Porady

Szybko rosnące krzewy ozdobne – najpopularniejsze gatunki!

5 (1 opinia)

Szybko rosnące krzewy wnoszą do twórczego kształtowania ogrodu roślinną dynamikę. Omawiamy najpopularniejsze gatunki, które zachwycą doświadczonych ogrodników, jak i amatorów!

Krzewy ozdobne w krótkim czasie tworzą efektowne obiekty przestrzenne jako solitery, formują się w gęste żywopłoty albo w pojemnikach na balkonie stanowią dekoracyjne akcenty. Cała gromada wspaniałych krzewów odznacza się imponującą szybkością wzrostu, idącą w parze w parze z urodą kwiatów, pięknem owoców albo barwnym przepychem jesiennych liści. Oto kilka wybranych gatunków:

10 najpopularniejszych gatunków krzewów ozdobnych!

Budleja Dawida (Buddleja davidii)

Budleja nazywana też motylim krzewem stanowi wyraźny dowód na to, że szybki wzrost nie musi oznaczać ponadwymiarową wielkość. W młodych latach osiąga imponujące tempo i w krótkim czasie przerasta człowieka. Aby krzew motyli rozwijał duże kwiatostany, trzeba go co roku wiosną mocno przycinać. Co nie oznacza, że kwitnąca budleja w ciągu lata znowu nie zrówna się z ogrodnikiem. Roczny przyrost wynosi 50-150 cm.

Piękna budleja Dawida
Piękna budleja Dawida

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)

Jeśli chodzi o prędkość wzrostu, z budleją Davida idzie ligustr w wyścigach łeb w łeb. Jego uwodzicielsko pachnące kwiaty przemieniają się w jesieni w ozdobne, czarne jagody. Najpiękniejszą jego ozdobą są jego gładkie, lancetowate, ciemnozielone liście, które podczas łagodnej zimy pozostają na gałązkach. Poza tym ligustr odznacza się tym, że dobrze znosi półcieniste stanowiska oraz przycinanie. Należy do najpopularniejszych krzewów żywopłotowych. Roczny przyrost wynosi 50-120 cm.

Ligustr pospolity dobrze znosi półcieniste stanowiska.
Ligustr pospolity dobrze znosi półcieniste stanowiska.

Wierzba iwa (Salix caprea)

Mało wymagający w pielęgnacji, całkowicie mrozoodporny krzew z uroczymi kotkami kwiatów na wiosnę. Fenomenalne tempo wzrostu wierzby iwy sprawi każdemu ogrodnikowi dużo radości. Może być krzewem w efektownym żywopłocie albo małym drzewem pośrodku rabaty – jest odpowiednim gatunkiem zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Roczny przyrost wynosi 60-100 cm.

Wierzba iwa jest mało wymagająca w pielęgnacji.
Wierzba iwa jest mało wymagająca w pielęgnacji.

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)

Szczególnie szybki wzrost nie jest przeważnie atrybutem hortensji – z jednym wyjątkiem. Hortensja bukietowa w takim tempie nabiera wysokości, że zasługuje na miejsce w sekcji krzewów szybko rosnących. Liczne piękne odmiany z białymi albo czerwonymi kwiatami rozświetlają kolorami jesienny ogród. Aby mogły w pełni zaprezentować swoją urodę, trzeba im zapewnić stanowisko słoneczne do półzacienionego oraz koniecznie obfitość wody. Roczny przyrost wynosi 30-100 cm.

Hortensja bukietowa jest jedną z ulubionych roślin ogrodników
Hortensja bukietowa jest jedną z ulubionych roślin ogrodników

Czarny bez (Sambucus nigra)

W zawodach na najszybszy wzrost bez czarny nie pozostaje w tyle za rekordzistami. Rodzimego pochodzenia krzew wybija się z tłumu wspaniale pachnącymi, śmietankowobiałymi baldachami kwiatów, a jesienią ofiarowuje fioletowoczarne jagody, które można przerobić na sok, likier albo marmoladę. Swoje nieprzeciętne talenty ujawnia ten szybko rosnący krzew ozdobny na wszystkich stanowiskach słonecznych do półzacienionych, o ile gleba będzie świeża, wilgotna i boga w składniki odżywcze. Roczny przyrost wynosi 50-70 cm.

Czarny bez wybija się z tłumu krzewów i zachwyca zapachem
Czarny bez wybija się z tłumu krzewów i zachwyca zapachem

Forsycja (Forsythia x intermedia)

Jeśli ktoś nie chce długo czekać na pierwsze wiosenne kwiaty w nowo założonym ogrodzie, tego z pewnością nie rozczaruje forsycja. Klasyczny krzew ozdobny potrzebuje zaledwie dwóch-trzech lat, aby rozwinąć się w niepowtarzalną, urzekającą ozdobę rabaty. Im bardziej słoneczne będzie stanowisko, tym intensywniej zaświecą w marcowym słońcu złotożółte kwiaty forsycji. Wraz z wiekiem nasila się elegancji urok łukowato wygiętych pędów krzewu. Jesienią przyciąga ponownie wzrok żółtymi z fioletowym nalotem liśćmi. Roczny przyrost wynosi 30-60 cm.

Forsycja czaruje w ogrodach!
Forsycja czaruje w ogrodach!

Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius)

Wyprostowany krzew odporny na suszę, warunki miejskie, przesadzanie i przycinanie ma naprawdę minimalistyczne podejście do życia. Za to oferuje dużo więcej: szybkie tempo wzrostu, obfitość kwiatów i czarujący zapach. Jaśminiowiec wonny - ten szybko rosnący krzew jest wysoko ceniony jako soliter albo element żywopłotu w klasycznym i nowoczesnym ogrodzie. Roczny przyrost wynosi 40-80 cm.

Jaśminowiec wonny to krzew odporny na suszę
Jaśminowiec wonny to krzew odporny na suszę

Porzeczka krwista (Ribes sanguineum)

Jak sama nazwa wskazuje, ten ozdobny gatunek porzeczki nie zyskał popularności dzięki swoim ciemnogranatowym, prawie czarnym jagodom. Znacznie wyżej punktowane są obfite, krwistoczerwone wiosenne kwiaty i przyjemnie pachnące świeże liście. Dzięki ponadprzeciętnej szybkości wzrostu, na kwiecisty urok tej porzeczki na rabacie i w pojemniku nie trzeba długo czekać. Roczny przyrost wynosi 40-60 cm.

Roczny przyrost porzeczki krwistej wynosi nawet 60 cm.
Roczny przyrost porzeczki krwistej wynosi nawet 60 cm.

Krzewuszka (Weigela)

Krzewuszki, nazywanej wajgelią, niekoronowanej królowej pośród szybko rosnących krzewów ozdobnych, nie może na tej liście zabraknąć. Różne odmiany krzewuszki łączą w sobie szybki wzrost ze wspaniałością kwiatów i czarem liści. Jesienią przebiera się krzewuszka w swoją złotożółtą do jasnobrązowej suknię. Roczny przyrost wynosi 30-60 cm.

Krzewuszka jest królową wśród krzewów ozdobnych.
Krzewuszka jest królową wśród krzewów ozdobnych.

 

Przeczytaj także: Wawrzynek – mrozoodporny krzew. Jak go sadzić i pielęgnować?

Żylistek okazały (Deutzia × magnifica)

Bajkowe kwiaty żylistka idą w parze z jego ożywionym wzrostem. Podczas gdy inne krzewy ozdobne na wyścigi rozwijają swoje kwiaty, elegancki żylistek wygrywa półmetrowym przyrostem na wysokość. Jednocześnie zdobywa przestrzeń wokół siebie, stając się efektownym soliterem. Żylistek nie ma nic przeciwko temu, żeby tworzyć szpaler wraz z innymi szybkorosnącymi gatunkami, jak krzewuszka, jaśminowiec albo bez. Roczny przyrost wynosi 30-50 cm.

Bajkowe kwiaty żylistka idą w parze z jego ożywionym wzrostem.
Wikimedia
Bajkowe kwiaty żylistka idą w parze z jego ożywionym wzrostem.
5 (1 opinia)