zaopatruje organizm w naturalne składniki cenne dla organizmu oraz antyoksydanty, czego nie potrafi żaden lek syntetyczny.
 • Infekcje dróg moczowych. Działając moczopędnie powoduje wypłukiwanie chorobotwórczych zarazków. Leczy zakażenia dróg moczowych oraz nadwrażliwość pęcherza moczowego.
 • Zapobieganie kamicy nerkowej i pęcherzowej. Dzięki dużej zawartości potasu mocz staje się nie tylko zasadowy alei rozcieńczony, co nie sprzyja krystalizowaniu się soli mineralnych i tworzeniu tzw. kamieni nerkowych i moczowych.
 • Obniżanie ciśnienia krwi. Pokrzywa wykazuje pozytywne działanie na naczynia krwionośne i obniżanie ciśnienia krwi. Zapobiega nadmiernej krzepliwości krwi, a tym samym pomaga ją rozcieńczyć.
 • Przeciwdziałanie wypadaniu włosów. Kiedyś handlarze końmi karmili je nasionami pokrzywy, aby je drożej sprzedać. Konie nabierały w krótkim czasie gęstej, połyskującej sierści, a także większego temperamentu, co wpływało na wysokość ceny. Rzeczywiście, dzięki unikatowemu składowi mikroelementów, pokrzywa pomaga również ludziom utrzymać zdrowe włosy i przeciwdziała ich wypadaniu.

Sok z pokrzywy – jak stosować?

Najbardziej nadają się do wyrobu zdrowego soku z pokrzywy stosunkowo młode rośliny. Chodzi o taki, które jeszcze nie wykształciły kwiatostanów. W przeciwnym razie najcenniejsze składniki zostały przekazane do nasion. Wprawdzie nasiona pokrzywy są również bardzo zdrowe i zawierają duże ilości roślinnego białka, to jednak do wyrobu soku są raczej mało przydatne.

Do zbioru najlepiej wziąć czyste rośliny z własnego ogrodu. W ten sposób z uciążliwych chwastów stają się momentalnie pożytecznym ziołem . Nie należy zrywać pokrzyw przy drogach i w parkach, gdzie mogą być zanieczyszczone.

Wytworzenie soku z pokrzywy jest bardzo proste. Ważne jest tylko, aby zebrane liście możliwe szybko przerobić. Podeschnięte liście nie nadają się do wyrobu soku i można je co najwyżej wysuszyć. Nie jest to więc żadna strata, ponieważ posłużą potem do parzenia herbatki.

Świeże liście należy zmiksować albo zmielić. Przecedzony sok można przechowywać przez 2-3 dni w lodówce albo zamrozić w pojemnikach na lód. Komu nie odpowiada specyficzny smak soku z pokrzywy, może go mieszać z innymi sokami. Nie traci przez to swojej wartości.

Zobacz również, jak uprawiać pokrzywę w ekologicznym ogrodzie

Właściwości pokrzywy – podsumowanie [WIDEO]

     

 Źródło filmu: Kanał Youtube Wirtualna Polska

4,8 (11 opinii)