Porady

Calibrachoa – popularne odmiany

0 (0 opinii)

Ozdobą każdego letniego balkonu albo tarasu są obsypane kwiatami rośliny, przyciągające uwagę różnorodnością kolorów i form. Takim barwnym uzupełnieniem dekoracji są uprawiane w doniczkach, skrzynkach i na rabatach różne odmiany calibrachoa. Wszyscy znają petunie, natomiast mało słyszał pewnie o „calibrachoa” – co to takiego?

Często calibrachoa jest mylona z petunią i nie ma w tym nic dziwnego, jako że zarówno jaskrawe kolory kwiatów, jak i ich forma, u obu roślin wykazują duże podobieństwo. Uczeni stwierdzili jednak, że pod względem botanicznym petunia i calibrachoa stanowią dwa odrębne rodzaje w ramach tej samej rodziny psiankowatych. 

Kwiaty calibrachoa - czym różnią się od petunii?

Kwiaty calibrachoa są mniejsze od kwiatów petunii – osiągają średnicę do 3 cm, liście też mają raczej skromne wymiary – kilka centymetrów długości i do jednego szerokości. Dzwonki kwiatów tej kuzynki petunii rozwijają się w wielkich ilościach przez całe lato aż do jesieni, przez co roślina zdobywa coraz więcej amatorów.

Po spędzeniu okresu zimy w odpowiednich warunkach, calibrachoa odradza się i na nowo rozwija pąki kwiatowe. 

Odpowiedź na pytanie, czy calibrachoa jest rośliną jednoroczną, czy wieloletnią, nie jest jednoznaczna. Sprzedawcy prezentują roślinę przeważnie jako jednoroczną, jednak praktykujący ogrodnicy-amatorzy starają się przechować calibrachoa przez zimę, aby wiosną mogła szybko wystartować. Po spędzeniu okresu zimy w odpowiednich warunkach, calibrachoa odradza się i na nowo rozwija pąki kwiatowe. 

W przypadku roślin ozdobnych botanicznie czyste gatunki bardzo rzadko są uprawiane w doniczkach i na rabatach. Przeważnie mamy do czynienia z wyselekcjonowanymi odmianami i hybrydami. Tak też dzieje się z calibrachoa, którą wyhodowano w ogromnej liczbie odmian, różniących się barwą i formą kwiatów. 

Calibrachoa świetnie prezentuje się na balkonach
Calibrachoa świetnie prezentuje się na balkonach

Odmiany calibrachoa o pełnych kwiatach

'Celebration Double Fuchsia'
Interesująca odmiana, która od kwietnia do października prezentuje swoje pełne, dzwonkowe kwiaty w kolorze magenty. Liście ma jajowate, całobrzegie, średniozielone. Lubi półcieniste, osłonięte stanowisko na przepuszczalnym i żyznym podłożu. W optymalnych warunkach osiąga krzaczasty i zwisający pokrój, wysokość do 20 cm i szerokość do 30 cm. 

W przypadku roślin ozdobnych botanicznie czyste gatunki bardzo rzadko są uprawiane w doniczkach i na rabatach.

‘Double ruby’ 
Dzwonek kwiatu składa się z dwóch warstw płatków różnych rozmiarów. W formie kwiat bardziej przypomina różę niż petunię w pięknym, rubinowym kolorze.

‘Сalita double orange’
Nasycony pomarańczowy kolor i pełny kształt to cechy tej odmiany calibrachoa. Średnica pełnych kwiatów dochodzi do 3,5 cm. Krzew jest zwarty, krzaczasty, typowy dla tego rodzaju. Zwraca uwagę rozmaitość odcieni płatków kwiatowych. O ile z daleka krzew wygląda rzeczywiście na pomarańczowy, to przy bliższym przyjrzeniu widać żółtoczerwoną paletę barw, która stała się podstawą mieszanki.

'Celebration Double Fuchsia' w ogrodzie
Floragard
'Celebration Double Fuchsia' w ogrodzie

‘Double amethyst’
Czerwonofioletowe pastelowe odcienie i pełne kwiaty tej odmiany tworzą fascynujący widok. Kwitnie od maja do września. Jako jedna z nielicznych odmian o pełnych kwiatach, ta odmiana wytwarza zdolne do kiełkowania nasiona.

‘Dragon fruit’
Ciekawe połączenie ciemnoróżowych płatków zewnętrznych z marmurkowo wzorzystymi płatkami środkowymi. Oryginalna forma kwiatów, różna od typowych dzwonków calibrachoa.

‘Double blue’
Pełne kwiaty niebieskiego albo fioletowoniebieskiego koloru. Ogrodnicy podkreślają obfite i długie kwitnienie tej odmiany od maja do października. Krzew dorasta do 40 cm średnicy, lubi słońce i żyzną glebę. 

Calibrachoa ‘Double blue’
Allegro
Calibrachoa ‘Double blue’

Odmiany calibrachoa o wielobarwnych kwiatach

'Chameleon Blueberry Scone'
Niezwykła odmiana, która zgodnie ze swoją nazwą zmienia kolory kwiatów w zależności od światła, długości dnia i innych czynników sezonowych. Prezentuje odcienie purpury, fioletu i żółci. Od wiosny do jesieni rozwija bujnie piękne dzwonki niebieskich kwiatów z fioletowymi akcentami, złotymi gardzielami i bordowym pierścieniem.

'Double PinkTastic’ 
Tworzy spektakularny widok na balkonie i tarasie. Kontrastowe różowo-białe, gęsto wypełnione kwiaty stanowią prawdziwą atrakcję. Piękny kompaktowy, okrągły pokrój dobrze się prezentuje w doniczkach, skrzynkach i wiszących pojemnikach.  

‘Calibasket Sunny Side’
Kwiaty białe z żółtym środkiem tworzą wspaniały kontrast z innym odmianami calibrachoa.

Piękna calibrachoa 'Chameleon Blueberry Scone'
Piękna calibrachoa 'Chameleon Blueberry Scone'

‘Calitastic Bordeaux Star’
Niezwykłe połączenie kolorów na pojedynczym dzwonku – jasna obwódka bordowych płatków i żółta gardziel i takie same granice płatków. Kwitnie od wiosny do jesieni.

‘Caliplosion Red’
Zachwycająca nowa odmiana calibrachoa o czerwonych płatkach kwiatów z ciemną plamą gardzieli i złotą pięcioramienną gwiazdą granic płatków.

‘Candy Shop Bag of Trix’
Atrakcyjna odmiana o białych płatkach fioletowym albo purpurowym pięcioramiennym wiatraczkiem. Osiąga wysokość do 30 cm i szerokość do 50 cm. 

Odmiana 'Double PinkTastic’
Odmiana 'Double PinkTastic’

Odmiany calibrachoa o pojedynczych kwiatach

'Crave Strawberry Star’
Selekcjoner tej odmiany skojarzył sobie kwiat z truskawką i gwiazdą – na jasnoróżowym tle widoczna jest ciemniejszy – truskawkowy – wzór pięcioramiennej gwiazdy. 

‘Bloomtastic Rose Quartz’
W tym wypadku twórca odmiany skojarzył kolor kwiatów z różowym kwarcem. Ciepły różowy kolor płatków dobrze podkreśla purpurowy pierścień, płynnie przechodzący w żółty środek. 

‘Volcano sunset’
Wieczorna zorza albo zachód słońca – wspaniałe zjawiska skojarzyły się autorowi odmiany z kolorami jej kwiatów. 

Calibrachoa w doniczce
Calibrachoa w doniczce

‘Chameleon Indian summer’
Cała seria Chameleon odróżnia się od innych niezwykłym połączeniem odcieni na płatkach kwiatów. Kolor kwiatów zmienia się przez cały sezon reagując na poziom światła i inne czynniki. Zapewnia unikatową mieszankę barw na jednej roślinie. 

‘Superbells Lemon slice’
Twórca odmiany skojarzył kwiaty calibrachoa z plasterkiem cytryny. Można też zobaczyć w kwiecie chłodną, cytrynową gwiazdę na białym tle.

Calibrachoa ‘Superbells Lemon slice’
Calibrachoa ‘Superbells Lemon slice’

‘Superbells Banana Chocolate’
Banan w czekoladzie może zainteresować nie tylko łasucha ale i ogrodnika. Niewiarygodnie harmonijne połączenie kolorów szybko przyniosło tej odmianie popularność. Żółte płatki mają czekoladowy pierścień wokół gardzieli dzwonka. Środek pozostaje tradycyjnie żółty. 

'Aloha Classic Blue Sky'
Aby wprowadzić na taras albo balkon kolor niebieski, wystarczy wybrać tę odmianę calibrachoa. Proste, pięciopłatkowe dzwonki przypominają kolorem błękit nieba. Nie mają odcieni fioletu.  

0 (0 opinii)