Porady

Kiedy sadzić trawy ozdobne?

3,3 (3 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Dla większości gatunków traw ozdobnych najlepszą porą do sadzenia jest wczesna wiosna. Kiedy ziemia już rozmarzła, a niebezpieczeństwo mrozu minęło. Równie ważną decyzją jak termin sadzenia jest również wybór stanowiska.

Trawy ozdobne do ogrodu, które wymagają nasłonecznionego miejsca, jak trawa pampasowa albo miskant chiński, nie stawiają specjalnych wymagań co do jakości gleby. Wystarczy, aby podłoże było suche, lekko piaszczyste i przepuszczalne. W żadnym wypadku nie może to być miejsce, w którym powstają zastoje wody.

Delikatne i filigranowe trawy ozdobne wspaniale prezentują się również w doniczkach i pojemnikach. Ustawione na tarasie albo na balkonie przyciągają wzrok swoim oryginalnym wyglądem oraz malowniczym falowaniem w lekkich podmuchach letniego wiatru.

Trawy ozdobne są roślinami łatwymi w uprawie.

Sadzenie traw ozdobnych na rabatach

Jakkolwiek przepięknie wyglądają falujące na wietrze kłosy i wiechy traw, to jednak zalecany jest wybór miejsca nieco osłoniętego. Trawy, które lubią stać w półcieniu albo w cieniu, jak na przykład trzęślica, cenią sobie raczej wilgotne, żyzne i próchniczne gleby. Ale te również w ogóle nie znoszą stojącej wody. Kiedy odpowiednie miejsce zostało już wybrane, prawidłowe sadzenie traw ozdobnych powinno przebiegać w następujący sposób:

 • Przed wykopaniem jamki do posadzenia rośliny zanurzyć bryłę korzeniową w naczyniu z wodą, aby usunąć pęcherze powietrza.
 • Jamka powinna być dwukrotnie większa pod bryły korzeniowej. W przypadku gatunków wysokich, przyda się podpórka.
 • Aby uniknąć ewentualnych zastojów wody, dno dołu dobrze jest głęboko spulchnić i ułożyć warstwę drenażową.
 • Wykopaną ziemię wymieszać z niewielką ilością piasku i kompostu.
 • Zanim korzenie zostaną ułożone na środku jamki, należy wsypać warstwę ziemi na drenaż. Resztą ziemi okryć korzenie rośliny, tworząc na środku niewielkie zagłębienie, dla bardziej efektywnego podlewania.

Jakkolwiek przepięknie wyglądają falujące na wietrze kłosy i wiechy traw, to jednak zalecany jest wybór miejsca nieco osłoniętego. Trawy, które lubią stać w półcieniu albo w cieniu, jak na przykład trzęślica, cenią sobie raczej wilgotne, żyzne i próchniczne gleby.

 • Ziemię wokół korzeni dobrze ucisnąć, aby nie pozostawały między nimi puste przestrzenie.
 • Mimo namoczenia bryły korzeniowej przed sadzeniem, dobrze jest podlać trawę obficie jeszcze raz.
 • Podczas pracy z trawami ozdobnymi ważne są rękawice ochronne, ponieważ krawędzie liści mogą być ostre niczym żyletka i spowodować głębokie rany cięte.
 • Podczas sadzenia wielu sadzonek trwa ozdobnych obok siebie, ważne jest zachowanie zalecanych odstępów między roślinami. Początkowo może się wydawać, że więźba jest zbyt luźna, jednak większość gatunków traw szybko się rozrasta i wypełnia wszelkie luki.

Trawy ozdobne świetnie komponują się z roślinami kwitnącymi.

Sadzenie traw ozdobnych w doniczkach

Delikatne i filigranowe trawy ozdobne wspaniale prezentują się również w doniczkach i pojemnikach. Ustawione na tarasie albo na balkonie przyciągają wzrok swoim oryginalnym wyglądem oraz malowniczym falowaniem w lekkich podmuchach letniego wiatru. Aby uprawa traw ozodbnych była prawidłowa, trzeba zwrócić uwagę na kilka spraw:

 • Do wybranego gatunku trawy dobrać odpowiednią wielkość pojemnika. Musi on być zaopatrzony w otwory odpływowe w dnie oraz warstwę drenażową.
 • Podobnie jak podczas sadzenia traw w gruncie, bryłę korzeniową trzeba zanurzyć w wodzie, aby nie zostały tam puste przestrzenie. W międzyczasie przygotowuje się substrat mieszając ziemię kwiatową z kompostem i piaskiem w proporcji 1:1:1.
 • Na drenaż sypie się warstwę podłoża i układa namoczone korzenie. Po obsypaniu i wyrównaniu ziemi w doniczce poziom substratu powinien sięgać kilka centymetrów poniżej krawędzi pojemnika. Ułatwi to późniejsze podlewanie.
 • Na zakończenie należy trawę obficie podlać.
 • Jeśli sadzi się w dużym pojemniku trawę wysoko rosnącą, która rozrośnie się i osiągnie znaczny ciężar, dobrze jest postawić pojemnik na rolkach.

Trawy ozdobne dzięki swej niezwykłej urodzie, odporności na chłód i choroby oraz bardzo łatwej uprawie, są bez wątpienia idealnymi kandydatkami do pięknego ogrodu.

3,3 (3 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba