Porady

Kwiaty na balkon południowy

5 (1 opinia)

Południowe balkony są uważane za najbardziej problematyczne dla roślin. Zwłaszcza jeśli są dodatkowo przeszklone. Słońce praży tam przez cały dzień, doniczki bardzo szybko wysychają, a kwiaty w upale dosłownie się spalają. Niełatwo jest te warunki kontrolować.

Są jednak gatunki kwiatów odpowiednie na słoneczne balkony, którym bezpośrednie nasłonecznienie krzywdy nie wyrządza. Mało tego: znoszą je z łatwością. Reguła jest bardzo prosta: Rośliny, które pochodzą z łagodnych i gorących stref klimatycznych, są przyzwyczajone do upałów i suszy. Trzeba też zwrócić uwagę na gatunki, które w swoich ojczystych regionach rosną pod osłoną drzew albo na wilgotnym podłożu. Te na pewno nie będą się dobrze czuły w suchej, gorącej ziemi na otwartej przestrzeni balkonu.

W przeciwieństwie do bylin i krzewów ogrodowych, rośliny balkonowe nie mają szans na takie wykształcenie systemu korzeniowego, aby samodzielnie zapewnić sobie dostawę wody.

Doniczki i pojemniki na południowy balkon

Doniczki z tworzywa sztucznego nie przepuszczają ani powietrza, ani wody. Wilgotność podłoża zostaje w nich na dłużej zachowana, ale na słońcu szybko może powstać jego przegrzanie. W zasadzie, im ciemniejszy jest kolor doniczki, tym mocniej się ona nagrzewa.

Materiały naturalne, jak glina, terakota, czy drewno, są porowate i nie nagrzewają się zbytnio. Jednak przez ścianki takich doniczek wilgoć jest szybko oddawana i konieczne jest częstsze podlewanie.

Rośliny podatne na choroby grzybowe powinny być podlewane wczesnym rankiem. Poza tym o tej porze substrat jest jeszcze chłodny i wilgoć nie paruje zbyt szybko.

Biała blacha jest wprawdzie dekoracyjna, ale mocno się nagrzewa i przekazuje ciepło do gleby. Korzenie balkonowych kwiatów mogą tego nie znieść. Metalowe pojemniki nie są więc z tego względu polecane.

Jeśli z różnych względów mogą wystąpić problemy z regularnym podlewaniem kwiatów, warto zainstalować nawadnianie automatyczne. Montaż jest prosty, a skuteczność gwarantowana, zwłaszcza że system nawadniający umożliwia precyzyjne dozowanie ilości wody dla poszczególnych doniczek.

Pelargonia świetnie nadaje się do słonecznego stanowiska
Pelargonia świetnie nadaje się do słonecznego stanowiska

Umiwarkowane podlewanie kwiatów na balkonie południowym

W przeciwieństwie do bylin i krzewów ogrodowych, rośliny balkonowe nie mają szans na takie wykształcenie systemu korzeniowego, aby samodzielnie zapewnić sobie dostawę wody. Regularne podlewanie kwiatów na balkonie jest więc obowiązkiem. Wierzchnia warstwa na skutek podlewania staje się twarda i źle przepuszcza wodę. Trzeba ją spulchniać, ale tak, aby nie uszkodzić korzeni.

Lepiej jest podawać wodę małymi porcjami bezpośrednio na ziemię w doniczkach. Alternatywą jest wstawienie małych doniczek do napełnionego wodą wiadra.

Rośliny podatne na choroby grzybowe powinny być podlewane wczesnym rankiem. Poza tym o tej porze substrat jest jeszcze chłodny i wilgoć nie paruje zbyt szybko. Podlewanie w południowym słońcu powinno się odbywać wyłącznie w wyjątkowych wypadkach. Ponieważ jest to zazwyczaj nie do uniknięcia, dobrze jest mieć na balkonie na wszelki wypadek napełnioną konewkę. Chodzi o to, aby woda była wstępnie podgrzana. W żadnym wypadku nie wolno podlewać kwiatów zbyt zimną wodą, ponieważ korzenie mogą doznać szoku.

Krople wody działają w słońcu jak soczewki i wypalają na liściach okropne plamy. Lepiej jest podawać wodę małymi porcjami bezpośrednio na ziemię w doniczkach. Alternatywą jest wstawienie małych doniczek do napełnionego wodą wiadra.

Aksamitka jest wprawdzie uprawiana głównie w ogrodach, jednak nadaje się również jako roślina balkonowa na słoneczne stanowiska.
Aksamitka jest wprawdzie uprawiana głównie w ogrodach, jednak nadaje się również jako roślina balkonowa na słoneczne stanowiska.

Jakie wybrać kwiaty na balkon południowy?

Istnieje szeroki wybór roślin pochodzących z ciepłych i suchych regionów, które na południowym balkonie czują się doskonale. Należą do nich między innymi:

  • Petunia. Jedna z najbardziej popularnych, a jednocześnie najpiękniejszych balkonowych roślin jednorocznych. Jej wspaniałe kwiaty pojawiają się w kwietniu i kwitną aż do października.
  • Calibrachoa. Nie mniej urocza kuzynka petunii. Ma mniejsze od niej kwiaty w różnych kolorach i odcieniach. Lubi słoneczny balkon i wodę. Nie wolno jej jednak przelewać, ponieważ korzenie szybko gniją.
  • Pelargonia. Dobry wybór na słoneczne stanowisko. Istnieje wiele odmian o różnobarwnych liściach i mniej lub bardziej pełnych kwiatach. Pelargonie zawieszone na różnych poziomach mogą zdobić duży obszar balkonu. Odmiany wiszące są bardzo praktyczne, zwłaszcza kiedy na stojące rośliny brakuje miejsca.
  • Portulaka wielkokwiatowa. Lubi słońce i dobrze znosi upały. Tworzy wesołe, barwne dywaniki kwiatów, które nie wymagają codziennego podlewania. Portulaka nie znosi przelania i długotrwałych opadów deszczu.
  • Aksamitka. Jest wprawdzie uprawiana głównie w ogrodach, jednak nadaje się doskonale również jako roślina balkonowa na słoneczne stanowiska. Dobrze się czuje w doniczkach i pojemnikach, i jest odporna na letnie upały.
5 (1 opinia)