Porady

Kiedy sadzić trawy ozdobne?

3,5 (4 opinie)

Dla większości gatunków traw ozdobnych najlepszą porą do sadzenia jest wczesna wiosna. Kiedy ziemia już rozmarzła, a niebezpieczeństwo mrozu minęło. Równie ważną decyzją jak termin sadzenia jest również wybór stanowiska.

Trawy ozdobne do ogrodu, które wymagają nasłonecznionego miejsca, jak trawa pampasowa albo miskant chiński, nie stawiają specjalnych wymagań co do jakości gleby. Wystarczy, aby podłoże było suche, lekko piaszczyste i przepuszczalne. W żadnym wypadku nie może to być miejsce, w którym powstają zastoje wody.

Delikatne i filigranowe trawy ozdobne wspaniale prezentują się również w doniczkach i pojemnikach. Ustawione na tarasie albo na balkonie przyciągają wzrok swoim oryginalnym wyglądem oraz malowniczym falowaniem w lekkich podmuchach letniego wiatru.

Trawy ozdobne są roślinami łatwymi w uprawie.
Trawy ozdobne są roślinami łatwymi w uprawie.

Pora sadzenia traw ozdobnych

Wprawdzie jesienne miesiące są czasem traw, jednak wynika to raczej z faktu, że właśnie o tej porze roku trawy prezentują się wyjątkowo pięknie. Nie oznacza to jednak, że jesień jest optymalną porą na sadzenie traw ozdobnych. Ponieważ sklepy ogrodnicze wystawiają jesienią bogatą ofertę rozmaitych traw, z których wszystkie mają szansę stać się prawdziwą ozdobą ogrodu, z pewnością niejeden ogrodnik-amator zechce je wtedy kupić i posadzić.

Jeśli ktoś nie chce czekać na najlepszą porę na sadzenie traw ozdobnych, mianowicie na wczesną wiosnę, powinien przestrzegać pewnych warunków. To pozwoli posadzonym jesienią trawom przeżyć pomyślnie pierwszą zimę. Jesienne sadzenie wiąże się z niebezpieczeństwem, że sadzonki traw nie zdążą się przed nadejściem mrozów dostatecznie ukorzenić. W rezultacie wyschną, jako że ich korzenie jeszcze zbyt głęboko w ziemię nie sięgają.

Sadzenie traw jesienią

Aby Wasze świeżo posadzone trawy ozdobne bez szkody przetrwały zimę, musicie podczas sadzenia zwrócić uwagę na pewne rzeczy. Jeśli wszystko zrobicie jak należy, zapewnicie swoim roślinom dobre zimowanie. Już na wstępie trzeba zadbać, aby wykopana jamka do sadzenia była odpowiednio obszerna. Ważne jest przy tym, aby ziemia była spulchniona, i abyście w żadnym wypadku nie stosowali nawożenia, kiedy sadzicie trawy jesienią.

Zanim roślina zostanie umieszczona w ziemi, dobrze jest zanurzyć bryłę korzeniową na kilka minut w wodzie i nieco ją rozerwać, aby ułatwić namakanie. Po ułożeniu korzeni na dnie dołka, zasypuje się go do połowy ziemią, obficie podlewa i wypełnia do końca. Na zakończenie podlewa się sadzonki na nowo.

Dookoła traw przykrywa się ziemię warstwą ściółki. Trzeba przy tym pamiętać, aby całkowicie nie zamknąć dopływu powietrza do korzeni, ponieważ wtedy łatwo może wystąpić zgnilizna. Jeżeli jesień jest uboga w opady deszczu, trzeba posadzoną trawę co tydzień podlewać, a i zimą sprawdzać wilgotność gleby, żeby sadzonki nie wyschły. Ogólnie biorąc, trawy ozdobne potrzebują około dwóch lat, zanim się dostatecznie ukorzenią.

Wiosna – najlepsza pora na sadzenie

Jesienią oferta traw jest przytłaczająca. Można powiedzieć, że trawy są na swój subtelny sposób nieco dzikie i jednocześnie wypielęgnowane. Dzięki możliwości tworzenia różnorodnych kompozycji oraz zachowania atrakcyjnego wyglądu również zimą, trawy ozdobne są wyjątkowo cennymi roślinami. Chociaż jesienią najpełniej prezentują swoją urodę, to jednak najlepszą porą do ich sadzenia jest dopiero wiosna.

Co jest uzasadnione ze względów hodowlanych, nie zawsze zgadza się z nawykami kupujących. W okresie najbardziej odpowiednim do sadzenia, czyli wczesną wiosną, źdźbła traw są ścięte i niewiele można z nich zobaczyć. Wielu właścicieli ogrodów ma wtedy trudności z wyobrażeniem sobie wyglądu rabat w przyszłości. Miłośnicy traw preferują z tego względu sadzenie jesienne, chociaż jest ono dla wielu gatunków traw niekorzystne.   

Sadzenie traw ozdobnych na rabatach

Jakkolwiek przepięknie wyglądają falujące na wietrze kłosy i wiechy traw, to jednak zalecany jest wybór miejsca nieco osłoniętego. Trawy, które lubią stać w półcieniu albo w cieniu, jak na przykład trzęślica, cenią sobie raczej wilgotne, żyzne i próchniczne gleby. Ale te również w ogóle nie znoszą stojącej wody. Kiedy odpowiednie miejsce zostało już wybrane, prawidłowe sadzenie traw ozdobnych powinno przebiegać w następujący sposób:

  • Przed wykopaniem jamki do posadzenia rośliny zanurzyć bryłę korzeniową w naczyniu z wodą, aby usunąć pęcherze powietrza.
  • Jamka powinna być dwukrotnie większa pod bryły korzeniowej. W przypadku gatunków wysokich, przyda się podpórka.
  • Aby uniknąć ewentualnych zastojów wody, dno dołu dobrze jest głęboko spulchnić i ułożyć warstwę drenażową.
  • Wykopaną ziemię wymieszać z niewielką ilością piasku i kompostu.
  • Zanim korzenie zostaną ułożone na środku jamki, należy wsypać warstwę ziemi na drenaż. Resztą ziemi okryć korzenie rośliny, tworząc na środku niewielkie zagłębienie, dla bardziej efektywnego podlewania.

Jakkolwiek przepięknie wyglądają falujące na wietrze kłosy i wiechy traw, to jednak zalecany jest wybór miejsca nieco osłoniętego. Trawy, które lubią stać w półcieniu albo w cieniu, jak na przykład trzęślica, cenią sobie raczej wilgotne, żyzne i próchniczne gleby.

  • Ziemię wokół korzeni dobrze ucisnąć, aby nie pozostawały między nimi puste przestrzenie.
  • Mimo namoczenia bryły korzeniowej przed sadzeniem, dobrze jest podlać trawę obficie jeszcze raz.
  • Podczas pracy z trawami ozdobnymi ważne są rękawice ochronne, ponieważ krawędzie liści mogą być ostre niczym żyletka i spowodować głębokie rany cięte.
  • Podczas sadzenia wielu sadzonek trwa ozdobnych obok siebie, ważne jest zachowanie zalecanych odstępów między roślinami. Początkowo może się wydawać, że więźba jest zbyt luźna, jednak większość gatunków traw szybko się rozrasta i wypełnia wszelkie luki.
Trawy ozdobne świetnie komponują się z roślinami kwitnącymi.
Trawy ozdobne świetnie komponują się z roślinami kwitnącymi.

Sadzenie traw ozdobnych w doniczkach

Delikatne i filigranowe trawy ozdobne wspaniale prezentują się również w doniczkach i pojemnikach. Ustawione na tarasie albo na balkonie przyciągają wzrok swoim oryginalnym wyglądem oraz malowniczym falowaniem w lekkich podmuchach letniego wiatru. Aby uprawa traw ozodbnych była prawidłowa, trzeba zwrócić uwagę na kilka spraw:

  • Do wybranego gatunku trawy dobrać odpowiednią wielkość pojemnika. Musi on być zaopatrzony w otwory odpływowe w dnie oraz warstwę drenażową.
  • Podobnie jak podczas sadzenia traw w gruncie, bryłę korzeniową trzeba zanurzyć w wodzie, aby nie zostały tam puste przestrzenie. W międzyczasie przygotowuje się substrat mieszając ziemię kwiatową z kompostem i piaskiem w proporcji 1:1:1.
  • Na drenaż sypie się warstwę podłoża i układa namoczone korzenie. Po obsypaniu i wyrównaniu ziemi w doniczce poziom substratu powinien sięgać kilka centymetrów poniżej krawędzi pojemnika. Ułatwi to późniejsze podlewanie.
  • Na zakończenie należy trawę obficie podlać.
  • Jeśli sadzi się w dużym pojemniku trawę wysoko rosnącą, która rozrośnie się i osiągnie znaczny ciężar, dobrze jest postawić pojemnik na rolkach.

Trawy ozdobne dzięki swej niezwykłej urodzie, odporności na chłód i choroby oraz bardzo łatwej uprawie, są bez wątpienia idealnymi kandydatkami do pięknego ogrodu.

Dlaczego warto sadzić trawy ozdobne?

Czasem sztywno wyprostowane, czasem z delikatnie zwisającymi liśćmi, a kiedy indziej jakby unoszące się z wiatrem nad ziemią – trawy mają zawsze efektowny, ale nienarzucający się wygląd. Są przy tym roślinami niewymagającymi właściwie żadnej pielęgnacji, a temat ochrony roślin w przypadku traw praktycznie nie występuje. Żółknące liście, słaby wzrost i inne problemy są prawie zawsze skutkiem tylko błędów hodowlanych. Albo tego, że trawy zostały posadzone na niewłaściwym stanowisku. Z reguły trawy ozdobne nie narzekają ani na szkodniki owadzie, ani na grzyby.

Wiele traw rośnie w kępach. Pozostają więc na swoim miejscu przez długi czas i z biegiem lat stają się coraz większe. W przeciwieństwie do nich, trawy tworzące rozłogi beztrosko zasiedlają wciąż nowe obszary, rozprzestrzeniając się podziemnymi kłączami. Trzeba stosować zapory dla korzeni, aby nie opanowały całego ogrodu.          

3,5 (4 opinie)