Porady

Kwiaty balkonowe długo kwitnące – jakie wybrać?

5 (2 opinie)

Dobrze dobrane kwiaty sprawią, ze każdy balkon stanie się piękny i przytulny. Rośliny balkonowe oferują nie tylko wspaniałe kwiaty, ale tworzą również skuteczną zasłonę przed wścibskimi sąsiadami.

Są zwykle łatwe w uprawie i mało wymagające. W zależności od gatunku i odmiany mogą rosnąć w pełnym słońcu południowego balkonu albo w cieniu na ścianie północnej. Kto zawczasu dobrze przygotuje plan obsadzenia balkonu, ten oszczędzi sobie w przyszłości wiele kłopotów i rozczarowań. Każdy właściciel balkonu chciałby, aby kolorowy, efektowny wystrój tej niewielkiej przestrzeni trwał jak najdłużej. Przede wszystkim trzeba wybrać kwiaty długo kwitnące.

Pelargonie na każdy balkon

Niektórzy kochają pelargonie, inni uważają je staromodne kwiaty. Jedno jest pewne – bez względu na uczucia: pelargonie są niekwestionowanym bestsellerem na balkon i taras. Jeśli nawet urok pelargonii wydaje się komuś mało nowoczesny, to przeważnie i tak są te rośliny pierwszym wyborem, aby barwnie i bujnie ozdobić południowy balkon.

Ponieważ istnieją odmiany pelargonii o wzniesionym pokroju oraz zwisające, nadają się więc doskonale zarówno do skrzynek, jak i do wiszących doniczek i ampli. Kwitną od maja do pierwszych przymrozków. Nieprzerwanie rozwijają mnóstwo kwiatów w kolorze różowym, czerwonym, białym, liliowym i przeróżnych barwnych kombinacjach.

Pelargonie w wiszącej doniczce na balkonie
Pelargonie w wiszącej doniczce na balkonie

Petunie - klasyczne kwiaty balkonowe

Obok klasycznych pelargonii właśnie petunie są z pewnością najbardziej znanymi kwiatami balkonowymi. Kwiaty te preferują bardzo słoneczne stanowiska. Zanim petunie znalazły drogę do Europy, rosły dziko w Ameryce Południowej. Dzisiejsze rośliny są hybrydami, których lejkowate kwiaty wykazują niezwykłą różnorodność kolorów. Mogą zamienić balkon w morze kolorów. Liczna grupa odmian o zwisających pędach nosi nazwę „surfinia”. Wyhodowali je Japończycy, a do nas dotarły dopiero pod koniec lat 90.

Te typowe kwiaty letnie, roztaczające swój urok do późnej jesieni, są prawdziwymi miłośnikami słońca. Potrzebują mnóstwo promieni słonecznych, aby rozwijać swoje kwiaty. Ich bujny wzrost widać szczególnie wyraźnie w upalne, letnie dni. Poza słonecznym stanowiskiem trzeba petuniom zapewnić też osłonę od wiatru i deszczu.

Aby utrzymać urodę tych roślin, trzeba systematycznie usuwać zwiędłe kwiaty. Nie tylko ze względów estetycznych, ale także dla pobudzenia dalszego kwitnienia.

Piękne różowe petunie w donicy na balkonie
Piękne różowe petunie w donicy na balkonie

Portulaka wielkokwiatowa (Portulaca grandiflora)

Zaliczana do sukulentów portulaka zdobi w naszym regionie geograficznym liczne tarasy i balkony. Płasko leżące i lekko zwisające pędy umożliwiają sadzenie portulaki nie tylko do skrzynek ale też do ozdobnych doniczek wiszących i ampli. Możliwa jest też kombinacja z innymi roślinami. Naturalnie pod warunkiem, że partnerzy portulaki mają podobne zapotrzebowania na światło i wodę. Nadaje się do tego dobrze gazania, przypołudnik (Dorotheanthus bellidiformis) albo stokrotka afrykańska (Osteospermum ecklonis).

Przez całe lato kwiaty portulaki zdobią balkon. Mogą być pojedyncze, pełne i półpełne; białe, różowe, czerwone, fioletowe, pomarańczowe i żółte.

Portulaka wielkokwiatowa (Portulaca grandiflora)
Portulaka wielkokwiatowa (Portulaca grandiflora)

Aksamitki (Tagetes) - łatwe w uprawie

Nawet jeśli ktoś jest zupełnie początkującym ogrodnikiem, aksamitkami może przemienić swój balkon w morze kwiatów. Ponieważ aksamitki są u nas uprawiane jako rośliny jednoroczne, każdego roku jest okazja wypróbować coraz to nowe zestawy odmian. A wybierać można w ponad 50 różnych odmianach. Obok wysokich są też nisko rosnące odmiany, w przeróżnych kolorach, o kwiatach pojedynczych albo pełnych. Barwy kwiatów zawierają się między połyskliwym złotem, a brązowawą czerwienią.

Skrzynki i doniczki z aksamitkami można spokojnie ustawiać w pełnym słońcu. Dobrze czują się na stanowisku nasłonecznionym, chociaż bez problemu akceptują również miejsca w półcieniu.

Są bardzo wrażliwe na chłód, dlatego można je wystawiać na balkon dopiero, kiedy miną ostatnie wiosenne przymrozki.

Aksamitki (Tagetes) - łatwe w uprawie
Aksamitki (Tagetes) - łatwe w uprawie

Melampodium (Melampodium paludosum)

Wytwarza mnóstwo kwiatków, które wyglądają jak małe gwiazdki. Podobne do margerytek kwiaty mają kolor żółtopomarańczowy, cytrynowożółty albo nasycony żółty. I tak przez całe lato – ta roślina balkonowa kwitnie od maja aż do przymrozków. Jeśli roślina będzie regularnie oczyszczana z przekwitłych kwiatów, zachowa swój urok przez cały czas.

Melampodium uprawiane jako kwiat jednoroczny kokietuje nie tylko czarującymi gwiazdkami kwiatów, ale też ładnymi liśćmi. Ich świeża zieleń doskonale komponuje się z barwą kwiatów i dopełnia całości widoku.

Lubi słońce, ale może też rosnąć w półcieniu. Ważne, aby miejsce było ciepłe i dobrze osłonięte. Jak większość kwiatów balkonowych, może wyjść na zewnątrz dopiero, gdy nie zagrażają już spóźnione przymrozki.   

Melampodium (Melampodium paludosum)
Melampodium (Melampodium paludosum)

Jastrun (Leucanthemum) - inaczej margerytka

Jastrun albo złocień, nazywany też margerytką, daje się podziwiać na niejednym balkonie. Należy do najbujniej kwitnących roślin ogrodowych i potrafi stworzyć na balkonie morze kwiatów. W naszym regionie można spotkać dziko rosnące złocienie (Leucanthemum vulgare) na łąkach i skrajach lasu.

Uprawiane na balkonach odmiany mają różny pokrój rośliny i kolor kwiatów. Można wybrać klasyczną biel albo różne kolory: czerwony, różowy, żółty.

Jastrun (Leucanthemum) - inaczej margerytka
Jastrun (Leucanthemum) - inaczej margerytka

5 (2 opinie)