Porady

Turkuć podjadek – jak rozpoznać i zwalczyć?

4,6 (8 opinii)

Czy turkuć podjadek to szkodnik, czy może pożyteczny owad? Jak go rozpoznać? Jak zwalczyć turkucia podjadka w ogrodzie? Sprawdźcie.

Turkuć podjadek – jak go rozpoznać?

Ten idealnie przystosowany do życia w ziemi owad nosi łacińską nazwę Gryllotalpa gryllotalpa. Jeśli dodamy, że „grillus” to świerszcz, a „talpa” znaczy kret, wyjdzie nam po polsku „świerszczokret”. Nazwa jest niezwykle trafna, ponieważ turkuć rzeczywiście wygląda niczym zmutowany świerszcz, a większość życia spędza pod ziemią, jak kret.

Turkuć podjadek osiąga długość ok. 7 cm. Jego żółtobrązowe ciało przypomina nieco raka. Jest owłosiony i ma mocne, przednie kończyny, które wyglądają jak szufle i takie też mają zastosowanie. W okresie godowym, od maja do czerwca, można w nocy usłyszeć „cykanie” turkucia podjadka podobne do odgłosów świerszcza. Osobniki obu płci są wyposażone w służący do tego aparat strydulacyjny.

Turkucie pracowicie grzebią gigantyczne systemy podziemnych korytarzy. Ich łączna długość może dochodzić do 30 m. Tunele przebiegają zaledwie 5 cm pod powierzchnią ziemi, co oznacza, że delikatne korzenie kwiatów i roślin ogrodowych znajdują się dokładnie na wprost żuwaczek wędrujących owadów. A zgodnie z planem tędy właśnie ma przebiegać kolejny korytarz.

Jak sprawdzić, czy w ogrodzie jest turkuć podjadek?

Nie należy jednak w każdej nadgryzionej roślinie dopatrywać się obecności turkucia podjadka. Inne szkodniki roślin mogą pozostawiać podobne ślady. Jeśli jednak do nadgryzień dojdą inne okoliczności, można być prawie przekonanym, że w ogrodzie przebywa turkuć podjadek:

  • marchew, ziemniaki i inne warzywa ziemne mają widoczne dziury;
  • świeżo założone rabaty są spustoszone, siewki wyciągnięte z ziemi;
  • na trawniku widać duże plamy wyschniętej trawy.

Turkuć – szkodnik czy owad pożyteczny?

Zdenerwowany ogrodnik, któremu za dowód winy wystarczą uszkodzone korzenie roślin, odpowie, że zdecydowanie szkodnik. Jednak wbrew temu, co mogłoby się wydawać, aktywny nocą turkuć podjadek żywi się właściwie prawie wyłącznie prawdziwymi szkodnikami. I to one są w stanie wyrządzić ogrodowym roślinom o wiele więcej szkód, niż on sam. Należą do nich:

Naturalnie, jeśli pokarmu zwierzęcego nie ma w dostatecznej ilości, turkuć podjadek zmuszony jest sięgnąć po to, co mu się akurat pod żuwaczki nawinie – czyli korzenie.

Korzyści, jakie turkuć podjadek przynosi właścicielowi ogrodu, są nie do przecenienia. Czy w konkretnym przypadku owad zostanie uznany za szkodnika? To zależy od tego, ile rzeczywiście wyrządził szkód.

Jak zwalczyć turkucia podjadka?

Prawdopodobnie ze względu na powszechnie stosowane chemiczne środki ochrony roślin i spowodowane tym zatrucie gleby liczebność turkucia podjadka mocno spadła. Owad uważany kiedyś za groźnego szkodnika roślin okopowych, inspektów i szkółek, nie ma dzisiaj praktycznego znaczenia. Mało tego, może się wkrótce znaleźć na liście gatunków zagrożonych wymarciem.

Może się jednak zdarzyć, że w pewnym regionie populacja turkucia podjadka jest tak duża, że wyrządzane szkody nie mogą być dłużej tolerowane. W takim wypadku można sięgnąć po różne metody.

1. Wspieranie wrogów naturalnych

Do skutecznych wrogów turkucia podjadka należą m.in.: kosy, kury, jeże, krety, ryjówki, koty.

2. Niszczenie podziemnych gniazd turkucia

Przy dużym zagęszczeniu owadów należy od czerwca wykopywać i niszczyć gniazda z jajami. Trzeba w tym celu sondować korytarz, a kiedy jego głębokość nagle wzrośnie, to oznacza, że w pobliżu znajduje się gniazdo. W jednym gnieździe może znajdować się do 300 jaj, z których po około trzech tygodniach wylegną się larwy.

3. Pułapki chwytne

Przy pomocy specjalnej konstrukcji można chwytać żywe owady. Na rabacie albo na trawniku trzeba zakopać dwa naczynia o gładkich ścianach (szklane albo metalowe) równo z ziemią. Następnie ustawia się cienką deskę kantem tak, aby łączyła te dwa naczynia. Aktywne nocą turkucie wychodzą na powierzchnię i – podobnie jak inne drobne zwierzęta – poruszają się wzdłuż długiej przeszkody. Ta prowadzi je wprost do pułapki. Złapane owady należy rano wybrać z naczyń i wynieść na zieloną łąkę, na odpowiednią odległość od ogrodu.

 

Bibliografia:

4,6 (8 opinii)