Trawy ozdobne: gatunki, sadzenie, pielęgnacja
Przez całe lato i jeszcze dłużej dekoracyjne trawy zdobią ogrody, tarasy i balkony. Różnorodność kolorów i form tych roślin zadowoli każdego ogrodnika.
1. Trawy ozdobne do ogrodu – charakterystyka
Mimo ogromnego bogactwa gatunków (rodzina liczy ich ponad 11 tysięcy), trawy jeszcze do niedawna nie odgrywały specjalnej roli w kompozycji ogrodu. To zaniedbanie wynikało głównie z tego, że trawom trudno było konkurować ze spektakularną urodą roślin kwiatowych. Trawy długo traktowane były jako chwasty i usuwane z grządek. Jednak wraz z rozwojem architektury zieleni wartość traw, jako elementów strukturalnych, zdecydowanie wzrosła. Trawy ozdobne tworzą fascynujące akcenty w ogrodzie i w krajobrazie.
Mimo ogromnego bogactwa gatunków (rodzina liczy ich ponad 11 tysięcy), trawy jeszcze do niedawna nie odgrywały specjalnej roli w kompozycji ogrodu. To zaniedbanie wynikało głównie z tego, że trawom trudno było konkurować ze spektakularną urodą roślin kwiatowych.
Trawy w kompozycji ogrodu
Trawy ozdobne oddziaływają w pierwszym rzędzie poprzez piękno i różnorodność ich wyglądu, formę wzrostu, strukturę i układ przestrzenny. Następnie liczy się kolor źdźbeł i liści, a na końcu zwraca uwagę kolor kwiatostanów. Trawa ze swoimi długimi, wąskimi, prostymi i bardzo eleganckimi liśćmi tworzy bezkonkurencyjny obraz. Dzięki długiemu okresowi „prezencji” w ogrodzie, który u większości gatunków traw ozdobnych rozciąga się nawet na miesiące zimowe, jest to doskonały pomysł na element wiodący roślinności. Czynnik, który nadaje kompozycji ogrodowej pewien porządek.
Trawy ozdobne oddziaływają w pierwszym rzędzie poprzez piękno i różnorodność ich wyglądu, formę wzrostu, strukturę i układ przestrzenny. Następnie liczy się kolor źdźbeł i liści, a na końcu zwraca uwagę kolor kwiatostanów.
Liczne trawy tworzą szczególnie przejrzyste i wyraźne formy przestrzenne, przede wszystkim okrągłe, zwisające i pionowe. Przez to są idealnymi roślinami kontrastowymi dla bardziej płaskich, horyzontalnych obiektów ogrodowych, jak na przykład ścieżki, oczka wodne, trawniki. Podkreślają kontury kompozycji znacznie skuteczniej, niż większość bylin kwiatowych.
Osobliwością wielu gatunków traw ozdobnych jest ich przejrzysty, filigranowy i subtelny w budowie wygląd. Tworzą atmosferę lekkości, a do tego potrafią – jak mało które rośliny – z wdziękiem poruszać się na wietrze i wnosić ruch i dynamikę do całego ogrodu.
Bogactwo form traw ozdobnych: rodzaje
Pod względem ogólnego wyglądu można wyróżnić trawy tworzące szczotkowate poduszki (np. kostrzewa), łukowato wygięte kępy (np. rozplenica japońska) albo proste, wysokie zarośla (np. trzcinnik). Istnieje też oczywiście wiele gatunków i odmian, które łączą w sobie wymienione cechy.
Pod względem ogólnego wyglądu można wyróżnić trawy tworzące szczotkowate poduszki (np. kostrzewa), łukowato wygięte kępy (np. rozplenica) albo proste, wysokie zarośla (np. trzcinnik).
Różne bywają też kwiatostany traw. Istnieją zwarte kłosy, podobne do kłosów zbóż albo wiechy spotykane często u dzikich traw na poboczach dróg. A między nimi mnóstwo form pośrednich. Po przekwitnięciu kłosy i wiechy z nasionami wyglądają często podobnie, jak kwiatostany. W ten sposób powstaje optyczne wrażenie długiego okresu kwitnienia. Są też gatunki traw, które rozwijają kompletnie inne owocostany. Na przykład turzyca Graya z dużymi, kolczastymi i kulistymi owocami. Tutaj warto nadmienić, że zaliczanie turzyc do traw ozdobnych jest rzeczą umowną. Pod względem botanicznym trawy i turzyce stanowią odrębne rodziny w obrębie tego samego rzędu wiechlinowców.
2. Trawy ozdobne wysokie: odmiany, uprawa
Wykorzystując trawy ozdobne kreatywny ogrodnik-amator może w pełni puścić wodze swojej fantazji. Do wyboru ma szeroką paletę gatunków traw ozdobnych - od niskich, okrywowych do dekoracyjnych, wysoko rosnących. Odpowiednia trawa znajdzie się na każde stanowisko. Od miejsc słonecznych do cienistych i od suchych do wilgotnych. Równie atrakcyjne mogą być solitery, jak i nasadzenia grupowe; połączenia z innymi bylinami i kwiatami albo jako ozdoba tarasu. Oto kilka przykładów traw wysokich (do 250 cm):
Miskant chiński (Miscanthus sinensis)
- wysokość do 250 cm;
- okres kwitnienia: wrzesień do października;
- kolor kwiatów: ozdobne wiechy białe, srebrzyste albo czerwonawe;
- gatunek odpowiedni w roli solitera i na obrzeżu oczka wodnego;
- odległość między roślinami: 60 cm do 120 cm;
- wymagania: gleba żyzna, stale wilgotna.
Uprawa: Trawa ozdobna o niewielkich wymaganiach. W okresie kwitnienia wymaga zwykle podpórek. Potrzebne regularne, obfite podlewanie i umiarkowane nawożenie. Przycinanie dopiero wiosną na ok. 20 cm.
Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora)
- wysokość do 150 cm;
- okres kwitnienia: czerwiec do września;
- wiechy wyprostowane w kolorze żółtobrązowym;
- idealny do sadzenia w pojedynkę i grupowo;
- odległość sadzenia do 150 cm;
- wymagania: jest tolerancyjny, chociaż lepiej rośnie na glebie żyznej i wilgotnej.
Uprawa: Znosi okresowe susze. Jest odporny na mróz. Przycinanie wiosną.
Proso rózgowe (Panicum virgatum)
- wysokość liści do 100 cm, a pędów kwiatowych – do 150 cm;
- okres kwitnienia: sierpień do września;
- wiechy czerwone do jasnobrązowych;
- nadaje się do sadzenia pojedynczo i w grupach;
- odstęp między sadzonkami ok. 80 cm;
- wymagania: gleba żyzna, gliniasta, wilgotna.
Uprawa: Regularne podlewanie i zasilanie nawozami. Rozmnażanie przez wysiew nasion albo podział kępy. Przycinanie wiosną.
Trzęślica modra (Molinia caerulea)
- wysokość liści do 60 cm, a kwiatostanów – 220 cm do 250 cm;
- okres kwitnienia: lipiec do września;
- nadaje się do tworzenia rabat;
- odstęp między roślinami ok. 120 cm;
- wymagania: gleba próchniczna, niezbyt żyzna, wilgotna.
Uprawa: Znosi zarówno okresy suszy, jak i zalewania. Małe wymagania siedliskowe. Przycinanie wiosną.
3. Trawy ozdobne niskie: odmiany, uprawa
Wśród traw ozdobnych niskich, które pięknie będą się komponować z wieloma innymi roślinami, znajdują się m.in.:
Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides)
- wysokość źdźbeł do 50 cm, a łodyg kwiatowych do 80 cm;
- okres kwitnienia: sierpień do września;
- harmonijnie pasuje do róż i lawendy;
- odstęp między roślinami 60 cm do 80 cm;
- wspaniałe szarobrązowe kłosy;
- wymagania: słoneczne i ciepłe miejsce, nie znosi zastoju wody.
Uprawa: Nie ma specjalnych potrzeb. Na rabacie trzeba ją tylko zasilać nawozami i przyciąć na wiosnę. Jest odporna na mróz.
Kostrzewa popielata (Festuca glaca)
- wysokość liści 20 cm, a kwiatostanów 40 cm;
- okres kwitnienia: czerwiec do lipca;
- idealna do ogródków skalnych;
- odstęp między roślinami 30 cm do 40 cm;
- wymagania: słoneczne stanowisko, gleba najlepiej kamienista albo piaszczysta, mało żyzna.
Uprawa: Posadzona w ogrodzie nie wymaga podlewania i nawożenia. W cieniu straci swoją piękną niebieskozieloną barwę. Nie wymaga przycinania.
Kostrzewa miotlasta (Festuca scoparia)
- wysokość liści 10 cm, kwiatostanów do 30 cm;
- okres kwitnienia: lipiec do sierpnia;
- do sadzenia grupowego, również jako roślina okrywowa;
- sadzi się 6 do 10 roślin na metrze kwadratowym;
- wymagania: słoneczne stanowisko, gleba piaszczysta.
Uprawa: Co 2-3 lata należy rozdzielać kępy i przesadzać. Przycinanie jest zbędne.
4. Trawy ozdobne: kiedy sadzić?
Istnieją gatunki traw niskich, okrywowych oraz prawdziwe giganty, jak miskant olbrzymi, którego trzy-czterometrowej wysokości kępy widoczne są z daleka. Małe, czy duże – jaka pora jest najlepsza do sadzenia traw?
Wykorzystując trawy ozdobne kreatywny ogrodnik-amator może w pełni puścić wodze swojej fantazji. Do wyboru ma szeroką paletę gatunków traw ozdobnych - od niskich, okrywowych do dekoracyjnych, wysoko rosnących.
Najbardziej zalecane jest sadzenie wiosenne. Jeśli trawa ozdobna zostanie posadzona w ogrodzie jesienią, wkrótce nieuchronnie zetknie się z mrozem. W rezultacie może nie zdążyć się ukorzenić. Potrzebuje też osłony w postaci gałęzi iglastych albo liściastej ściółki. Dlatego trawy ozdobne powinno się sadzić wiosną. Gatunki traw z regionów tropikalnych mogą być sadzone dopiero w kwietniu/maju, kiedy nie grożą już im nocne przymrozki.
5. Trawy ozdobne na balkon
Do sadzenia w doniczkach i pojemnikach, które zostaną ustawione na balkonie, nadają się w zasadzie wszystkie gatunki traw ozdobnych dorastających do 100-120 cm wysokości. Wymienione niżej trawy, dzięki swoim filigranowym, lekko wygiętym liściom i wyprostowanym kłosom kwiatowym, w szczególny sposób ozdobią każdy balkon.
Trzcinnik krótkowłosy (Calamagrostis brachytricha)
- liście do 70 cm, a kwiatostan do 120 cm;
- kwitnie od września, kwiaty lekko różowe na sztywnych łodygach;
- odporny na mróz, bardzo efektownie wyglądają kwiatostany pokryte szronem;
- pojemnik co najmniej 10 litrów;
- wymaga wilgotnej gleby i słonecznego stanowiska.
Wietrznica Lessona (Anemanthele lessoniana)
- wysokość 60-80 cm;
- kwitnie od sierpnia, zwiewne kłosy nadają trawie lekkości;
- pojemnik powyżej 5 litrów;
- wymaga lekkiej osłony na zimę;
- gleba średnio żyzna, przepuszczalna.
Turzyca szerokolistna (Carex plantaginea)
- liście do 20 cm, kwiatostany do 60 cm;
- kwitnie w kwietniu i maju;
- pojemnik od 3 litrów;
- dobrze się komponuje z roślinami kwiatowymi.
Komentarze