Przędziorki – zwalczanie. Sprawdzone sposoby ogrodników
Przędziorkowate (Tetranychidae) są rodziną roztoczy z gromady pajęczaków. Podobnie jak szkodniki owadzie typu mszyce, wciornastki albo mączliki przędziorki również wysysają sok z roślin i są utrapieniem każdego miłośnika roślin. Lubią ciepłe i suche warunki. Delikatne pajęczynki, którymi pokrywają opanowane rośliny, stanowią ich znak rozpoznawczy.
Przędziorki – szkodniki roślin ogrodowych i doniczkowych
Same zwierzątka są w większości trudne do zauważenia gołym okiem. Owalne, lekko wydłużone ciało przędziorka osiąga długość do 0,8 mm. Samczyki są przy tym mniejsze od samiczek. Są koloru zielonego, czerwonego albo pomarańczowego. Poszczególne gatunki przędziorków nie mają ścisłej specjalizacji i mogą żerować na różnych roślinach. Najczęściej spotykanymi gatunkami tych małych szkodników są:
- przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae);
- przędziorek owocowiec (Panonychus ulmi);
- przędziorek szklarniowiec (Tetranychus cinnabarinus);
- przędziorek głogowiec (Tetranychus viennensis).
Te szkodniki opanowują rośliny ozdobne, krzewy i drzewa owocowe oraz inne krzewy i drzewa liściaste. Wysysając sok niszczą miękisz blaszki liściowej, przez co zakłócają proces asymilacji – roślina zaczyna głodować, liście zaczynają schnąć i obumierać.
Zimą spotyka się je przede wszystkim na roślinach doniczkowych w idealnym dla nich klimacie mieszkania. Mikroklimat szklarni albo inspektu szczególnie im odpowiada. Najczęściej na dolnej stronie liścia można zauważyć punktowe, jasne miejsca wysysania. Ze względu na łatwość przeoczenia maleńkich szkodników, dobrze jest użyć do oględzin lupy. Podejrzane są zawsze liście, które przedwcześnie więdną. Opanowane liście trzeba koniecznie usunąć i zniszczyć.
Przędziorki w ogrodzie – jak im zapobiegać?
Zapobieganie zawsze jest lepsze od leczenia. Dotyczy to również szkodników roślin. Kto planuje swój ogród biorąc pod uwagę potrzeby roślin i stwarza im optymalne warunki, już przyczynia się do naturalnej ochrony. Zdrowe, mocne rośliny są często w stanie same poradzić sobie z zagrożeniem. Właściwe składniki pokarmowe pozwalają stworzyć skuteczny system odpornościowy rośliny. Pomocne w naturalnym zwalczaniu szkodników może być też odpowiednie zmieszanie składu roślin na rabacie. Monokultury są zazwyczaj bardziej podatne na opanowanie przez szkodniki niż uprawy mieszane. Co ciekawe, sprawdza się ta zasada zarówno w ogrodzie, jak i w lesie. Jednorodne zbiorowiska roślin sprzyjają szybkiemu rozmnażaniu się także przędziorków. Należy zwrócić również uwagę na sąsiedztwo roślin i odstępy między nimi. Nie wszystkie gatunki tolerują bliskość swoich krewniaków.
Przędziorki na roślinach doniczkowych – jak rozpoznać i zwalczyć?
Wskaźnikiem opanowania przez przędziorki jest żółtawe przebarwienie liści kwiatów doniczkowych. Zbyt ciepłe, suche pomieszczenia, zwłaszcza zimą, sprzyjają szkodnikom. Regularne spryskiwanie roślin i nawilżanie powietrza w mieszkaniu to dobre działania zapobiegawcze.
Przy lekkim opanowaniu rośliny można ją całą wraz z doniczką wstawić do wanny i delikatnie spryskać. Następnie należy nałożyć na liście przezroczystą foliową torbę. Jeżeli pozostawi się tak doniczkę na co najmniej tydzień, pod osłoną wytworzy się tak wilgotny mikroklimat, że przędziorki tego nie przeżyją. Ponieważ jaja szkodników najczęściej przetrwają ten zabieg, należy procedurę ewentualnie powtórzyć. Gdyby ta metoda zawiodła, trzeba sięgnąć po inne środki.
Zwalczanie przędziorków bez chemicznych insektycydów
Tam, gdzie rosną zioła oraz rośliny używane w kuchni, stosowanie trucizny byłoby bez sensu. Przyjazne środowisku i ładnie działające są preparaty z miodli indyjskiej (Azadirachta indica). Ta roślina dostarcza silnie działającej substancji owadobójczej. Biopestycydy na bazie miodli są nieszkodliwe dla pszczół, motyli i innych owadów zapylających. Preparaty ze złocieni (Chrysanthemum) są wprawdzie również roślinnego pochodzenia, ale szkodzą owadom pożytecznym.
5 sprawdzonych domowych sposobów na przędziorki
1. Naturalni wrogowie
Kiedy naturalne drapieżniki trafią na zasiedloną roślinę, populacja przędziorków zostanie mocno zredukowana, jeśli nie całkiem zlikwidowana. Biedronki, złotooki i drapieżne pajęczaki są najgroźniejszymi wrogami przędziorków.
2. Roztwór mydła
Mydlany spray jest prostą, naturalną metodą, aby pozbyć się przędziorków. Należy wymieszać dwie łyżki łagodnego mydła, jedną do dwóch łyżek oleju spożywczego i cztery litry wody. Należy dokładnie opryskać roztworem rośliny i powtarzać zabieg co cztery do siedmiu dni, aż problem przędziorków zostanie rozwiązany.
Mydło łagodne, jak przykładowo szampon dla dzieci, jest lepsze, ponieważ mocne środki, jak płyn do mycia, mogą roślinom zaszkodzić. Można zastosować ostrzejsze środki myjące, ale pod warunkiem, że zostaną najpierw przetestowane na małej powierzchni rośliny i nie wykażą poparzenia liści. Olej ułatwia przyczepianie się roztworu do rośliny. Należy zwracać uwagę, aby nie opryskiwać roślin w pełnym słońcu, ponieważ roztwór szybko wyschnie.
3. Ostry spray pieprzowy
Ten roztwór daje możliwość zlikwidowania przędziorków i innych szkodników w sposób naturalny. Należy zmieszać łyżeczkę pieprzu cayenne albo ostrego sosu z czterema litrami ciepłej wody i paroma kroplami płynu do mycia naczyń. Roztwór należy odstawić na noc, a potem przecedzić przez drobne sito. Roztworem opryskuje się dolne powierzchnie liści, zwracając uwagę na swoje oczy. Od czasu do czasy roztwór trzeba wstrząsnąć, aby się nie rozwarstwił. Środek należy za każdym razem przetestować na małej powierzchni, aby upewnić się, że nie wyrządza roślinie szkody. Jeszcze mocniejszy roztwór można uzyskać, dodając posiekaną cebulę i czosnek.
4. Napar z wrotycza pospolitego albo piołunu
300 g kwiatów i liści wrotycza pospolitego albo 300 g liści piołunu należy zalać 10 litrami wrzącej wody. Pozostawić do naciągnięcia na 20 minut i odcedzić. Ostudzić napar i jeszcze raz rozcieńczyć wodą w proporcji 1:2. Otrzymanym płynem opryskiwać opanowane przez przędziorki rośliny.
5. Napar ze skrzypu polnego
300 g świeżego ziela skrzypu polnego należy namoczyć w 10 litrach wody. Następnie powoli doprowadzić wodę do wrzenia i gotować przez 15 minut. Po ostudzeniu napar odcedzić i rozcieńczyć w proporcji 1:3. Rozcieńczony płyn można wykorzystać do oprysku.
Komentarze