Porady

Werbena na balkonie i tarasie – jak pielęgnować?

4,2 (4 opinie)

Werbena jest niekwestionowaną gwiazdą każdego południowego balkonu i tarasu. Mało który kwiat radzi sobie tak dobrze z upałem i palącym słońcem bez szkody dla urody, jak ta urocza roślina doniczkowa. Subtelne, barwne kwiaty na tle soczystej zieleni delikatnie pierzastych liści tworzą nastrój skłaniający do odprężenia.

Wszystkie uprawiane dzisiaj w doniczkach i pojemnikach werbeny są bez wyjątku hybrydami o długiej historii selekcji i krzyżowania gatunków. Ojczyzną licznych gatunków botanicznego rodzaju Verbena są słoneczne regiony Ameryki Południowej jak Argentyna, Brazylia i Patagonia. Także w Europie spotyka się rodzimy gatunek, werbenę lekarską (Verbena officinalis), która już w starożytności była cenionym lekiem na rany. 

Szacuje się, że na świecie wyhodowano już ok. 20 000 różnych mieszańców i odmian werbeny. Od maleńkich do całkiem wysokich; o prostych albo pełnych kwiatach. Także kolory występują od bieli poprzez niekończące się odcienie błękitu do różu i czerwieni.

Werbena – zielny kwiat jednoroczny

Werbena jest zielną rośliną jednoroczną. Jej niektóre odmiany rosną w sposób wyprostowany, a inne mają pokrój rozłożysty i zwisający. Łodygi są przeważnie czworokanciaste. W zależności od odmiany werbeny osiągają różny wzrost, klasyczne hybrydy doniczkowe dorastają do 15-30 cm. Delikatnie podzielone liście i kwiaty nadają werbenie pełną wdzięku elegancję. Lekko korzenny zapach roztaczany przez roślinę wabi liczne motyle.

Liście są na brzegach ząbkowane. Ich układ tworzy gęste, ale przewiewne tło dla kolorowych kwiatów. Mogą być one w przeróżnych barwach (z wyjątkiem żółtej). Pojedyncze kwiaty zebrane są w efektowne kwiatostany – od płaskich do kulistych. Kwiaty rozwijają się bujnie od maja do pierwszych przymrozków.

Werbena - zielna roślina jednoroczna
Werbena to zielna roślina jednoroczna

Na jakim stanowisku sadzić werbenę? Jakie wybrać podłoże?

Werbeny nie są szczególnie wybredne, jeśli chodzi o stanowisko. Powinno być słoneczne i ciepłe, przy czym dobrze znoszą nawet letnie upały. Nowsze odmiany mają bardzo mocną budowę; wiatr i deszcz nie wyrządzają kwiatom szkody.

Werbenie należy zapewnić substrat lekko kwaśny, próchniczny i dobrze przepuszczalny. Do uprawy doniczkowej optymalna jest dobra ziemia kwiatowa i miejsce skierowane na południe.

Jeśli chodzi o samo sadzenie, zabieg również nie wymaga specjalnych umiejętności – ten letni kwiat może być sadzony przez cały sezon.

Werbena jest skrajnie wrażliwa na mróz i dlatego nie można jej wystawiać na zewnątrz ani sadzić na rabatach przed połową maja, kiedy zagrażają jej jeszcze spóźnione przymrozki. W doniczkach i pojemnikach celowe jest wykonanie warstwy drenażowej. Werbeny zaopatrzone w świeże podłoże będą kwitły na swoim słonecznym miejscu nieprzerwanie aż do jesieni.

Jak pielęgnować werbenę na balkonie?

Werbena jest mało wymagającym, długo kwitnącym kwiatem, który doskonale nadaje się dla początkujących ogrodników. Aby wspaniale rosła i kwitła, potrzebuje właściwie tylko regularnego podawania wody i nawozu. Podczas upalnego, letniego dnia potrzeba dla jednej rośliny do 1,5 l wody. Ziemia w doniczce nie powinna ani wyschnąć, ani być przemoczona. Stojącą wodę, która zebrała się w podstawce, trzeba niezwłocznie wylewać. Rozwój nowych kwiatostanów pobudza się przez regularne usuwanie zwiędłych. Regularne zasilanie werbeny co tydzień płynnym nawozem zapewni rozwój nowych pąków kwiatowych.

Werbena uprawiana w doniczce - pielęgnacja
Werbena uprawiana w doniczce 

Zimowanie werbeny – czy ma sens?

Ponieważ werbeny nie są z reguły zimoodporne, to ich zimowanie raczej się nie opłaca. Na dodatek ponadroczne rośliny mają mało atrakcyjny wygląd i słabo kwitną. Jeśli jednak ktoś zechce późnym latem pościnać sadzonki werbeny, może je przechować przez zimę w chłodnym, jasnym miejscu w domu. Kiedy w maju będą dostatecznie wyrośnięte i mocne, można je przesadzić do doniczek i ustawić na balkonie albo na tarasie.  

Zastosowanie werbeny na balkonie i tarasie

Werbeny prezentują się wspaniale zarówno samodzielnie, jak i w kombinacji z innymi klasykami balkonów – z petunią, z heliotropem waniliowym (Heliotropium arborescens), z begonią albo z kalibrachoa (Calibrachoa). Z szerokiej palety odmian każdy może wybrać odpowiednią dla siebie werbenę. Mogą to być odmiany o zwartym pokroju albo o długich, zwisających pędach, które potrzebują więcej miejsca. Do małych doniczek odpowiednie będą rosnące płasko z drobnymi liśćmi i z gronami kwiatów od małych do średnich.         

4,2 (4 opinie)