Porady

Soda oczyszczona w ogrodzie – jak stosować? [WIDEO]

4,8 (50 opinii)

Nie ma chyba drugiego tak wszechstronnego i pożytecznego środka domowego jak zwykła soda oczyszczona. Czy to na zgagę, czy do czyszczenia srebra – ten niepozorny proszek wodorowęglanu sodu niesie pomoc w potrzebie. A kiedy zaczyna się sezon w ogrodzie, również tam nie raz może się przydać.

Soda oczyszczona na choroby grzybowe roślin

1. Mączniak

Pod tym pojęciem rozumie grupę chorób roślin wywoływanych przez różne grzyby, które tworzą na liściach roślin białą warstwę, mocno irytując ogrodników. Soda oczyszczona może być wspaniałą alternatywą dla drogich fungicydów. W krótkim czasie poradzi sobie z mączniakiem na krzewach owocowych maliny, agrestu, porzeczki i jeżyny. W tym celu należy rozpuścić 10 g sody w litrze wody i co 10 dni opryskiwać otrzymanym roztworem opanowane przez grzyby liście. Oprysk roztworem sody pomoże też zwalczyć mączniaka na liściach ogórków, patisonów, kabaczków i dyni. Co ważne, jest to środek całkowicie bezpieczny zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska.

2. Czarna zgnilizna winorośli

Soda radzi sobie także z chorobami winorośli. W tym wypadku można ustrzelić dublet: zwalczając mączniaka, pozbyć się przy okazji zgnilizny. Profilaktycznie opryskuje się winorośle roztworem sody (4 łyżki stołowe na 10 l wody) co 10-14 dni.

3. Fytoftoroza

Pomoże w walce z fytoftorozą uprawianych w ogrodzie pomidorów. Ponieważ profilaktyka jest lepsza od leczenia, dlatego opryski pomidorów roztworem sody należy rozpocząć już po kilku tygodniach po wysadzeniu do gruntu, powtarzając zabieg co 7-10 dni. Roboczy roztwór przygotowuje się z 3 łyżek stołowych sody i 10 l wody.

Soda oczyszczona do zwalczania szkodników w ogrodzie

1. Gąsienice na drzewach i kapuście

Roztwór sporządzony z 5 łyżek sody i 10 l wody jest skutecznym środkiem w walce z liściożernymi larwami na drzewach owocowych. Po pojawieniu się szkodników w ogrodzie należy opryskać koronę drzewa roztworem i powtórzyć zabieg po 3-4 dniach.

2. Ślimaki

Równie szkodliwe działanie wywiera proszek sody na niszczące rośliny ślimaki.

3. Drutowce


Niektórzy ogrodnicy przy pomocy wodorowęglanu sodu skutecznie walczą z larwami sprężyków na działce z ziemniakami. Wystarczy podczas sadzenia wsypać w każdy dołek pół łyżeczki sody. Nawet w przypadku masowego występowania drutowców, już po dwóch latach „sodowej kuracji” ziemniaki wyrastają bez jednego uszkodzenia.

Soda oczyszczona zwalcza szkodniki i chwasty w ogrodzie
Soda oczyszczona zwalcza szkodniki i chwasty w ogrodzie

 4. Mszyca


Ten najbardziej rozpowszechniony szkodnik roślin ogrodowych szybko zniknie z pędów i liści, jeśli zostanie opryskany roztworem sody (4 łyżki na 10 l wody). Takie zabiegi najlepiej przeprowadzać po zachodzie słońca w odstępach 3-4 dni.

5. Mrówki

Oczywiście, mrówki są pożyteczne i w ogrodzie mile widziane. Ale kiedy staną się naprawdę uciążliwe, trzeba się zastanowić nad sposobem ich odstraszania. Mieszanka sody z cukrem pudrem wysypana na ścieżki mrówek jest naturalną metodą pozbycia się natrętów.

Soda oczyczona do zwalczania chwastów w ogrodzie

Rosnące w ogrodzie chwasty usuwa się najczęściej mechanicznie lub przy użyciu środków chemicznych. Nie każdy jednak wie, że niepożądane rośliny, które na przykład wyrastają w szczelinach chodnika, można zwalczyć sodą oczyszczoną. Należy po prostu posypać proszkiem odpowiednie miejsca.

 

Szerokie zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie i domu

1. Plamy

W ogrodzie łatwo się pobrudzić, a plamy są na porządku dziennym – obojętnie, czy z ziemi, trawy, czy z kawy. Papka z sody i wody jest doskonałym odplamiaczem. Plamę trzeba potrzeć, pozwolić sodzie działać, a potem spłukać.

2. Zapachy

Także w ogrodzie można nieprzyjemne zapachy zneutralizować. Może niekoniecznie chodzi tutaj o posypanie sodą sterty kompostu, co raczej nie ma sensu. Ale w starej ogrodowej altanie, w której czuć trochę stęchliznę, postawienie naczynia z sodą jest jak najbardziej polecane. Soda wchłonie nieprzyjemne zapachy i poprawi nastrój budowli.

3. Kwiaty cięte

Soda oczyszczona może się przydać również do innych celów. Z jej pomocą można na przykład znacznie przedłużyć trwałość kwiatów ciętych. W tym celu bukiet trzeba umieścić w wazonie napełnionym roztworem sody (1 łyżeczka na 1,5 l wody).

4. Etykiety

Kiedy zbiory owoców i warzyw są w pełni, tradycyjnie tworzy się też z nich przetwory. Wiele osób wykorzystuje w tym celu stare zakręcane słoiki, w których znajdowało się coś innego. Denerwujące są tylko etykiety, których trudno się pozbyć. Kiedy jednak posmaruje się je papką złożoną z sody i oleju w równych proporcjach, i zostawi na godzinę, dadzą się potem łatwo odkleić.

Soda oczyszczona w ogrodzie - WIDEO

4,8 (50 opinii)