Porady

Gryzonie w ogrodzie – zwalczanie

4,4 (5 opinii)

Podrodzina karczowników jest duża, składa się z około 200 gatunków. Na szczęście tylko dwa z nich wyrządzają szkody w naszych ogrodach: nornik polny i karczownik ziemnowodny. Jako nieproszeni gości, trafiają się też dwie myszarki – polna i zaroślowa.

Gryzonie w ogrodzie i w ogrodowych budowlach

Trzeba dla porządku zaznaczyć na wstępie, że gryzonie (Rodentia – od łacińskiego rodere = obgryzać) są rzędem ssaków, które posiadją charakterystyczną parę ciągle rosnących siekaczy w szczęce i w żuchwie. Do gryzoni należy około 40% gatunków zwierząt z tej gromady. Odrastające do końca życia gryzonia zęby są utrzymywane w odpowiedniej długości poprzez stałe ścieranie na twardym pokarmie. Z powyższych względów nie da się zaliczyć do gryzoni „gryzące” drewno w ogrodowej altanie larwy owadów. 

Dlaczego gryzonie są uważane za szkodniki?

Spośród ponad 2200 gatunków gryzoni 200 do 300 uchodzi za szkodniki, ponieważ wyrządzają szkody w rolnictwie i w produkcji żywności. Albo zjadają owoce i nasiona roślin, albo na skutek podziemnego trybu życia zjadają lub uszkadzają korzenie i bulwy. 

Karczownik kopie korytarz o przekroju owalnym, szerszym w poziomie, a kret – w pionie.
Karczownik kopie korytarz o przekroju owalnym, szerszym w poziomie, a kret – w pionie.

Znaczną część winy za naganne zachowanie wielu gatunków gryzoni ponosi człowiek, który wykorzystuje obszary zajęte pierwotnie przez gryzonie do własnych celów, zagospodarowuje powierzchnie i ogranicza naturalne zasoby pokarmowe gryzoni. Można powiedzieć, że gryzonie mają nie do końca zasłużenie złą opinię. A już na pewno więcej szkody niż pożytku wyrządza w środowisku naturalnym próba chemicznego zwalczania szkodników.

Zatrute gryzonie zabijają żywiące się nimi sowy, myszołowy i inne ptaki drapieżne. Poza tym metody chemiczne mogą w dłuższej perspektywie przynieść nawet efekt odwrotny od zamierzonego. Egzemplarze, które przeżyją mają więcej przestrzeni do dyspozycji, wolne miejsca zostaną błyskawicznie zasiedlone, a straty w populacji wyrówna z nawiązką zwiększone rozmnażanie. 

Nornik w ogrodzie
Nornik w ogrodzie

Nie tylko karczowniki i norniki są nieproszonymi gośćmi

Przydomowy ogród to nie tylko kwiatowe i warzywne rabaty, ale również ogrodowe domki, szopy i inne budowle. Myszy i szczury chętnie wykorzystują rozmaite kryjówki w pobliżu źródła pożywienia. Aby zapobiec osiedlaniu się gryzoni w ogrodowych zabudowaniach, należy przede wszystkim zlikwidować dostęp do pokarmu:

  • Pojemnik na odpadki w domu i poza domem szczelnie zamykać.
  • Nie wyrzucać żadnej żywności na kompostownik, szczególnie mięsa i kości.
  • Szuflady i szafy porządkować i czyścić, aby nie gromadziły się w nich okruchy.
  • Zapasy żywności trzymać w zamkniętych pojemnikach.
  • Nie zostawiać otwartych opakowań z karmą dla zwierząt domowych.
  • Nie karmić zwierząt domowych w ogrodzie.
  • Zbierać opadłe owoce w ogrodzie. 

Gryzonie potrafią wyrządzić w ogrodzie mnóstwo szkód, a na dodatek bardzo szybko się mnożą.

Karczowniki, myszarki i inne 

Karczownik zjada cebule, kłącza i korzenie roślin. Ogryza korę z korzeni drzew i szyi korzeniowej. Nornik polny odżywia się chętnie warzywami (buraki, marchew), bulwami roślin i cebulami. Pod śniegiem ogryza korę, uszkadzając drzewka. Myszarka polna z kolei, znana jako mysz polna, zjada wiosną w ogrodzie warzywa i rośliny ozdobne, latem – owoce, a jesienią i zimą - korzenie, korę drzew, cebule i bulwy. Podobne menu ma też myszarka zaroślowa.

Karczownik jest łatwy do rozpoznania
Karczownik jest łatwy do rozpoznania

Karczownik, czy kret?

Podobnie jak kret, również karczownik tworzy małe kopce ziemi. W przeciwieństwie jednak do czarnego owadożercy, karczownik jest wegetarianinem. Z upodobaniem zjada korzenie młodych drzewek owocowych albo krzewów róż, posila się też pracowicie pielęgnowanymi warzywami, jak marchew albo seler. Na pierwszy rzut oka trudno określić, który szkodnik zamienił nasz płaski ogród w pagórkowaty krajobraz. Jest jednak kilka typowych różnic:

  • Korytarz karczownika nie znajduje się bezpośrednio pod wyrzuconym kopcem, ale nieco z boku.
  • Karczownik kopie korytarz o przekroju owalnym, szerszym w poziomie, a kret – w pionie.
  • Karczowniki interesują się wyłącznie przynętą roślinną.
  • Korytarz kreta jest czysty, natomiast karczownik zostawia w swoim często resztki roślin i korzenie.

Gryzonie potrafią wyrządzić w ogrodzie mnóstwo szkód, a na dodatek bardzo szybko się mnożą. Nie ma więc co zwlekać z pozbyciem się niechcianych gości. Zwalczanie gryzoni można prowadzić różnymi metodami. Jak wszystkie zwierzęta, tak i karczowniki, i myszarki nie są oczywiście jednakowe. To znaczy, nie każdy gryzoń zareaguje w taki sam sposób na próbę wypędzenia go z ogrodu. Dlatego też nie należy poddawać się po pierwszej nieudanej próbie, ale zastosować inną metodę. Poniżej główne metody zwalczania gryzoni.

Karczownik wyrządza podobne szkody do kreta
Karczownik wyrządza podobne szkody do kreta

Rośliny odstraszające gryzonie

Ze względu na ochronę zwierząt i środowiska zabijanie gryzoni powinno być ostatecznością. Aby pozbyć się niechcianych sublokatorów z ogrodu, zaleca się wypróbowanie najpierw innych sposobów.

Ze względu na ochronę zwierząt i środowiska zabijanie gryzoni powinno być ostatecznością.

Istnieje wiele roślin ozdobnych i użytkowych, które nieznośnie drażnią wrażliwy węch myszarek i karczowników. W wielu wypadkach wystarczy posadzenie czosnku i cebuli, aby pozbyć się gryzoni. Również mięta pieprzowa i krzewy czarnego bzu mogą je wypędzić. W walce przeciwko małym gryzoniom wykorzystywane są też: wilczomlecz, szachownica cesarska, narcyzy, nostrzyk, piwonia, farbownik.

Wśród podanych przykładów są piękne rośliny ozdobne. Gdyby więc nawet niezupełnie skutecznie zadziałały na ogrodowe szkodniki, to i tak na pewno wzbogacą ogród.

Kuna - odstraszanie. Wskazówki i porady<<TUTAJ

Ozdobny czosnek odstraszający gryzonie
Ozdobny czosnek odstraszający gryzonie

Wspieranie wrogów naturalnych gryzoni

Najprostszym wariantem jest posiadanie w domu kota. Zwłaszcza młode koty są bardzo aktywne w polowaniu na gryzonie. Kto nie jest miłośnikiem domowych drapieżników, a mieszka na obrzeżu miasta albo na wsi, może wesprzeć się ptakami. W tym celu należy na terenie ogrodu zainstalować kilka wysokich słupów z poprzeczką. Posłużą one myszołowom i jastrzębiom jako miejsce zasiadki na polowaniu.

Do naturalnych i groźnych wrogów gryzoni zalicza się też łasica. Aby zachęcić zwierzątko do pozostania w naszym ogrodzie, należy gdzieś w kącie zgromadzić stos drewna i kamieni. Posłuży on łasicy za kryjówkę.

Najprostszym wariantem jest posiadanie w domu kota. Zwłaszcza młode koty są bardzo aktywne w polowaniu na gryzonie.

Płoszenie gryzoni hałasem i ultradźwiękami

Wrażliwy słuch gryzoni nie znosi uporczywego i głośnego, docierającego do podziemnych korytarzy hałasu. Źródłem niepokojących odgłosów może być na przykład mechaniczny budzik zakopany w blaszanej puszce. Albo mały wiatrak obracający bęben z kapslami, czy nakrętkami. Inną metodą jest zastosowanie generatorów ultradźwięków. Aparat generuje co kilkanaście sekund krótkie dźwięki, płoszące gryzonie.

Gryzonie możemy wypłoszyć generatorem ultradźwięków
Odstraszanie.pl
Gryzonie możemy wypłoszyć generatorem ultradźwięków

Pułapki na szkodniki

Istnieje wiele typów pułapek na gryzonie, jednak pierwszeństwo należy dać pułapkom, które nie wyrządzają zwierzętom krzywdy. Odpowiednio stosowane pułapki mogą być bardzo skutecznym środkiem w walce z gryzoniami w ogrodzie.

Zapoznaj się: Jak działa siatka na krety? Właściwości, montaż, cena

4,4 (5 opinii)