Porady

Jaśmin czy jaśminowiec? Znajdź różnicę

0 (0 opinii)

Jaśmin i jaśminowiec to efektowne rośliny ozdobne, które bardzo często są ze sobą mylone. Obydwie mają atrakcyjne kwiaty o bardzo przyjemnym zapachu. Jest to jednak jedyna ich cecha wspólna. Bardzo często jaśminem nazywany jest rozłożysty krzew, który tak naprawdę jest jaśminowcem. Są to dwa zupełnie różne gatunki, które należą do innych rodzin botanicznych i mają odmienny wygląd oraz wymagania. Czym się różnią i jak nie pomylić jaśminu z jaśminowcem? Podpowiadamy w artykule.

Jaśmin i jaśminowiec – rośliny o podobnych nazwach

Jaśmin i jaśminowiec to dwie, bardzo podobnie brzmiące nazwy, które określają zupełnie inne rośliny, należące do różnych rodzin botanicznych. Bardzo często są błędnie używane i dopiero przy bliższym zapoznaniu się z charakterystyką roślin, których dotyczą, można zauważyć, jak znacząco się od siebie różnią nie tylko wyglądem, ale również sposobem i okresem kwitnienia, kwiatami oraz wymaganiami dotyczącymi uprawy. Wiele osób nie wie, jaśmin i jaśminowiec to nie to samo i nie potrafiłyby poprawnie nazwać tych dwóch roślin. Pomóc w tym może poznanie charakterystyki każdej z nich, co pozwoli w przyszłości uniknąć powszechnie popełnianego błędu.

Jaśmin – krótka charakterystyka

Jaśmin
Jaśmin

Jaśmin to rodzaj roślin z rodziny oliwkowatych, który obejmuje około 200 gatunków. Są to krzewy i pnącza, które w środowisku naturalnym występują w strefie międzyzwrotnikowej Afryki, Azji i Australii i sięgają do stref umiarkowanych w południowej Afryce i Australii oraz w rejonie Kaukazu i wschodnich Chin. Nie występują w naszej strefie klimatycznej. Wiele gatunków jest uprawianych z uwagi na intensywny zapach kwiatów, a najbardziej rozpowszechniony jest jaśmin lekarski. W Polsce uprawia się głównie jaśmin wielkokwiatowy lub kwiecisty, oba jako rośliny doniczkowe, ponieważ nie tolerują dużych spadków temperatur charakterystycznych dla naszej strefy klimatycznej i nie nadają się do całorocznej uprawy w gruncie. W ogrodach spotkać można jaśmin nagokwiatowy lub zimowy.

Kwiaty jaśminu w zależności od odmiany mogą być białe, żółte lub czerwono-różowe. Zebrane są w kwiatostany szczytowe lub wyrastające w kątach liści. Mają 5-6 płatków, które u nasady zrośnięte są w rurkę. Kształtem przypominają gwiazdki. Termin kwitnienia uzależniony jest od gatunku i odmiany, jaśmin nagokwiatowy kwitnie zimą, a wielkolistny latem.

Jaśmin jest dość trudny w uprawie i należy zapewnić mu odpowiednie warunki. Najlepszym miejscem dla niego będzie stanowisko z dużą ilością rozproszonego światła. Optymalna temperatura to 22°C latem i 5-10°C zimą. Potrzebuje stale wilgotnego podłoża i nawożenia preparatami do roślin kwitnących. Doniczek z jaśminem nie należy ustawiać w sypialni, ponieważ jego intensywny zapach może utrudniać zasypianie, a czasem powodować bóle głowy. Gatunki uprawiane w ogrodzie warto posadzić na północnej lub zachodniej ścianie, dzięki czemu będą chronione przed zimnem. Po kwitnieniu pędy należy przyciąć. Na zimę pnącze wraz z korzeniami wymaga okrywania.

Jaśmin lekarski jest uprawiany jako surowiec do produkcji olejków wykorzystywanych w kosmetologii i do produkcji perfum. W niektórych krajach popularna jest herbata jaśminowa, która wykazuje właściwości uspokajające, pozytywnie wpływające na nastrój, łagodzące niepokój i odprężające. Zapach jaśminu jest jednym z najsilniejszych afrodyzjaków, ma działanie relaksujące i antystresowe.

Jaśminowiec – jak wygląda?

Jaśminowiec
Jaśminowiec

Jaśminowiec jest rodzajem krzewu z rodziny hortensjowatych, który obejmuje 45 gatunków. Najwięcej z nich porasta obszary Azji wschodniej, spotkać je można również w Ameryce Północnej. Występują na terenach skalistych, półpustynnych, w lasach świetlistych i wilgotnych. Wiele gatunków i mieszańców jaśminowca uprawianych jest jako rośliny ozdobne.

Przeczytaj także: Kiedy i jak sadzić hortensje w ogrodzie?

Krzew w zależności od gatunku i odmiany ma wysokość od 1 do 7 metrów. W Polsce najpopularniejszy jest jaśminowiec wonny, który dorasta do 2-3 metrów i ma 2 metry szerokości. Pędy są wzniesione, często łukowato przewisające. Zwykle nagie, czasem z pojedynczymi włoskami. Jaśminowiec jest gęstym i mocno rozgałęzionym krzewem. Liście są duże, jajowate, ciemnozielone, matowe, lekko szorstkie, ostro zakończone i drobno ząbkowane. Kwitnie wiosną, w maju i czerwcu. Kwiaty są liczne, białe, pojedyncze lub pełne, zebrane w kwiatostany po 5-9 sztuk. Wydzielają bardzo intensywny, przyjemny zapach, który wyczuwalny jest w odległości nawet kilku metrów od krzewu. W ogrodach chętnie uprawiane są odmiany jaśminowca wonnego, jednak nie są tak pachnące, jak gatunek. Zapachu pozbawiony jest również rzadziej spotykany jaśminowiec omszony i bezwonny.

Wszystkie gatunki jaśminowca, uprawiane w naszych ogrodach, charakteryzują się niewielkimi wymaganiami i są bardzo łatwe w uprawie, dlatego często są polecane początkującym ogrodnikom. Mogą rosnąć na większości gleb ogrodowych nawet jeśli są bardzo ubogie, ale najlepsze będzie podłoże próchnicze i lekko wilgotne. Ziemię wokół roślin możemy ściółkować korą, dzięki czemu zapobiegniemy nadmiernemu parowaniu wody. Do ich uprawy powinniśmy wybrać stanowisko słoneczne lub półcieniste, ponieważ w cieniu będą słabiej kwitły.

Jaśminowce nie lubią przesuszonego podłoża, dlatego w okresach suszy powinny być podlewane. Nawożenie nie jest konieczne, jednak młode egzemplarze można raz w roku zasilać nawozami wieloskładnikowymi, dzięki czemu będą się lepiej rozrastać. Kwitną na pędach ubiegłorocznych, dlatego cięcie powinno być przeprowadzone po przekwitnięciu. Dla zachowania ładnego wyglądu co kilka lat krzewy odmładzamy i prześwietlamy, usuwając tuż nad ziemią kilka najstarszych pędów. Rośliny są w pełni mrozoodporne i trzeba ich na zimę okrywać.

Krzewy pięknie prezentują się podczas kwitnienia, gdy są obsypane kwiatami. Doskonale sprawdzą się posadzone pojedynczo jako solitery lub w towarzystwie innych roślin. Sprawdzą się również na naturalne żywopłoty.

0 (0 opinii)