Porady

Rozplenica japońska. Poradnik uprawy krok po kroku

4 (5 opinii)

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) jest ozdobną trawą z rodziny wiechlinowatych, tej samej, do której należą ważne zboża. Historia tej trawy i poradnik uprawy, zostały opisane w naszym artykule. Sprawdź koniecznie!

Historia rozplenicy japońskiej

Do jej ojczystych stron zalicza się Kaukaz, wiele prowincji Chin oraz Taiwan, a poza tym pas od Korei i Japonii przez Filipiny, Myanmar i północno-wschodnie Indie do Indonezji, Australii i Nowej Zelandii. Rośnie tam do wysokości 3200 m.

Trawa trafiła do Europy w drugiej połowie XX wieku, gdzie dzięki swojej dużej dekoracyjności oraz odporności na mróz szybko zyskała popularność. Rodzaj botaniczny rozplenica liczy jeszcze około 80 innych gatunków, jednak w ogrodach uprawiana jest najczęściej rozplenica japońska i jej odmiany.

Botaniczna nazwa Pennisetum nawiązuje do kształtu kwiatostanów rośliny, przypominających szczotki do butelek i wywodzi od słów: penna = „pióro” i seta = „szczotka”.

Jak wygląda rozplenica japońska?

Wieloletnia rozplenica japońska tworzy wspaniałe gęste gniazda liści, wyginających się łukowato, nad którymi późnym latem pojawiają się filigranowe kłosy kwiatów. Kępa trawy tworzy idealną półkulę i ma mniej więcej taką szerokość, jak wysokość. Podczas gdy gatunek botaniczny tej rozplenicy osiąga wysokość tylko 60 do 90 cm, niektóre odmiany dorastają do 150 cm. Mierzy się tutaj wysokość kwiatostanów, a wysokość kępy liści jest o około 20 cm niższa. Wyhodowano też odmiany miniaturowe o wysokości 30 cm, odpowiednie bardzo do małych ogrodów.

Rodzaj botaniczny rozplenica liczy jeszcze około 80 innych gatunków, jednak w ogrodach uprawiana jest najczęściej rozplenica japońska i jej odmiany.

Liście są bardzo wąskie i osiągają maksymalną szerokość 12 mm. Latem kępy trawy tego gatunku i odmian są szarozielone, jesienią przebarwiają się na kolor złotożółty. Niektóre odmiany przybierają niezwykłe barwy jesienne, stając się czerwonawe albo bursztynowe. Ponieważ późno rozpoczynają wiosenny wzrost, są jeszcze bardzo dekoracyjne również zimą.

Kwiatostany rozplenicy japońskiej przypominają wyglądem szczotkę do butelek albo ogon lisa. Rozwijają się późno, dopiero od sierpnia do października, zdobiąc rabaty albo donice. Kolor kwiatów zależy od odmiany. Podczas gdy kłosy botanicznego gatunku są zabarwione brązowawo i różowawo, niektóre odmiany mają kwiaty w kolorze kości słoniowej, a inne ciemnofioletowe. Jeżeli lato jest krótkie i deszczowe albo region leży w klimacie surowym, może się zdarzyć, że charakterystyczne kłosy trawy wcale się nie pokażą.

Gdzie posadzić rozplenicę japońską?

Rozplenica japońska najlepiej rośnie na żyznych, świeżych glebach z dobrym drenażem. Lubi w dodatku ciepłe miejsce w palącym słońcu. W przypadku miejsca w pełni nasłonecznionego trzeba zwracać uwagę, aby ziemia była równomiernie i stale wilgotna; suszę znoszą tylko dobrze wyrośnięte egzemplarze. Zbite, ciężkie gleby nie nadają się, ponieważ rozplenica ma problemy z zastojem wody.

Jak sadzić, pielęgnować i przycinać rozplenicę japońską?

Ta ozdobna trawa robi największe wrażenie, kiedy może ukazać się w całej swojej okazałości. W tym celu trzeba podczas sadzenia zapewnić jej dostatecznie dużo miejsca dookoła. Jako podsadzenie pod krzewy i drzewa rozplenica się nie nadaje, ponieważ po pierwsze jej system korzeniowy nie potrafi konkurować z innymi roślinami, a po drugie potrzebuje stanowiska dobrze nasłonecznionego. W cieniu słabo będzie rosła. Najlepszą porą do sadzenia jest wiosna. Ciężkie gleby trzeba przed posadzeniem tej trawy poprawić piaskiem albo żwirem.

Pennisetum alopecuroides należy do traw ozdobnych, które późno zaczynają wzrost i później niż inne gatunki rozwijają kwiaty, zachowując atrakcyjny wygląd także zimą. Ma to wpływ na ich pielęgnację. Tę trawę powinno się przycinać nie jesienią, ale na wiosnę – i to nie tylko dlatego, że zimą stanowią ozdobę ogrodu, ale również dlatego, ponieważ kępa liści chroni przed uszkodzeniem zimą serce rośliny. Poza tym kępa trawy może stanowić na przykład kwaterę dla jeża. Co trzy-cztery lata powinno się odmładzać trawę przez podział kęp.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ>> Kiedy sadzić trawy ozdobne?

Najlepszą porą do przycinania rozplenicy japońskiej jest późna wiosna, krótko przed rozwojem nowych pędów. Ozdobną trawę ścina na szerokość dłoni nad ziemią.

Rozplenica japońska tworzy wspaniałe gęste gniazda liści
Allegro
Rozplenica japońska tworzy wspaniałe gęste gniazda liści

Rozmnażanie

Najlepiej jest rozmnażać rozplenicę wiosną przez podział. Nowo posadzone części kępy trawy mają czasem problemy z ukorzenieniem. Gatunek botaniczny można rozmnażać z nasion, natomiast większość odmian wyłącznie wegetatywnie przez podział.

Zastosowanie rozplenicy japońskiej

Ze względu na atrakcyjny pokrój i piękne kwiatostany rozplenica japońska nadaje się szczególnie do roli solitera albo do nasadzeń rabatowych w małych grupach. W dużej grupie uroda tej trawy nie byłaby w pełni wyeksponowana. Małe i średnie odmiany nadają się najlepiej do uprawy w pojemnikach, o ile są one odpowiedniej wielkości. Dla niektórych wystarczy pojemność trzech litrów, a dla innych potrzeba doniczek 10-15 litrów. Zarówno na rabacie, jak i w doniczce rozplenica powinna mieć zapewniony dobry drenaż. Warstwa keramzytowych granulek umożliwi odpływ nadmiaru wody.

Ta ozdobna trawa robi największe wrażenie, kiedy może ukazać się w całej swojej okazałości.

Ponieważ rozplenica japońska najlepiej czuje się w ogrodzie na wolnej przestrzeni, zaleca się w związku z tym odpowiedni dla niej dobór sąsiedztwa. Ładne widoki tworzy na przykład z hybrydami rozchodnika karpackiego (Sedum telephium), kocimiętką (Nepeta), rudbekią (Rudbeckia) i astrami. Efektowne kłosy tej trawy można z powodzeniem wykorzystać do komponowania jesiennych bukietów z kwiatów ciętych.

Odmiany rozplenicy japońskiej

W handlu dostępnych jest wiele odmian rozplenicy japońskiej, których wysokość waha się od 30 do 150 cm. Jak widać, można znaleźć odpowiednią wielkość do każdego ogrodu. Oto kilka przykładów:

  • ‘Little Bunny’: Karłowata odmiana osiągająca zaledwie 30 cm wysokości i szerokości. Idealna do uprawy doniczkowej oraz na rabaty w pierwszym planie.
  • ‘Hameln’: Średnio wysoka trawa dorastająca do 60-80 cm i nieco bardziej delikatna, niż gatunek botaniczny. W przeciwieństwie do swojego czystego gatunku posiada kłosy kwiatowe zabarwione na kolor jasnozielony do białego. Poza tym kwitnie wcześniej i bardziej obficie. Ze względu na kompaktowy pokrój nadaje się do nasadzeń grupowych.
  • ‘Moudry’: Wyhodowana w Japonii odmiana odznacza się wyraźnie szerokimi, świeżozielonymi liśćmi i purpurowofioletowymi kłosami kwiatów. W naszych warunkach klimatycznych niechętnie zakwita i jej kwiatostany można podziwiać tylko w cieplejszych regionach. Okres kwitnienia przypada dopiero na koniec września, a więc później niż innych odmian. Sama się rozsiewa i może się szybko rozprzestrzeniać.
  • ‘Cassian’: Odmiana nazwana na cześć niemieckiego ogrodnika Cassiana Schmidt’a charakteryzuje się szczególnie bogatym kwitnieniem i pięknym przebarwieniem w okresie jesieni. W sierpniu tworzy kłosy o barwie kości słoniowej nad szeroko wygiętymi źdźbłami trawy.
4 (5 opinii)