Jak zwalczać choroby i szkodniki roślin w ogrodzie?
Rośliny w ogrodzie są narażone na różnorodne choroby i masowe żerowanie szkodników. Częstą przyczyną jest niespełnienie wymagań poszczególnych gatunków (np. przez brak wiedzy) oraz niewłaściwa pielęgnacja. Problemy występują także z przyczyn od nas niezależnych. Jak skutecznie przeprowadza się zwalczanie chorób grzybowych oraz szkodników? Zapraszamy do skorzystania z poniższego poradnika.
Zawsze pierwszym krokiem w ochronie roślin jest zapewnienie możliwie jak najlepszych warunków i prawidłowa pielęgnacja. Dzięki temu rośliny cieszą się dobrą kondycją i tym samym są mniej podatne na choroby oraz szkodniki. Profilaktyka jest bardzo ważna, zwalczanie chorób grzybowych i szkodników traktuje się jako ostateczność. Jakie działania trzeba wykonywać?
Dobra praktyka ogrodnicza, czyli jak chronić zieleń przed chorobami i szkodnikami
Poniższe działania można odnieść do całej ogrodowej zieleni lub wybranych grup. Zminimalizują ryzyko powstawania różnorodnych problemów, a w razie wystąpienia chorób i szkodników ułatwiają ich zwalczanie.
- Dbanie o odpowiednie odległości siewu i sadzenia. Nadmierne zagęszczenie nie tylko nie pozwala roślinom osiągnąć docelowych rozmiarów, ale przyczynia się także do łatwego rozprzestrzeniania chorób inwazyjnych i szkodników.
- Wybór dobrej jakości materiału siewnego i sadzonek. Wbrew pozorom na to znaczenie, gdyż zakup w sprawdzonych punktach sprzedaży, np. szkółkach daje większą pewność, że nasiona czy rośliny będą wolne od patogenów, jaj szkodników, itp. Rośliny w szkółce warto dokładnie obejrzeć przed zakupem. Wybierając sklep internetowy trzeba sprawdzić jego reputację, np. przez zapytania na forach branżowych.
- Podczas podlewania trzeba starać się nie moczyć roślin. Jeśli jest to niemożliwe, zabieg należy wykonywać rano. Jest optymalny, gdyż woda nie zalega tak długo na liściach czy kwiatach jak przy podlewaniu wieczornym. Jednocześnie rośliny nie ulegną poparzeniu jak przy karygodnym nawadnianiu w godzinach południowych i popołudniowych (nie wolno tego robić). Trzeba walczyć z objawami suszy, gdyż przesuszenie zieleni zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się przędziorka.
- Należy stosować zrównoważone nawożenie. Trzeba unikać przenawożenia azotem, gdyż wtedy rośliny są bardziej podatne na szkodniki (m.in. mszyce).
- Warzywniak po zbiorach powinno się przekopać. To m.in. zmniejszy populację szkodników glebowych, np. drutowców i pędraków.
- W ogrodzie warto używać roślin fitosanitarnych (aksamitka zwalcza nicienie, gryka pędraki).
- Profilaktycznie można stosować ekologiczne preparaty domowej roboty, np. gnojówki z pokrzywy i skrzypu.
Skuteczne zwalczanie szkodników i chorób grzybowych
U uprawianej zieleni pojawiają się różnorodne choroby (m.in. mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, amerykański mączniak agrestu, szara pleśń, rdza, bielik krzyżowych) oraz szkodniki (mszyce, skoczki, miodówki, mączliki, wciornastki, przędziorki, szpeciele, pilśniowiec winoroślowy). Rozpoznanie ich i tym samym dobór odpowiedniego preparatu może być problemem. W takim wypadku przewagę mają środki uniwersalne, które zwalczają różne gatunki owadów, roztocza, a także choroby grzybowe. Przykładem jest Limocide Rośliny Ozdobne, Warzywa i Owoce. Jego substancją aktywnie czynną jest olejek pomarańczowy (6%). Preparat nie ma więc negatywnego wpływu na środowisko – jest ekologiczny. Nadaje się do stosowania u roślin uprawianych w gruncie, pod osłonami, a także na balkonie i tarasie. Ma szerokie spektrum działania. W przydomowym sadzie i warzywniaku warto korzystać z Limocide Warzywa i Owoce. Jest dostępny w mniejszym opakowaniu. Oba preparaty zaleca się stosować 2-3 krotnie w odstępach 5-7 dniowych. Dużą uwagę należy poświęcić dolnej stronie blaszek liściowych (tam często występują szkodniki oraz zarodniki grzybów). Prace wykonuje się wieczorem, przy bezwietrznej i bezdeszczowej pogodzie.
Zwalczanie chorób grzybowych i szkodników jest przykrą koniecznością, której ciężko uniknąć. Mączniaki, szara pleśń, przędziorek czy mszyce mogą dokonać prawdziwego spustoszenia w ogrodzie, na tarasie oraz na balkonie. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja i dobór skutecznych środków ochrony, takich jak Limocide.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.