Porady

Kwiaty na balkon południowy

5 (1 opinia)

Południowe balkony są uważane za najbardziej problematyczne dla roślin. Zwłaszcza jeśli są dodatkowo przeszklone. Słońce praży tam przez cały dzień, doniczki bardzo szybko wysychają, a kwiaty w upale dosłownie się spalają. Niełatwo jest te warunki kontrolować.

Ogród południowy, jakie kwiaty wybrać?

Mocno nasłoneczniony południowy balkon wymaga nie tylko właściwego wyboru kwiatów, ziół i warzyw, ale również odpowiedniego wyposażenia. Każde położenie balkonu ma swoje zalety: kto lubi jeść śniadanie w promieniach słońca, będzie szczęśliwy na wschodnim balkonie. Łagodny wieczór najlepiej spędzić na zachodnim balkonie, a letnie biuro urządzić sobie na balkonie od strony północnej. Miłośnicy klimatów śródziemnomorskich będą zadowoleni z balkonu południowego, chociaż wiąże się to z pewnymi warunkami. 

Oprócz roślin, z których jedne kochają słońce, a inne nienawidzą stanowisk wystawionych na ostre promienie, nie bez znaczenia jest też wybór mebli i wykładziny podłogowej na przepełniony słońcem balkon. Najważniejsza na takim balkonie obok leżaka (albo przynajmniej rozkładanych krzeseł) jest osłona przeciwsłoneczna w formie parasola, markizy albo cieniującego żagla.

Także rośliny cieszą się z odrobiny cienia, w którym mogą się schronić przed palącym południowym słońcem.

Szczególnie na małe balkony nadają się parasole o małej średnicy (poniżej 1,5 m), które są mocowane do balustrady i nie wymagają wspornika na podłodze. 
Ważny jest też wybór materiału: meble z metalu albo z metalowymi elementami nagrzewają się w słońcu, podobnie jak podłoga z kamienia labo płytek.

Bale drewniane i inne wykładziny z drewna lepiej się nadają, można też posłużyć się dywanem odpowiednim na zewnętrzne warunki. Drewno, wiklina albo rattan są dobrym materiałem na leżak: wprawdzie wypłowieją nieco na słońcu, ale za to nie będą się zbyt mocno nagrzewały.   

Doniczki z tworzywa sztucznego nie przepuszczają ani powietrza, ani wody.
Południowe balkony mogą być przepiękne!

Rośliny odpowiednie na balkon południowy

Kto chce sobie ułatwić zadanie, może wziąć za wzór kraje południowe. Rośliny śródziemnomorskie znoszą wiele słońca i przeżywają długotrwałe okresy suszy. Co nie oznacza, że nie wymagają podlewania: szczególnie w okresie letnim trzeba regularnie chwytać za konewkę. 

Także rośliny cieszą się z odrobiny cienia, w którym mogą się schronić przed palącym południowym słońcem. Nadają się do tego celu naturalne zasłony i elementy pomocnicze do wspinania, po których mogą się piąć niewrażliwe na słońce rośliny, jak na przykład klematisy, wilce i róże pnące.

Z całą pewnością na słoneczny balkon południowy będą odpowiednie rośliny pochodzące z regionu śródziemnomorskiego, jak oliwka, lawenda, oleander, cytryna i różne sukulenty. Te znoszą dobrze mocne nasłonecznienie – muszą być przy tym oczywiście nawadniane. Długotrwałą suszę są w stanie przetrwać m.in. portulaka wielkokwiatowa i asteriscus nadmorski. 

Woda stanowi podstawę życia roślin na słonecznym stanowisku.
Woda stanowi podstawę życia roślin na słonecznym stanowisku.

Kto posiadł już pewne doświadczenie w pielęgnowaniu roślin i wie, jak trzeba je podlewać i nawozić, może zabłysnąć na południowym balkonie uprawą bodziszka, petunii albo hibiskusa. Do balkonowych skrzynek i doniczek nada się też bugenwilla, lantana i cynia. Klon japoński albo palma sagowa rozrastają się pięknie i mogą z czasem stworzyć naturalną osłonę od słońca. 

Uprawa warzyw na balkonie od dawna nie należy do rzadkości i możliwa jest też na balkonie południowym. Przede wszystkim będą tam rosły gatunki niewrażliwe na duże nasłonecznienie, jak pomidory, chili, papryka, ale też oberżyna, cukinia i melony, które cieszą się ze słońca.

W przeciwieństwie do bylin i krzewów ogrodowych, rośliny balkonowe nie mają szans na takie wykształcenie systemu korzeniowego, aby samodzielnie zapewnić sobie dostawę wody.

Nawet kochające słońce kwiaty lubią trochę cienia, zwłaszcza w godzinach południowych.
Nawet kochające słońce kwiaty lubią trochę cienia, zwłaszcza w godzinach południowych.

Doniczki i pojemniki na południowy balkon

Doniczki z tworzywa sztucznego nie przepuszczają ani powietrza, ani wody. Wilgotność podłoża zostaje w nich na dłużej zachowana, ale na słońcu szybko może powstać jego przegrzanie. W zasadzie, im ciemniejszy jest kolor doniczki, tym mocniej się ona nagrzewa.

Materiały naturalne, jak glina, terakota, czy drewno, są porowate i nie nagrzewają się zbytnio. Jednak przez ścianki takich doniczek wilgoć jest szybko oddawana i konieczne jest częstsze podlewanie.

Rośliny podatne na choroby grzybowe powinny być podlewane wczesnym rankiem. Poza tym o tej porze substrat jest jeszcze chłodny i wilgoć nie paruje zbyt szybko.

Biała blacha jest wprawdzie dekoracyjna, ale mocno się nagrzewa i przekazuje ciepło do gleby. Korzenie balkonowych kwiatów mogą tego nie znieść. Metalowe pojemniki nie są więc z tego względu polecane.

Jeśli z różnych względów mogą wystąpić problemy z regularnym podlewaniem kwiatów, warto zainstalować nawadnianie automatyczne. Montaż jest prosty, a skuteczność gwarantowana, zwłaszcza że system nawadniający umożliwia precyzyjne dozowanie ilości wody dla poszczególnych doniczek.

Pelargonia świetnie nadaje się do słonecznego stanowiska
Petunia świetnie nadaje się do słonecznego stanowiska

Umiwarkowane podlewanie kwiatów na balkonie południowym

W przeciwieństwie do bylin i krzewów ogrodowych, rośliny balkonowe nie mają szans na takie wykształcenie systemu korzeniowego, aby samodzielnie zapewnić sobie dostawę wody. Regularne podlewanie kwiatów na balkonie jest więc obowiązkiem. Wierzchnia warstwa na skutek podlewania staje się twarda i źle przepuszcza wodę. Trzeba ją spulchniać, ale tak, aby nie uszkodzić korzeni.

Lepiej jest podawać wodę małymi porcjami bezpośrednio na ziemię w doniczkach. Alternatywą jest wstawienie małych doniczek do napełnionego wodą wiadra.

Rośliny podatne na choroby grzybowe powinny być podlewane wczesnym rankiem. Poza tym o tej porze substrat jest jeszcze chłodny i wilgoć nie paruje zbyt szybko. Podlewanie w południowym słońcu powinno się odbywać wyłącznie w wyjątkowych wypadkach. Ponieważ jest to zazwyczaj nie do uniknięcia, dobrze jest mieć na balkonie na wszelki wypadek napełnioną konewkę. Chodzi o to, aby woda była wstępnie podgrzana. W żadnym wypadku nie wolno podlewać kwiatów zbyt zimną wodą, ponieważ korzenie mogą doznać szoku.

Krople wody działają w słońcu jak soczewki i wypalają na liściach okropne plamy. Lepiej jest podawać wodę małymi porcjami bezpośrednio na ziemię w doniczkach. Alternatywą jest wstawienie małych doniczek do napełnionego wodą wiadra.

Aksamitka jest wprawdzie uprawiana głównie w ogrodach, jednak nadaje się również jako roślina balkonowa na słoneczne stanowiska.
Aksamitka jest wprawdzie uprawiana głównie w ogrodach, jednak nadaje się również jako roślina balkonowa na słoneczne stanowiska.

Jakie wybrać kwiaty na balkon południowy?

Istnieje szeroki wybór roślin pochodzących z ciepłych i suchych regionów, które na południowym balkonie czują się doskonale. Należą do nich między innymi:

Czy oregano na balkonie południowym to dobry pomysł?
Czy oregano na balkonie południowym to dobry pomysł?

Zioła odpowiednie na balkon południowy

Aromatyczne zioła na balkonie nie tylko tworzą przyjemną oazę do wypoczynku, ale mogą też na różne sposoby wzbogacić domową kuchnię. Do gatunków ziół, które lubią dużo słońca i ciepła, i dobrze będą się czuły na południowym balkonie należą m.in.:

  • Oregano – włoska klasyka
    Trudno wyobrazić sobie klasyczną włoską pizzę albo sos pomidorowy bez oregano. Należąca do rodziny jasnotowatych lebiodka pospolita, zwana popularnie oregano, pochodzi z regionu śródziemnomorskiego i jest krzewiącą się byliną o wysokości do 80 cm. Od czerwca do września w szczytowych podbaldachach rozwijają się małe kwiaty, białe do jasnoróżowych. Nie tylko roztaczają na całym balkonie przyjemny aromat, ale również dzięki swojej subtelnej urodzie stanowią piękną ozdobę.
  • Szałwia – dodatek do potraw i napojów
    Czy to do jedzenia, czy do picia – szałwia jest uważana za cudowną przyprawę i może przekształcić Wasz balkon w morze zapachu. Pochodzenie i przynależność botaniczną ma taką samą jak oregano i dlatego doskonale się czuje w nasłonecznionych obszarach. Nie należy więc się dziwić, że niskie temperatury nie tworzą dla szałwii dobrego klimatu. W zależności od odmiany, trzeba szałwii albo zapewnić osłonę przed mrozem, albo przenieść ją w porę do zimowej kwatery. 
Zioła odpowiednie na balkon południowy
Poznaj zioła odpowiednie na balkon południowy
  • Rozmaryn – śródziemnomorski smak
    W Portugalii, Hiszpanii, Grecji albo we Włoszech – rozmaryn jest prawdziwym fanem Morza Śródziemnego i bardzo dobrze czuje się na południu Europy. Należy do tej samej rodziny co poprzednie rośliny i rozwija charakterystyczne dla jasnotowatych kwiatki w kolorze jasnoliliowym, jasnoniebieskim albo białym. Okres kwitnienia trwa od marca do maja. 
  • Tymianek – cudowne zioło lecznicze
    Razem z poprzednimi roślinami reprezentuje rodzinę jasnotowatych i również nadzwyczaj komfortowo czuje się na Południu. Od czerwca do października na tle drobnych zielonych listków pojawiają się subtelne kwiatki w delikatnym różu. Istnieje wiele gatunków i odmian tymianku, co umożliwia optymalny wybór w zależności od ilości miejsca na balkonie.  

 Właściwa pielęgnacja roślin na południowym balkonie w skrócie

  • Woda stanowi podstawę życia roślin na słonecznym stanowisku. Latem najlepiej podlewać dwa razy dziennie - rano i wieczorem, a więc poza południowym upałem.
  • Podczas dłuższej nieobecności albo podczas urlopu można zastosować system nawadniający.
  • Nawet kochające słońce kwiaty lubią trochę cienia, zwłaszcza w godzinach południowych. Można w tym czasie rozwinąć im parasol albo markizę. Pomocne są też przez cały dzień rośliny pnące, które tworzą naturalne zasłony.
  • Ważne jest też zaopatrzenie w składniki pokarmowe. Dobrze jest już wiosną zaopatrzyć rośliny w zastrzyk energii przed nadchodzącym wyczerpującym okresem letnim.    
5 (1 opinia)