Porady

Bakłażan: uprawa w doniczkach i pod osłonami. Najlepsze sposoby

5 (1 opinia)

Faszerowany, duszony, grillowany, czy przyrządzany na jeszcze inne sposoby – bakłażan w każdej postaci jest bardzo smacznym warzywem. Ta subtropikalna roślina, której ojczyzną są Indie, dostała się dzięki Arabom do Afryki w IX wieku, a do Europy dopiero w XV. Jednak na popularność przyszło bakłażanowi poczekać jeszcze ponad cztery stulecia.

Bakłażan – charakterystyka

Jak to często bywa w przypadku gatunków egzotycznych, w gąszczu ich zwyczajowych nazw i określeń jedynym pewnym identyfikatorem jest nazwa botaniczna. Bakłażan, oberżyna, jajko krzewiaste, bakman i wiele innych, to po prostu psianka podłużna (Solanum melongena), bliska krewna uprawnianych w naszym klimacie pomidorów i ziemniaków. Używane u nas nazwy bakłażan i oberżyna to końcowy efekt gry w „głuchy telefon”, prowadzonej przez wieki przez kupców i żeglarzy. Prawdopodobnie słowo „vatingana”, oznaczające w sanskrycie „jajowaty owoc”, powtarzane przez Arabów, Persów, Turków, Francuzów, Włochów i Portugalczyków przemieniło się w oberżynę (kłaniają się Włosi i Francuzi) albo w bakłażana (Turcy i Tadżykowie). I jeszcze jedna uwaga: bakłażan jest z kulinarnego punktu widzenia warzywem, ale tak naprawdę jest to owoc, a na dodatek jagoda.

Uprawa bakłażana w doniczce

Bogata w witaminy oberżyna od tysięcy lat ma swoje trwałe miejsce w kuchni indyjskiej. W zwycięskim pochodzie przez świat stała się standardowym pożywieniem w regionie śródziemnomorskim i w Turcji. W naszych szerokościach geograficznych ta ciepłolubna roślina wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim zapewnienia stale temperatury powyżej +15°C.

Uprawa w doniczkach umożliwia w sprzyjających warunkach pogodowych dostarczanie świeżych bakłażanów na stół prosto z balkonu albo tarasu. Bakłażan lubi przyjemne ciepło i dużo światła. Właśnie to stanowi główną przyczynę traktowania bakłażana jako rośliny jednorocznej. W swoich ojczystych stronach ma jednak wzrost wieloletni. Kto lubi eksperymenty, może spróbować przezimować swoje bakłażany w pomieszczeniu. Istnieją odmiany hybrydowe bakłażana, które są bardziej tolerancyjne co do warunków cieplnych. Takich odmian należy właśnie poszukać.

Aby zbiory bakłażana były obfite, należy zadbać o odpowiedni substrat i odpowiednio go pielęgnować
Aby zbiory bakłażana były obfite, należy zadbać o odpowiedni substrat i odpowiednio go pielęgnować

Optymalne stanowisko i podłoże dla bakłażana w doniczce

Stanowisko dla bakłażana musi być przede wszystkim nasłonecznione i ciepłe. W cieniu lepiej nie próbować stawiać doniczki z bakłażanem. Najlepiej jest wybrać miejsce blisko ściany domu, ponieważ mury nagrzewają się w ciągu dnia i magazynują ciepło, a w nocy je wypromieniowują. Przeciwko takiemu nocnemu dogrzewaniu bakłażan z pewnością nie będzie protestował.

Ważna dla pomyślnej uprawy bakłażana jest wielkość doniczki. Powinna mieć objętość co najmniej 10 litrów. Aby uzyskać dobre zbiory, należy zadbać o odpowiednią jakość substratu. Podłoże dla bakłażana powinno być próchniczne, żyzne i przepuszczalne. Optymalna wartość pH wynosi od 6,3 do 6,9.

Bakłażany w doniczce: sadzonki i sadzenie

Ponieważ bakłażan należy do roślin bardzo wolno kiełkujących (potrzebuje 2-6 tygodni), nasiona trzeba wysiać pod koniec stycznia, najpóźniej do początku marca i ustawić na parapecie. Do rozwoju siewek konieczna jest temperatura od 20°C do 25°C. Nasiona wciska się w ziemię na głębokość 1-2 cm i lekko przykrywa. Kiedy tylko nasiona wykiełkują i pokażą się pierwsze listki, można młode roślinki bakłażana pikować. Najlepiej wziąć do tego małe doniczki, w których siewki spędzą jeszcze pewien czas.

Uprawa bakłażana w doniczce: podlewanie, nawożenie i przycinanie

Sadzonki bakłażana powinny być regularnie podlewane, ponieważ w przeciwnym razie owoce wyrosną mało okazałe. Trzeba pamiętać, że w doniczkach ziemia wysycha prędzej niż na rabatach i konieczne jest częstsze podlewanie. Bez względu na to, czy bakłażan jest uprawiany w gruncie, czy w doniczce, nadmiar wilgoci może doprowadzić do zgnilizny korzeni.

Bakłażan potrzebuje do wzrostu dużych ilości składników pokarmowych. Dobrym startem dla młodych roślin jest zasilenie gleby kompostem. W głównej fazie rozwoju latem konieczne jest regularne zasilanie nawozem do pomidorów.

W przypadku bakłażana opłaca się usunięcie pędów bocznych. Dzięki temu roślina wydatkuje więcej energii na pozostałe pędy. Z reguły pozostawia się tylko 2-3 pędy główne i regularnie usuwa wszystkie boczne. Inaczej niż w przypadku pomidorów, lepiej wykonać ten zabieg ostrym nożem, aby nie doszło do infekcji. Kiedy zaczną tworzyć się kwiaty, należy na każdym pędzie zostawić nie więcej niż 2-3 owoce.

Uprawa bakłażanów pod osłononami

Zamiłowanie do ciepła i zdecydowana niechęć do temperatury poniżej 15°C sprawiają, że bakłażany najlepiej jest uprawiać pod osłoną. W zależności od możliwości ogrodnika-amatora może to być szklarnia, tunel foliowy albo foliowy namiot. Korzystny mikroklimat zamkniętej przestrzeni, właściwa temperatura oraz dostatek światła zapewniają obfite zbiory tego warzywa-jagody zwanej oberżyną.

 

5 (1 opinia)