Porady

Jednoroczne kwiaty ogrodowe

0 (0 opinii)

Pod tym określeniem, w klasycznym sensie, rozumiemy rośliny rodzimego pochodzenia, które w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego kiełkują, kwitną i tworzą nasiona, zanim znowu nie obumrą. Są to rośliny zielne i nigdy nie drewnieją.

Ich czas wegetacji trwa zazwyczaj od wczesnej wiosny do jesieni. To zaś oznacza, że nie muszą wytrzymywać mroźnych zim. Odporne na niskie temperatury są jedynie ich nasiona. Kwiaty ogrodowe jednoroczne często wysiewają się same i pojawiają na nowo w następnym roku.

Co warto wiedzieć o terofitach?

Do roślin jednorocznych, zwanych terofitami (od greckich słów: theros - lato, phyton - roślina), zalicza się również takie gatunki, jak gazania, stokrotka afrykańska albo lwia paszcza (wyżlin większy). Pochodzą one z ciepłych regionów, gdzie większość z nich żyje dłużej niż jeden sezon. Podczas niezbędnego w naszych warunkach zimowania w pomieszczeniu, cierpią jednak z powodu braku słońca i nie rozwijają się w następnych latach równie okazale. Dlatego też na naszych szerokościach geograficznych traktowane są jako kwiaty jednoroczne. Dla ambitnych ogrodników-amatorów jest ciekawym wyzwaniem przezimowanie takich roślin i udzielenie im w następnym roku pomocy, aby odzyskały dawną urodę. Co jest oczywiście możliwe.

Pelargonia jest akurat wyjątkowo łatwa do przezimowania i po kilku latach potrafi stworzyć imponujący, kwitnący krzew.

Istnieje wiele długowiecznych roślin, jak pelargonia albo rącznik (Ricinus), które w swoich ojczyznach mogą żyć bardzo długo. My znamy jednak, na przykład, tylko sadzonki rącznika, który po przekwitnięciu trafia jesienią na kompost. W klimacie tropikalnym wyrasta natomiast na dziesięciometrowe drzewo.

Handel ogrodniczy dopasowuje się do upodobań klientów i oznacza pelargonie, jako kwiaty jednoroczne. Wiele osób nie zadaje sobie trudu, aby je przezimować i wyrzuca rośliny jesienią, aby na wiosnę kupić sobie nowe. Wspomniana pelargonia jest akurat wyjątkowo łatwa do przezimowania i po kilku latach potrafi stworzyć imponujący, kwitnący krzew.

Pelargonie - mimo, że są uznawane za kwiaty jednoroczne - można przezimować
Pelargonie - mimo, że są uznawane za kwiaty jednoroczne - można przezimować

Sadzenie kwiatów jednorocznych

Prawie wszystkie prawdziwe terofity są hodowane z nasion i łatwo wysiewają się też same. W zasadzie nie trzeba się o ich pozyskanie martwić. Mało tego, może się zdarzyć, że rozsiane przez wiatr wyrosną nie w tym miejscu, gdzie byśmy chcieli.

Niektóre odmiany i hybrydy są tak bardzo zmienione poprzez zabiegi ogrodnicze, że można je w zasadzie uprawiać jedynie z sadzonek. Oferowane w sprzedaży nasiona dają wprawdzie za pierwszym razem to, co obiecują, ale już nasiona dojrzałe i zebrane z tych kwiatów tracą szybko specyficzne cechy rośliny macierzystej. Zmienia się pokrój, kolor i kształt kwiatów i po kilku latach kiełkują z nasion ponownie rośliny pierwotne. Przeważnie proste gatunki z ich dziedziczonymi od wieków cechami i naturalną barwą kwiatów.

Prawie wszystkie prawdziwe terofity są hodowane z nasion i łatwo wysiewają się też same. W zasadzie nie trzeba się o ich pozyskanie martwić.

Kwiaty jednoroczne mogą tworzyć piękne, kolorowe rabaty
Kwiaty jednoroczne mogą tworzyć piękne, kolorowe rabaty

Na co zwrócić uwagę przy doborze kwiatów?

Planując uzupełnienie kwiatami jednorocznymi rabaty z bylin, albo tworząc ogród kwiatowy z kilku gatunków jednosezonowych, dobrze jest wziąć pod uwagę kilka czynników:

1. Okres kwitnienia

Wiele kwiatów jednorocznych znanych jest z długiego kwitnienia, niemniej jednak jedne z nich zakwitają wcześniej, inne – później. Do wczesnowiosennych gatunków należą m.in.: begonia, petunia, pelargonia. Już na początku czerwca zakwita cynia, nagietek, chaber, aksamitki. Później rozwijają się astry, lwia paszcza, ślazówka.

2. Miejsce sadzenia

Na obrzeża rabat nadadzą się niewysokie i piękne aksamitki albo nasturcja. Efektowną ozdobą ogrodzenia albo ściany może być groszek pachnący, wilec, fasola pnąca. W skrzynkach będą dobrze rosły pelargonia, begonia, petunia.

3. Paleta barw

Wybierając kwiaty jednoroczne, każdy ogrodnik ma możliwość ozdobić swój ogród dowolnymi kolorami. Stworzyć niepowtarzalne barwne kompozycje. Urządzić ogród kwiatowy zgodnie z własnymi upodobaniami i nastrojem. Dostępna paleta barw jest bardzo szeroka.

Dobierając kwiaty do ogrodu warto zwrócić uwagę na szeroką paletę barw
Dobierając kwiaty do ogrodu warto zwrócić uwagę na szeroką paletę barw

Pielęgnowanie kwiatów jednorocznych

Wiele kwiatów jednorocznych ma bardzo skromne wymagania, ale niektóre stawiają trudne warunki. Kiedy kwiaty jednoroczne same rozsiewają się w ogrodzie i następnym roku znowu się pojawiają, jest to dobry znak, że warunki im odpowiadają. Ewentualnie można się zorientować po wzroście i kwitnieniu roślin, które miejsce w ogrodzie najlepiej spełnia oczekiwania poszczególnych gatunków. Na przykład chaber lepiej się czuje w nieco suchszym zakątku ogrodu, niż bezpośrednio przy oczku wodnym.

Wiele kwiatów jednorocznych ma bardzo skromne wymagania, ale niektóre stawiają trudne warunki. Kiedy kwiaty jednoroczne same rozsiewają się w ogrodzie i następnym roku znowu się pojawiają, jest to dobry znak, że warunki im odpowiadają.

Posadzony w wilgotnym gruncie na pewno pokaże swoje niezadowolenie z takich warunków. Dlatego ważna jest elementarna wiedza o poszczególnych gatunkach kwiatów. Oto kilka przykładów:

Chaber bławatek (Centaurea cyanus) – błękit nieba w zbożu

Chabry spotyka się tradycyjnie na suchych łąkach, ale przede wszystkim na skraju pół, gdzie ich błękitne kwiaty lśnią pośród zboża. Niestety, na skutek stosowania na polach pestycydów, ta bardzo dekoracyjna roślina prawie w naturze wyginęła. Na szczęście coraz częściej widać ją w ogrodach. Chabry trzeba siać dosyć gęsto, ponieważ lubią rosnąć w grupach, wspierając wzajemnie swoje łodygi. Są łatwe w uprawie i można je swobodnie komponować z innymi kwiatami. Wysiewają się same.

Nagietek (Calendula officinalis) – zioło i przepowiadacz pogody

Jasnożółte do pomarańczowych kwiaty nagietka należą do standardu wiejskiego ogrodu. Jako roślina ozdobna jest uprawiany już od XII wieku. Dobrze czuje się w grupie, gdzie rośliny wzajemnie się wspierają. Nasiona nagietka są odporne na mróz i w następnym roku, bez żadnych zabiegów, kwiat pojawia się ponownie. Nagietek jest również rośliną leczniczą o wielostronnym zastosowaniu. Kiedy w dzień zamyka swoje kwiaty, oznacza to, że zbliża się deszcz.

Słonecznik (Helianthus annuus) - złote słońce w ogrodzie

Należy do najbardziej popularnych roślin ozdobnych, co wynika pewnie z jego imponującego wyglądu. Słonecznik może osiągnąć wysokość 4 m i bez wysiłku góruje nad wszystkimi kwiatami w ogrodzie. Poza podlewaniem nie wymaga żadnej pielęgnacji. Wiosną pojawia się z samosiewu.

Przeczytaj też o innej roślinie jednorocznej - eustomie.

0 (0 opinii)