Porady

Jak odkazić glebę w ogrodzie?

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Choroby i zły stan roślin mogą być wynikiem zakażenia gleby przez bakterie, grzyby czy nicienie. Zakażenie gleby patogenami następuje zwykle wtedy, gdy nie stosujemy płodozmianu. Jeśli na tej samej grządce rosną z roku na rok te same rośliny, rozwijają się szkodniki korzystające z tego samego żywiciela. Zmiana roślin co 2-3 lata zapobiega namnażaniu się szkodników.

Często ogrodnicy nie zdają sobie sprawy z istnienia problemu, gdyż szkodliwe mikroorganizmy namnażają się latami. Dziwimy się, dlaczego rośliny więdną i nie wydają plonów, podczas gdy w poprzednich latach pięknie rosły. Nie zdajemy sobie sprawy, że korzenie roślin są coraz bardziej atakowane przez bakterie, grzyby lub nicienie.

Jeśli nie udało się zapobiec zakażeniu gleby przez grzyby, nicienie lub pasożyty, jedynym wyjściem może być jej dezynfekcja. Odkażanie stosuje się również w przypadkach, gdy ogród zakładamy na gruncie, który kiedyś służył innym celom, np. jako śmietnik.

Metody chemiczne

Jeden ze sposobów poradzenia sobie z tym problemem polega na odkażeniu gleby środkami chemicznymi. Najpopularniejsze z nich to Nemasol i Basamid. Zwalczają one nicienie, chwasty oraz grzyby glebowe, które wywołują choroby roślin, jak więdnięcie, zgorzele siewek oraz gnicie korzeni i podstawy łodyg. Środki chemiczne są najczęściej sprzedawane w postaci granulatu. Przekopujemy je z ziemią. Najlepiej jest umieścić granulat dość głęboko, na głębokości minimum 20 cm pod powierzchnią. Po wysypaniu granulatu ziemię należy bardzo obficie podlać.

Środki chemiczne
Środki chemiczne są najczęściej sprzedawane w postaci granulatu, który należy umieścić na głębokości minimum 20 cm pod powierzchnią ziemi

Środki chemiczne mogą parować i uwalniać się do atmosfery. Aby temu zapobiec, odkażaną grządkę należy szczelnie przykryć folią na okres od 2 do 3 tygodni. Na takiej ziemi możemy posadzić rośliny dopiero po 3 tygodniach. Zabieg taki przez 2-3 lata zapobiega pojawieniu się patogenów.

Jeśli nie udało się zapobiec zakażeniu gleby przez grzyby, nicienie lub pasożyty, jedynym wyjściem może być jej dezynfekcja. Odkażanie stosuje się również w przypadkach, gdy ogród zakładamy w miejscu, które wcześniej służyło innym celom (np. jako śmietnik).

Należy jednak wiedzieć, że środki chemiczne są silnie trujące i w związku z tym niektóre z nich można kupić, posiadając odpowiednie zezwolenie. Preparaty chemiczne mogą powodować poważne efekty uboczne, gdyż zabijają nie tylko szkodniki i grzyby, ale także pożyteczne bakterie i owady oraz wpływają niekorzystnie na środowisko. Dlatego w miarę możliwości należy ich unikać i stosować sposoby naturalne.

Wysoka temperatura

Szkodniki można zniszczyć również przy użyciu gorącej wody. Można użyć parowników lub polewać grządki gorącą wodą. Aby jak najmniej zniszczyć pożyteczną mikroflorę, należy stosować maksymalną temperaturę 60 st. C. Dobra metoda termiczna odkażenia gleby i usunięcia chwastów polega na wykorzystaniu folii. Metodę tę stosuje się latem, kiedy są najwyższe temperatury. Najpierw usuwamy z grządki rośliny oraz większe chwasty. Ziemię obficie podlewamy i wyrównujemy. Następnie należy rozłożyć grubą, czarną folię na całej powierzchni grządki. Brzegi folii przyciskamy kamieniami lub przysypujemy ziemią, aby wiatr jej nie przesunął. Grządka musi być przykryta folią przez minimum 2 miesiące.

Młoda roślina
Po naturalnym odkażeniu gleby należy ją przykryć kompostem. Następnie można zasadzić lub zasiać rośliny

W tym czasie promienie słoneczne zapewniają wysoką temperaturę pod folią. Chwasty szybko wykiełkują, lecz równie szybko zginą z powodu wysokiej temperatury i braku powietrza. Taki sposób odkażenia gleby spowoduje jej jednoczesne oczyszczenie z nicieni i szkodliwych mikroorganizmów.

Dobra naturalna metoda odkażenia gleby i usunięcia chwastów polega na wykorzystaniu folii. Metodę tę stosuje się latem, kiedy panują najwyższe temperatury.

Po usunięciu folii należy uzdatnić glebę przez pokrycie jej kilkucentymetrową warstwą kompostu. Następnie można już posiać lub zasadzić rośliny. Należy jednak pamiętać, aby nie przekopywać tak odkażonej ziemi i nie ruszać resztek chwastów. Działanie takie może spowodować wyciągnięcie na powierzchnię nasion chwastów, które zalegają głęboko w glebie. Na powierzchni nasiona mogą zakiełkować.

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba