Porady

Uprawa pomidorów koktajlowych w ogrodzie – jak to robić?

0 (0 opinii)

Pomidory koktajlowe należą do roślin, które są bardzo chętnie uprawiane przez ogrodników-amatorów zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie. Ich uprawa jest bardzo prosta i może się udać nawet początkującym.

Uprawa pomidorów koktajlowych

Te odmiany pomidorów wprawdzie nie dają tak obfitych zbiorów, jak inne, jednak zachwycają swoim lekko słodkawym smakiem i bogactwem wyboru. Jeśli chodzi o uprawę, to zachowując kilka podstawowych zasad można mieć pewność, że pomidorów koktajlowych z własnego ogródka nie zabraknie przez całe lato. 

W przypadku pomidorów koktajlowych chodzi o najmniejsze pomidory, które dorastają do 20-25 mm średnicy i osiągają masę co najwyżej 60 g. Owoce nie zawsze są klasycznie czerwone, ale bywają też żółte albo pomarańczowe. W smaku są aromatyczne, ale ze słodkawą nutą, która powstaje na skutek wysokiej zawartości cukru w owocach. Pomidory koktajlowe uchodzą za skrajnie łatwe w pielęgnacji. Mogą być uprawiane na rabatach, ale doskonale nadaję się też do uprawy doniczkowej na tarasach lub balkonach. Odmiany zwisające bardzo dobrze rosną w doniczkach wiszących. 

Pomidory mają tę zaletę, że łatwo można je samemu łatwo rozmnażać z nasion.
Pomidory mają tę zaletę, że łatwo można je samemu łatwo rozmnażać z nasion.

Jakie stanowisko dla pomidorów koktajlowych?

Do optymalnego wzrostu potrzebują pomidory koktajlowe stanowiska w pełni nasłonecznionego; nie przeszkadza im nawet palące, południowe słońce. Przeciwnie, im bardziej słoneczne miejsce w ogrodzie, tym większe zbiory pomidorów. W cieniu albo w półcieniu nie udaje się roślinie wytworzyć owoców. Niezależnie od nasłonecznienia stanowisko musi być osłonięte od wiatru i nadmiaru deszczu, ponieważ nadmiar wilgoci jest dla pomidorów zabójczy. Jeśli na gruncie trudno znaleźć odpowiednio osłonięty zakątek, trzeba wtedy zainstalować specjalne zadaszenie. 

Odmiany zwisające bardzo dobrze rosną w doniczkach wiszących. 

Podłoże dla pomidorów – żyzne i przepuszczalne

Ogólnie biorąc, pomidory są roślinami o dużym apetycie na składniki odżywcze. Uboga gleba jest więc dla małych pomidorków całkowicie nieprzydatna. Szczególnie do uprawy doniczkowej potrzeba bardzo żyznego substratu. Ze względu na stosunkowo niewielką objętość naczynia, tutaj pokarm prędzej się wyczerpuje niż na rabacie. 

Ziemia powinna być świeża i przepuszczalna. Trzeba ją dobrze spulchnić, a ciężką glebę rozluźnić żwirem albo granulatem. W miarę możliwości, dobrze jest określić pH podłoża. Jeśli wynik wynosi powyżej 6, odczyn jest odpowiedni dla pomidorów koktajlowych. 

Przeczytaj również: Jak i w czym uprawiać szczypior? [PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI]

Uprawa pomidorów koktajlowych nie różni się zasadniczo od uprawy innych odmian.
Uprawa pomidorów koktajlowych nie różni się zasadniczo od uprawy innych odmian.

Sadzenie pomidorów koktajlowych w doniczkach i do gruntu

Te odmiany pomidorów doskonale nadają się do uprawy w pojemnikach stojących albo wiszących. Ma to również taką zaletę, że pojemnik można w razie potrzeby przestawić w inne miejsce, na przykład na wypadek ulewy. Trzeba przy tym zwracać uwagę na kilka rzeczy:

  • Pojemnik musi być odpowiednio duży; im mniej miejsca, tym słabiej będą się rozwijać pomidory.
  • W dnie naczynia muszą się znajdować otwory odpływowe, przez które zostanie odprowadzony nadmiar wody.
  • Warstwa drenażowa na dnie doniczki zabezpiecza przed powstawaniem zastojów. 

Uboga gleba jest więc dla małych pomidorków całkowicie nieprzydatna.

Podczas sadzenia liście nie mogą być przysypywane ziemią. Trzeba ostrożnie zainstalować podpórkę, która zapobiegnie złamaniu delikatnej łodygi. 
Pomidory koktajlowe można też sadzić bezpośrednio do gruntu; trzeba jednak wykazać cierpliwość i odczekać, aż miną ostatnie przymrozki, ponieważ pomidory są bardzo wrażliwe na mróz. Przed sadzeniem ziemię na rabacie trzeba wzbogacić próchnicą albo kompostem. 

Sadząc kilka pomidorów, należy zachować odległość ok. 50 cm między poszczególnymi roślinami. Również na rabacie obowiązują zasady:

  • sadzonki sadzi się do ziemi lekko skośnie,
  • między dolnymi liśćmi i ziemią pozostawia się odstęp co najmniej 5 cm,
  • ustawia się podpórki.

Zapoznaj się: Uprawa brukselki - co trzeba wiedzieć?

Sadzenie pomidorów koktajlowych w doniczkach i do gruntu - porady
Sadzenie pomidorów koktajlowych w doniczkach i do gruntu - porady

Siew i pikowanie pomidorów

Pomidory mają tę zaletę, że łatwo można je samemu łatwo rozmnażać z nasion. Materiał do siewu można kupić w sklepie albo też pozyskać z ubiegłorocznych owoców. Po oddzieleniu nasion od miąższu, trzeba je oczyścić i wysuszyć. Przechowuje się je w szczelnie zamkniętym naczyniu. Trzeba przypomnieć, że nasiona można pozyskać tylko z pomidorów czystych gatunkowo; mieszańce często nie wytwarzają nasion. Siew w domu przeprowadza się następująco:

  • doniczki napełnia się ziemią,
  • nasiona pomidorów kładzie się pojedynczo,
  • nasiona przykrywa się warstwą ziemi ok. 5 mm,
  • doniczki ustawia się w miejscu jasnym i ciepłym,
  • substrat utrzymuje się równomiernie wilgotny.

Podczas sadzenia liście nie mogą być przysypywane ziemią.

Po najwyżej dziesięciu dniach pojawiają się pierwsze siewki. Kiedy wykształcą co najmniej trzy liście, przesadza się je do większych doniczek. Młode pomidory powinny być podlewane tylko tyle, aby nie wyschły. Do gruntu można je przesadzić dopiero w drugiej połowie maja, kiedy nie ma już zagrożenia ze strony spóźnionych przymrozków. 

Przed posadzeniem pomidorów na stałe miejsce w ogrodzie, trzeba je najpierw stopniowo przyzwyczaić do warunków zewnętrznych. W tym celu młode rośliny wystawia się codziennie na krótki czas, najlepiej w osłonięte i półzacienione miejsce. 

Zobacz: Rzodkiew w ogrodzie - wysiew, pielęgnacja, zbiory

Koktajlowe porady możesz uprawiać sam!
Koktajlowe porady możesz uprawiać sam!

Pielęgnowanie pomidorów koktajlowych

Uprawa pomidorów koktajlowych nie różni się zasadniczo od uprawy innych odmian. Jedyna różnica polega na tym, że te rośliny nie wymagają usuwania bocznych pędów i liści, ponieważ krzaczasty wzrost jest u nich pożądany. Aby uzyskać jak najwięcej owoców, trzeba zapewnić pomidorom optymalne warunki:

Podlewanie pomidorów

  • letnią wodą bez wapnia,
  • najlepiej rano albo wieczorem, kiedy słońce nie świeci zbyt mocno,
  • w czasie suchej i upalnej pogody potrzebne dodatkowe podlewanie,
  • bryła korzeniowa powinna być stale wilgotna,
  • uprawa doniczkowa wymaga więcej wody, która prędzej odparowuje. 

Nawożenie pomidorów

  • podczas nawożenia ziemia powinna być wilgotne, ponieważ inaczej może dojść do uszkodzenia korzeni,
  • najlepiej stosować specjalny nawóz do pomidorów,
  • w uprawie gruntowej szczególnie odpowiedni jest kompost,
  • nawozić należy co 2-3 tygodnie do wytworzenia pierwszych owoców, a potem co tydzień.
Pomidory koktajlowe są bardzo smaczne!
Pomidory koktajlowe są bardzo smaczne!

Pasynkowanie – usuwanie bocznych pędów pomidorów

Zabieg pasynkowania służy zasadniczo temu, aby roślinie pomóc skierować siły na tworzenie owoców, a nie nowych pędów. Bez tego roślina rośnie bardzo krzaczasta i wytwarza dużo małych owoców. Podobnie jak inne odmiany pomidorów, również pomidory koktajlowe mogą być pasynkowane, aby wspomóc tworzenie większych owoców. Komu jednak na tym nie specjalnie zależy, może sobie zabieg usuwania zbędnych pędów darować. 

Uprawa pomidorów koktajlowych nie różni się zasadniczo od uprawy innych odmian.

Zbiór pomidorów – kiedy?

Kiedy owoce pomidorów przestają być zielone, a stają się intensywnie czerwone albo żółte, są już gotowe do zbioru. Pomidory po zbiorze mogą być przechowywane z zachowaniem pewnych zasad:

  • temperatura 16-18°C,
  • lodówka nie jest odpowiednia, ponieważ jest w niej zwykle zbyt chłodno,
  • miejsce powinno być ciemne i suche,
  • najlepiej izolować je od innych warzyw ze względu na wysoki poziom etylenu.
0 (0 opinii)