Kwiaty jednoroczne do ogrodu – poznaj najpiękniejsze rośliny
Jak sadzić i pielęgnować kwiaty jednoroczne? Zobacz listę najpiękniejszych kwiatów jednorocznych do ogrodu! Możesz z nich stworzyć piękną kwiatową rabatę zdobiącą przestrzeń wokół domu.
Co warto wiedzieć o roślinach jednorocznych (terofitach)?
Terofity, czyli rośliny jednoroczne, pochodzą z ciepłych regionów, gdzie większość z nich żyje dłużej niż jeden sezon. Podczas niezbędnego w naszych warunkach zimowania w pomieszczeniu cierpią jednak z powodu braku słońca, dlatego też nie rozwijają się w następnych latach równie okazale lub zamierają w ciągu jednego sezonu. Ich czas wegetacji trwa zazwyczaj od wczesnej wiosny do jesieni. To zaś oznacza, że nie muszą wytrzymywać mroźnych zim – odporne na niskie temperatury są jedynie nasiona kwiatów jednorocznych.
Ciekawostka! Istnieje wiele roślin, jak pelargonia albo rącznik, które w swoich ojczyznach mogą żyć bardzo długo. My znamy jednak tylko sadzonki rącznika, który po przekwitnięciu trafią jesienią na kompost. W klimacie tropikalnym wyrasta natomiast na dziesięciometrowe drzewo.
Sadzenie i pielęgnacja jednorocznych kwiatów
Prawie wszystkie kwiaty jednoroczne są uprawiane z nasion i w każdym ogrodzie łatwo wysiewają się też same. Przy wyborze gatunków i odmian roślin jednorocznych do ogrodu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim warunki klimatyczne oraz specyfikę gleby. Niektóre kwiaty preferują stanowiska słoneczne i ciepłe – są to na przykład aksamitki, petunie czy begonie – natomiast w cienistych zakątkach ogrodu lepiej radzą sobie zwłaszcza niecierpki, lobelie, bratki.
Odpowiednie przygotowanie gruntu przed sadzeniem to ważny krok do zdrowego wzrostu kwiatów. Gleba powinna być dobrze spulchniona i odchwaszczona. Dodanie kompostu lub nawozu organicznego wzbogaci podłoże w niezbędne składniki odżywcze. Co więcej, ważne jest, aby dostosować odczyn pH gleby do wymagań wybranych roślin. Warto więc wiedzieć, że większość kwiatów jednorocznych preferuje gleby o pH lekko kwaśnym do obojętnego.
Najlepszym czasem na sadzenie kwiatów ogrodowych jednorocznych jest wiosna, po ostatnich przymrozkach. Nasiona można wysiewać wprost do gruntu lub przygotować wcześniej w domu rozsadę i przesadzić do ogrodu, gdy warunki pogodowe na to pozwolą. W przypadku sadzenia rozsady należy pamiętać o stopniowym hartowaniu roślin, aby przygotować je na zmiany temperatury na zewnątrz.
Przeczytaj: Kwiaty ogrodowe – nazwy kwiatów do uprawy w ogrodzie
Pielęgnowanie kwiatów jednorocznych
Wiele jednorocznych kwiatów ogrodowych jest łatwych w uprawie. Kiedy same rozsiewają się w ogrodzie i w następnym roku znowu się pojawiają, to jest to dobry znak, że warunki klimatyczne i gruntowe im odpowiadają. Po wzroście i kwitnieniu można się też zorientować, które miejsce w ogrodzie najlepiej spełnia oczekiwania poszczególnych gatunków. Na przykład chaber lepiej się czuje w nieco suchszym zakątku ogrodu niż bezpośrednio przy oczku wodnym.
Najpiękniejsze kwiaty jednoroczne do ogrodu – lista
Planując uzupełnienie kwiatami jednorocznymi (o różnorodnej palecie barw) rabat, dobrze jest wziąć pod uwagę kilka czynników, a zwłaszcza okres kwitnienia. Wiele kwiatów jednorocznych znanych jest z długiego kwitnienia, niemniej jednak niektóre z nich mogą zakwitnąć wcześniej, a inne – później. Do wczesnowiosennych gatunków należą m.in.: begonia stale kwitnąca, petunia, pelargonia. Już na początku czerwca zakwitają: cynie, nagietki, chabry, aksamitki. Później rozwijają się: astry, lwia paszcza, ślazówka.
Na obrzeża rabat nadadzą się niewysokie i piękne aksamitki albo nasturcja. Efektowną ozdobą ogrodzenia albo ściany może być groszek pachnący, wilec, fasola pnąca. W skrzynkach i donicach będą dobrze rosły ozdobne pelargonie, begonie, petunie.
Do kwiatów jednorocznych możemy zaliczyć m.in.:
- pelargonie,
- rączniki,
- aksamitki,
- petunie,
- begonie,
- niecierpki,
- lobelie,
- bratki,
- chabry bławatki,
- aksamitki,
- nasturcje,
- nagietki,
- astry,
- lwie paszcze,
- ślazówki,
- słoneczniki,
- smagliczki,
- wilce.
Sprawdź: Kwiaty wieloletnie do ogrodu | Najpiękniejsze rośliny
Komentarze