Suszarnia do owoców w ogrodzie – jak zbudować?
Bywają lata, kiedy w ogrodzie jest pełno owoców. Pierwsze dojrzałe szybko zjada się na miejscu, potem piecze się ciasta, w końcu gotuje i mrozi. A co zrobić, kiedy zamrażarka jest pełna, a wszyscy krewni i znajomi zostali już obdarowani? Wtedy można owoce suszyć – to najstarsza metoda konserwowania żywności.
Ta metoda popadła dzisiaj prawie całkowicie w zapomnienie, wyparta przez wszechobecne mrożonki. A przecież jest tak niesamowicie praktyczna! Kiedy raz wysuszy się owoce, ma się trwałe zapasy, które bez problemu można długo przechowywać. Na dodatek zajmują mało miejsca i zachowują po wysuszeniu zapas witamin.
W porównaniu z rybami i mięsem owoce dają się najłatwiej suszyć i mają chyba najwięcej możliwości dalszego zastosowania. Na przykład brzoskwinie w musli, rodzynki w cieście, jabłka w kompocie, porzeczki, wiśnie, śliwki itd.
Do suszenia nadają się szczególnie takie owoce, jak jabłka, gruszki, brzoskwinie, śliwki oraz egzotyczne ananasy, mango i papaja.
Jak przygotować owoce do suszenia?
Najpierw trzeba dojrzałe, niepryskane środkami chemicznymi owoce obrać ze skórki albo usunąć z nich pestki. Skórka staje się twarda po ususzeniu, ale kto nie chce się pozbywać zawartych w niej witamin i ma mocne zęby, może ją zostawić.
Jagody powinny wcześniej przez kilka dni podeschnąć. Owoce, według potrzeby, kroi się w plastry. Chodzi o większe owoce; wiśnie na przykład, po wypestkowaniu można suszyć w całości. Im cieńsze będą plastry, tym szybciej wyschną.
Aby owoce o jasnym miąższu zachowały po wysuszeniu ładny kolor, można je wcześniej zanurzyć w soku z ananasa albo wodzie z sokiem z cytryny lub solą.
Gdzie suszyć owoce?
Klasyczną metodą jest suszenie owoców na słońcu. Funkcjonuje bardzo dobrze, nie zużywa prądu ani opału, ale trwa bardzo długo. Nie zawsze trafia się też kilka kolejnych słonecznych dni akurat w okresie dojrzewania owoców. Niewielkie ilości owoców można wysuszyć w kuchence mikrofalowej albo w piekarniku. Dostępne są w handlu gotowe do użycia suszarki z grzałką i nawiewem powietrza. Jednak każdy, kto posiada własny ogródek i drzewa owocowe, powinien zaopatrzyć się we własną suszarnię.
Jak zbudować suszarnię do owoców i warzyw?
Ogrodowa, przydomowa suszarnia do owoców może mieć formę, którą ogranicza jedynie fantazja jej twórców. Jednak bez względu na sposób konstrukcji i użyte materiały, można w niej wyróżnić kilka standardowych elementów:
- palenisko;
- komora suszenia;
- komin.
Konstrukcja suszarni nie wymaga fundamentów i może być ustawiona na betonowej płycie. Bardzo ważna jest dolna komora z paleniskiem, w której spala się drewno. Na ruszcie układa się opał, popiół spada na dół paleniska, a całość jest zamknięte metalowymi drzwiczkami. Dobrze jest powyżej paleniska ułożyć kamienną płytę, która będzie się nagrzewać, magazynować ciepło i potem je stopniowo oddawać.
Największą część stanowi komora suszarnicza nad paleniskiem. W zależności od rozwiązania konstrukcyjnego może mieć wbudowane w ściany ruszty, na których ustawia się perforowane tace z ułożonymi do suszenia owocami. Do tego samego celu można też użyć specjalnego stojaka z ażurowymi pólkami.
Ważna jest odpowiednia odległość między paleniskiem i rusztem do suszenia, aby nie spowodować zwęglenia owoców na dolnej tacy. Kilka poziomów rusztów umożliwia kontrolowanie stopnia wysuszenia wkładu i przestawianie ich z dołu do góry. Także susząc jednocześnie różne owoce, te bardziej soczyste układa się na dolnej półce. Dym i wilgotne powietrze jest odprowadzane kominami.
Gdzie umieścić suszarnię owocową w ogrodzie?
Odpowiednio zaprojektowana suszarna do owoców może stać się ważnym obiektem w ogrodzie i dobrze komponować z domem i tarasem. Poza względami estetycznymi należy jednak wziąć pod uwagę również względy praktyczne. A doświadczenie uczy, że spalanie drewna łączy się z wydzielaniem dymu, który może przedostawać się do mieszkania, jeśli komin będzie zbyt blisko domu. Z tego względu wskazana jest lokalizacja suszarni raczej w głębi ogrodu, co najmniej 10-15 m od ściany domu.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.