Porady

Robaki w ogrodzie - najczęściej spotykane gatunki

3 (2 opinie)

Owady czy robaki w ogrodzie zazwyczaj nie przeszkadzają nam tak długo, jak nie niszczą starannie pielęgnowanej trawy, kwiatów czy grządek warzywnych. Problemy zazwyczaj zaczynają się, gdy jeden gatunek nazbyt rośnie w siłę i naturalna równowaga zostaje zachwiana.

Żeby należycie zadbać o ogród, należy regularnie i dokładnie obserwować rosnące w nim rośliny. Obumierające bez wyraźnego powodu liście, dziwne przebarwienia czy nawet placki suchej trawy, mogą być oznaką żerowania różnego rodzaju owadów. Najłatwiejszym sposobem, by się o tym przekonać, jest więc zwykła obserwacja - trzeba dokładnie obejrzeć wszystkie elementy rośliny, zaglądając także na spodnie strony liści. Zaniepokoić ogrodnika powinny nie tylko duże kolonie owadów, ale także lepkie i zagrzybione wydzieliny, które mogą być oznaką, że wcześniej na rośliny jakieś zwierzęta żerowały.

Mszyce w ogrodzie - jak je zwalczyć?

Chyba najczęstszym i najłatwiejszym do rozpoznania szkodnikiem ogrodów są mszyce. Mogą mieć różne kolory: zielony, czarny, biały, żółty, a nawet różowy. Te niewielkie owady zajmują zazwyczaj wierzchołki roślin i chętnie żywią się młodymi liśćmi. W wyniku ataku mszyc roślina może przestać rosnąć, a także stać się bardziej wrażliwa na choroby. Jednym z bardziej znanych i ekologicznych sposobów na pozbycie się mszyc z ogrodu są biedronki - ich larwy można kupić w sklepach dla ogrodników. Larwy biedronek zjadają mszyce i skutecznie regulują ich populację. Jednak żeby pozbyć się ich w ten sposób, należy pozbyć się również mrówek, które hodują mszyce dla spadzi. Mrówki nie tylko chronią “swoje” owady, ale potrafią je nawet przenosić na sąsiednie rośliny.

Mszyce w ogrodzie
Mszyce w ogrodzie

Gąsienice motyli w ogrodzie - czy to szkodnik?

Któż nie lubi widoku motyli fruwających beztrosko w ogrodzie? Pewnie ten, kto widział, jakie szkody mogą wyrządzić w ogrodzie ich larwy. Te równie chętnie wyżerają liście roślin ozdobnych, jak i warzyw, szczególnie kapustnych. Poważnym problemem mogą okazać się gąsienice rolnic, które żerują w nocy i podgryzają podziemne części roślin. O takim szkodniku często można dowiedzieć się dopiero, kiedy roślina zaczyna marnieć. Ratunkiem może być dokładne przekopywanie gleby, dzięki czemu gąsienice staną się pokarmem dla ptaków. Eliminując w ogrodzie gąsienice warto pamiętać, że dorosłe motyle to owady nie tylko piękne, ale również zapylające. W swoim ostatnim stadium działają więc na rzecz ogrodu. Problemem do rozwiązania są więc tylko pokaźne kolonie gąsienic.

Opuchlaki w ogródku

Opuchlaki to niewielkie, czarne chrząszcze, które są poważnym ogrodowym szkodnikiem. O ich bytności mogą świadczyć poobgryzane brzegi roślin. Dorosłe owady tego gatunku upodobały sobie hortensje, bergenie i różaneczniki, jednak to ich larwy sieją największe spustoszenie wśród roślin. Wykluwają się cztery tygodnie po złożeniu jaj przez samicę i wygryzają sobie drogę przez korzenie rośliny. Dzieje się to głównie jesienią i zimą. Na dorosłe osobniki trzeba poczekać do późnej wiosny lub lata, ale wcześniej można zauważyć, że rośliny tracą wigor, nie rozwijają się prawidłowo, a nawet umierają.

Opuchlaki w ogródku - charakterystyczny szkodnik
Opuchlaki w ogródku - charakterystyczny szkodnik

Robaki szkodzące pod ziemią

Owady-szkodniki w ogrodzie są problemem, ale dość łatwo je rozpoznać i znaleźć. O wiele trudniej jest z robakami, które żyją pod ziemią. O ich obecności często dowiadujemy się dopiero, gdy bez wyraźnego powodu rośliny zaczynają tracić energię i usychać. Do tej grupy należą wspomniane wyżej larwy opuchlaków oraz inne larwy.

Larwy chrząszczy, czyli pędraki

Pędraki to larwy rodzin żukowatych, przede wszystkim - chrabąszcza majowego. Te białe, grubawe robaki żerują w ziemi przez 3 lata przed przybraniem postaci dorosłych owadów. Początkowo żywią się zeschłymi liśćmi, szybko jednak schodzą w głąb ziemi i zaczynają zjadać korzenie roślin, a w bulwach wygryzają dziury. Ich pozbycie się jest dość trudne, dlatego poleca się przede wszystkim profilaktykę. W maju, kiedy owady się roją, można przekopywać glebę i wystawiać samice oraz składane przez nie jaja ptakom. To samo można robić też z głębszymi warstwami gleby, gdy pędraki się już wylęgną. Robaki można też wyzbierać i zniszczyć, mocno nadwyrężając w ten sposób ich liczebność. Innym ekologicznym sposobem jest stosowanie preparatów zawierających nicienie: te pasożyty atakują szkodniki glebowe.

Nicienie - pasożyty, których lepiej unikać

Nicienie to grupa pasożytów, z których część infekuje owady ( i można je wykorzystać do walki z larwami). Ale około 10% atakuje rośliny. Ze względu na ich mały rozmiar (ok 0,3 mm), nie zauważysz ich gołym okiem. Można natomiast zauważyć ślady ich działania. To drobne, brunatne plamki na liściach, zaczynające się przy unerwieniu. To także zdeformowane liście lub pędy. Ponieważ nicienie zżerają naskórek rośliny, narażają ją na działanie innych chorób czy pleśni. Często zresztą oznaki ich bytowania są mylone właśnie z chorobami. Istnieją preparaty do walki z nicieniami w ogrodzie.

Mrówka jest najłatwiejsza do rozpoznania
Mrówka jest najłatwiejsza do rozpoznania

Mrówka - szkodnik czy przyjaciel?

Jednym z łatwych do rozpoznania ogrodowych owadów są mrówki. Wiemy, że te pracowite stworzenia są pożyteczne, ale w ogrodzie mogą być też szkodnikami. Należy się więc ich pozbywać czy raczej pozwolić bytować?

Po pierwsze, niedawne, zakrojone na szeroką skalę badania (prowadzone na pięciu kontynentach) pokazały, że mrówki należą do grupy owadów, które zapylają kwiaty. Zabijają też wiele groźnych dla ogrodu szkodników, kopią tunele, dzięki czemu użyźniają glebę, a wokół ich mrowisk w ziemi znajdują się pokłady węgla, azotu oraz fosforu.

Z drugiej strony mrówki sięgające po nektar kwiatów uszkadzają często kwiaty, obgryzają nowe listki i pędy (szczególnie w czasie suszy), a ich podziemne tunele mogą prowadzić do nadmiernego wysuszania gleby. Sprzyjają także rozprzestrzenianiu się mszyc w ogrodzie. W okolicy wyjścia z ich podziemnych mrowisk pojawia się piasek, na którym nic nie rośnie.

Aplikacje do rozpoznawania szkodników w ogrodzie

Mimo licznych źródeł, czasem trudno może być Ci nazwać owady, które atakują Twój ogród. Tutaj z pomocą mogą przyjść mobilne aplikacje na smartfona czy tablet. W takim wypadku wystarczy zrobić zdjęcie owadom, a aplikacja sama szuka nazwy zwierzęcia. Niektóre aplikacje dodatkowo przedstawiają sposoby na pozbycie się szkodników z ogrodu. Jest to bardzo pomocna opcja, jeżeli masz problem z identyfikacją gatunku, który zaatakował Twój ogród. Wtedy łatwiej wyszukasz odpowiadające Ci rozwiązanie.

3 (2 opinie)