Porady

Werbena – popularne odmiany, sadzenie, ciekawostki

0 (0 opinii)

Werbeny są najczęściej jednorocznymi roślinami zielnymi, rosną też jako byliny i półkrzewy. Większość z nich nie tylko bujnie kwitnie, ale też roztacza przyjemny zapach. O ich odmianach i tajnikach uprawy - piszemy w artykule!

Botanika, jak każda nauka, rozwija się i korzystając z coraz to doskonalszych narzędzi weryfikuje pewne dotychczasowe ustalenia. W ten sposób niektóre rodzaje botaniczne są łączone ze sobą, inne zaś dzielone. Według stanu na 2018 rok rodzaj Verbena obejmuje około 80 gatunków. Ojczyzna werbeny leży w Ameryce Południowej, ale niektóre gatunki i tysiące odmian można spotkać na całym świecie w roli roślin ozdobnych.

Bogactwo odmian werbeny

Werbeny mają czworokątną w przekroju łodygę i pojedyncze, głęboko powcinane liście. Największą ozdobą werbeny są kwiaty praktycznie we wszystkich kolorach. Nie ma dotąd jedynie żółtej werbeny, chociaż wyhodowano już paskowane i wielobarwne odmiany. Do pięknych odmian werbeny na balkon i rabaty można zaliczyć:

  • ‘Bright Rose’ – kwiaty różowe,
  • ‘Lila Luzi’ – dwukolorowe, niebieskie kwiaty z gwiaździstym białym środkiem,
  • ‘Scarlet’ – szkarłatne kwiaty na zwisających pędach,
  • ‘Starfight’ – dwukolorowe, różowe kwiaty z białą obwódką,
  • ‘Tapien’ – kwiaty fioletowe,
  • ‘Peaches & Cream’ – kwiaty brzoskwiniowe z cieniowaniem koloru.

Stanowisko i podłoże

Werbeny uchodzą za rośliny mało wymagające, którym odpowiada niemal każde podłoże. Bogate kwitnienie gwarantuje słoneczne i ciepłe miejsce. Rośliny mogą rosnąć w pełnym słońcu i nie mają problemu nawet z dużym upałem. Nowe odmiany są też niewrażliwe na deszcz i wiatr. Werbena rośnie też w półcieniu, jednak nie można wtedy liczyć na szczególnie bujne kwitnienie.

Werbenę można sadzić przez całe lato.
Werbenę można sadzić przez całe lato.

Gleba nie powinna być zbyt ciężka i zbyt sucha. Werbeny potrzebują dużo wilgoci, jednak trzeba uważać, aby woda nie tworzyła w glebie zastojów. Ciężkie gleby gliniasty zwiększają to ryzyko i powinny być zmieszane z piaskiem i żwirem dla poprawienia struktury. Dobrze przyjmowana jest gleba o odczynie zasadowym do neutralnego. Szczególnie korzystnie wypada natomiast podłoże lekko kwaśne. Do uprawy w skrzynkach i pojemnikach nadaje się zwykła, nawożona ziemia kwiatowa.

Sadzenie werbeny

Werbenę można sadzić przez całe lato. Z początkiem sadzenia trzeba jednak poczekać do połowy maja aby uniknąć spóźnionych przymrozków. Ziemię trzeba spulchnić i wybrać z niej chwasty i kamienie. W międzyczasie sadzonki powinny być wstawione do naczynia z wodą. Dołek do sadzenia powinien mieć podwójną objętość bryły korzeniowej. Aby chronić roślinę przed zastojem wody, na dnie dołka trzeba ułożyć drenaż z kawałków ceramiki albo żwiru.

Jakie jest zastosowanie werbeny?

Werbena do skrzynek i na rabaty

Werbeny robią doskonałe wrażenie zarówno sadzone samodzielnie jak i w kombinacji z innymi klasykami balkonów, jak petunie, begonie, heliotrop peruwiański i calibrachoa. Z szerokiej palety odmian każdy może wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie. Decyzja zależy przede wszystkim od tego, czy mają to być kompaktowo rosnące odmiany, czy też werbeny z długimi, zwieszającymi się pędami, które potrzebują dużo miejsca do rozłożenia.

Werbeny nadają się doskonale na bukiety z kwiatów suchych.
Werbeny nadają się doskonale na bukiety z kwiatów suchych.

Do małych pojemników odpowiednie są werbeny o zwartym pokroju i płytkim systemie korzeniowym. Odpowiednie będą na przykład odmiany ‘Lindolena’, ‘Vectura’ albo ‘Vepita’ z drobnymi liśćmi i z małymi do średnio dużych kwiatostanami.

Werbeny potrzebują dużo wilgoci, jednak trzeba uważać, aby woda nie tworzyła w glebie zastojów. Ciężkie gleby gliniasty zwiększają to ryzyko i powinny być zmieszane z piaskiem i żwirem dla poprawienia struktury.

Odmiany o mocnych i zwieszających się pędach robią furorę w pojemnikach wiszących albo jako podsadzenie dla roślin prowadzonych na pniu. Na rabaty nadają się natomiast wspaniale werbeny o wzniesionym pokroju, posadzone między różami albo hibiskusami.

A jeśli ktoś nie może się zdecydować na jeden z licznych kolorów i odcieni, może wybrać sobie mieszankę kilku wybranych odmian o jednolitym wzroście i takim samym trybie kwitnienia w jednym pojemniku. Powstanie wówczas wspaniała kompozycja barwna, zwracająca uwagę na balkon i taras.

Werbena na kwiaty cięte

Aby sporządzić piękny bukiet z werbeny, trzeba ściąć je najlepiej rankiem i usunąć liście na dolnej połowie łodygi. Dobrze jest nie wlewać do wazonu wody lodowato zimnej, ale letnią z odrobiną cukru. Najdłużej postoją w wazonie werbeny, których pąki rano jeszcze się w pełni nie otworzyły.

Werbena na suche bukiety

Werbeny nadają się doskonale na bukiety z kwiatów suchych. W tym celu trzeba ściąć odpowiednią ilość roślin, ułożyć je w mały bukiet i luźno związać. Następnie można bukiet zawiesić w suchym i przewiewnym miejscu łodygami do góry. Nadaje się do tego celu na przykład strych. Ciekawe wyniki daje preparowanie kwiatów werbeny w glicerynie. Utrwalone w ten sposób rośliny zachowują swój naturalny kształt, są elastyczne i nie kruszą się. Można je łączyć w bukietach z innymi roślinami.

Werbena to wyjątkowa roślina - ceniona przez ogrodników
Werbena to wyjątkowa roślina - ceniona przez ogrodników

Rozmnażanie werbeny

Jeśli ktoś nie chce każdego roku na nowo kupować jednorocznych roślin, może spróbować rozmnożyć je we własnym zakresie. Jest to możliwe poprzez sadzonki pędowe albo z siewu nasion.

Sadzonki pędowe pozyskuje się późnym latem albo wczesną jesienią. Wierzchołki pędów powinny być długości około 10 cm. Aby ułatwić ukorzenienie, końce pędów zanurza się w ukorzeniaczu. Po usunięciu dolnych liści umieszcza się sadzonkę w substracie, uciska i podlewa. Skrzynkę ustawia się w ciepłym i jasnym miejscu i przykrywa folią albo szkłem. Teraz trzeba tylko czekać. Kiedy sadzonki wykształcą mocne korzenie, można je przesadzić do oddzielnych doniczek i przechować w domu do wiosny.

Na rabacie jednoroczne rośliny same się wysiewają. W celu dokonania zamierzonego siewu zbiera się jesienią nasiona z roślin i przechowuje w chłodnym i suchym miejscu. Późną zimą można rozpocząć wysiew nasion do skrzynki na słonecznym parapecie. Po kilku tygodniach siewki pikuje się i w połowie maja wysadza do gruntu.

0 (0 opinii)