Porady

Trawy ozdobne: jak sadzić i wybrać gatunek? [WIDEO]

4,3 (4 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Falują na wietrze, czarując swoim wyglądem. Są nieregularne i eleganckie, sielskie, orientalne. Dekorują skalniaki, ozdabiają brzegi oczek wodnych. Można je posadzić na najbardziej wyszukanych rabatach, wkomponować w nowoczesny ogród czy uszlachetnić nimi nieciekawe miejsce przy domu.

Trawy ozdobne, bo o nich mowa, niewątpliwie są obecnie na topie. Moda na trawy ozdobne pojawiła się dość niedawno i, co zaskakujące, dość szybko zyskała wielu zwolenników. Oprócz względów wizualnych – fascynujące, piękne, zjawiskowe – ich największymi zaletami są: łatwość uprawy oraz uniwersalność. Ze względu na ogromną różnorodność tak naprawdę można bardzo łatwo dobrać je do każdego rodzaju ogrodu. Dają wiele efektów: dźwiękowych, kolorystycznych, ozdobnych czy tych związanych z ruchem. Tworzą wzory, mogą być żywopłotami, tłem dla innych roślin czy wypełnieniem wolnej powierzchni. Bez problemu
można znaleźć odpowiednie rodzaje w stylu wiejskim czy orientalnym.

Jak je sadzić w ogrodzie?

Gęste i wysokie trawy najlepiej sadzić jako tzw. solitery. Wiele z nich wspaniale wygląda wkomponowana w powierzchnię ogrodu, na której niby niedbale rozrzucono duże kamienie. Te niskie i szybko rozrastające się doskonale nadają się na skalniak. Niektóre z nich mogą być nie tylko dopełnieniem, ale i największa ozdobą najbardziej wyszukanych rabat kwiatowych. Inne dodają magii przy brzegach oczek wodnych czy większych zbiorników z wodą. Można nimi zagospodarować przestrzeń przy ogrodzeniu czy ścianie budynku.

Z traw ozdobnych można utworzyć niezwykle atrakcyjne kompozycje

Witaj w królestwie traw ozdobnych!

Dmuszek jajowaty doskonale wkomponowuje się pomiędzy jednoroczne begonie, urocze stokrotki oraz dumne ze swojej wolności rumianki, chabry i maki polne.

Miskant chiński można bez problemu posadzić w pojemnikach i wystawić na taras. Jeśli posiadasz sporą przestrzeń do zagospodarowania przy wejściu do domu – także w tym miejscu da wiele uroku i stworzy nietypową aranżację. Warto także pomyśleć o nim, chcąc posadzić jakąś bylinę przy ścianie budynku lub przy ozdobnym ogrodzeniu. Osiąga od 1 do 2 m wysokości i ze swoimi srebrnoszarymi kwiatostanami wspaniale dekoruje każdą przestrzeń.

Trawy ozdobne mogą być nie tylko dopełnieniem, ale i największa ozdobą najbardziej wyszukanych rabat kwiatowych.

Kostrzewa miotlasta i owcza świetnie wkomponowuje się pomiędzy kamienie oraz zdobi skalniaki.

Duże wiechy o białej i różowej barwie osiągające od 1 do 3 m wysokości trawy pompasowej stworzą zakątek o niesamowitym klimacie, miejsce wyjęte wprost z jednej z bajkowych opowieści dla dzieci. Do tego świetnie prezentuje się przy oczkach wodnych.

Turzyca japońska - trawa ozdobna o niskim i zwartym pokroju

Przy zbiornikach wodnych, które coraz liczniej pojawiają się w naszych ogrodach, niezwykle pięknie wygląda proso rózgowate. Pnie się do 1,20 m wysokości. Ma niepowtarzalne kwiatostany w kolorze czerwieni lub purpury.

Chcesz czegoś łączącego romantyczność z elegancją? Pomyśl nad piórówką. Masz do wyboru odmianę karłowatą (rośnie do 0,5 m wysokości) i normalną (dorasta do 1,20 m).

Jeśli natomiast poszukujesz czegoś naprawdę oryginalnego, co wyróżni twój ogród spośród innych, to idealna będzie imperata cylindryczna. Krwistoczerwone spiczaste liście z jasnozieloną podstawą rzucają się w oczy, a posadzone w większych skupiskach tworzą niepowtarzalny widok.

Kiedy i jak sadzić trawy ozdobne? [WIDEO]

4,3 (4 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba