Porady

Krzewy ozdobne – przegląd najpiękniejszych gatunków

0 (0 opinii)

Krzewy są idealne do urządzania ogrodu, ponieważ ich wielkość i kolor można łatwo dobrać do założonej kompozycji. Wybraliśmy 8 najpiękniejszych gatunków, sprawdźcie je z nami!

Jakie krzewy wybrać do ogrodu?

Ozdobne krzewy ogrodowe stanowią pod względem rozmiarów element pośredni między drzewami i roślinami zielnymi, a ich bogactwo form i barw jest niewyczerpane. Bez trudu można wybrać jakiś krzew odpowiedni do każdego ogrodu. Oto subiektywny wybór najpiękniejszych gatunków:

1. Tawuła wczesna (Spiraea x arguta)

Tawuła wczesna kwitnie w kwietniu i maju.
Tawuła wczesna kwitnie w kwietniu i maju.

Jej biały welon rozwinięty wiosną potwierdza słuszność nazwy. Im bardziej słoneczne jest stanowisko tawuły wczesnej, tym bardziej bujnie rozwijają się śnieżnobiałe baldachogrona na całej długości zeszłorocznych pędów. Kwitnie obficie w kwietniu i maju. Piękny krzew nadaje się zarówno do roli solitera w małym ogrodzie, jak i do stworzenia małej grupy. W dużym pojemniku napełni słoneczny balkon girlandami białych kwiatów. Przed jesiennym zrzuceniem liści przebarwia się zieleń tawuły w subtelną żółć, aby pożegnać się z ogrodem przed zimowym spoczynkiem.

2. Magnolia gwiaździsta ‘Waterlily’ (Magnolia stellata 'Waterlily')

Magnolia gwiaździsta należy do kwiatów zimoodpornych.
Magnolia gwiaździsta należy do kwiatów zimoodpornych.

Ta odmiana magnolii należy do zimoodpornych i na słonecznym stanowisku prezentuje się ze swojej najpiękniejszej strony. Podczas gdy jej majestatyczne kuzynki przedstawiają się jako drzewa, magnolia gwiaździsta dorasta w formie gęstego krzewu do wysokości 2-3 m. Delikatnie pachnące, białe kwiaty układają płatki w gwiazdę już na początku kwietnia. Kwitnie bardzo obficie przed rozwojem liści. Lubi stanowisko ciepłe, słoneczne i osłonięte, na glebie przepuszczalnej i próchnicznej o pH = 5-6 (odczyn lekko kwaśny). Efektownie wygląda posadzona pojedynczo na powierzchni trawnika.

3. Forsycja pośrednia ‘Spectabilis’ (Forsythia × intermedia 'Spectabilis')

Jasnożółte dzwonkowate kwiaty forsycji roztaczają w ogrodzie wiosenny nastrój.
Jasnożółte dzwonkowate kwiaty forsycji roztaczają w ogrodzie wiosenny nastrój.

Jasnożółte dzwonkowate kwiaty forsycji roztaczają w ogrodzie wiosenny nastrój na długo, zanim na elegancko wygiętych pędach pojawią się zielone liście. Aby te popularne krzewy ogrodowe mogły pokazać się w całej okazałości, stanowisko powinno być możliwe słoneczne. Poza tym nie mają specjalnych wymagań, rosną na normalnej ziemi ogrodowej i od kwietnia do maja napełniają ogród kwiatami. Liście ustępują miejsca kwiatom, jakby wiedząc, że ich godzina wybije jesienią wraz ze wspaniałym odcieniami złota.

4. Różanecznik (Rhododendron)

Różanecznik robi wrażenie na ogrodnikach od lat.
Różanecznik robi wrażenie na ogrodnikach od lat.

W rankingu kwiatowych krzewów, które wiosenny ogród przemieniają w barwne morze, różanecznik zajmuje wysoką pozycję. Ogromna różnorodność odmian rozciąga się od majestatycznych soliterów w dużych ogrodach do dekoracyjnych karzełków w doniczkach na balkonie. Trudno jest dokonać wyboru widząc bogactwo barw i form różaneczników. Nowoczesne hybrydy wykazują nawet nie tylko mrozoodporność, ale i tolerancję na wapń. Kwitną w maju do czerwca.

5. Budleja Davida (Buddleja davidii)

Budleja Davida jest doskonałym wyborem!
Budleja Davida jest doskonałym wyborem!

Swoimi ogromnymi wiechami kwiatów ten motyli krzew staje się na każdej rabacie kolorową wyspą pełną letniego przepychu. Jeśli ktoś szuka kwitnącego przez całe lato od lipca do października krzewu, budleja Davida jest doskonałym wyborem. Rozłożysty krzew dorasta u nas do 2-2,5 m wysokości rozwijając niestrudzenie pachnące fioletowe albo różowe kwiaty. Niektóre odmiany kwitną biało albo purpurowoczerwono. Wszystkie wabią roje motyli, pszczół, trzmieli i innych owadów. Lubi stanowisko słoneczne i wilgotne podłoże.

6. Krzewuszka (Weigela)

Krzewuszka cieszy się w ogrodach dużym powodzeniem
Krzewuszka cieszy się w ogrodach dużym powodzeniem

Dzięki szczególnej obfitości kwiatów w kolorze różowym albo białym, krzewuszka cieszy się w ogrodach dużym powodzeniem. Pochodzący z Azji krzew zakwita u nas w czerwcu i lipcu. Kwiaty zebrane w niewielkie wiechy wyrastają w kątach liści wzdłuż zeszłorocznych pędów. Lubi stanowisko słoneczne na żyznej i wilgotnej glebie o odczynie kwaśnym do lekko zasadowego. Jest dosyć odporna na mróz. Nadaje się do roli solitera albo jako element niewielkiej grupy.

7. Hortensja (Hydrangea)

Wiele odmian hortensji bukietowej rośnie w miejscach nasłonecznionych.
Wiele odmian hortensji bukietowej rośnie w miejscach nasłonecznionych.

Podczas gdy hortensja ogrodowa posiada tę właściwość, że najchętniej wybiera miejsca półzacienione, wiele odmian hortensji bukietowej rośnie w miejscach nasłonecznionych. Dzięki temu miłośnicy tych pięknych roślin mogą je sadzić zarówno pod drzewami, jak i na otwartej przestrzeni. Hortensja bukietowa wnosi do ogrodu barwne akcenty, a zmiana kolorów podczas kwitnienia zapewnia wspaniałe urozmaicenie. Z kolei niewysokie krzewy hortensji ogrodowej rozwijają wielkie kule kwiatostanów. Mogą być białe albo w przeróżnych odcieniach czerwieni, różu i błękitu.

8. Heptakodium chińskie ‘Minhep’ (Heptacodium miconioides 'Minhep')

Krzew o wzniesionych pędach i pięknym ulistnieniu stanowi oryginalną ozdobę ogrodu.
Krzew o wzniesionych pędach i pięknym ulistnieniu stanowi oryginalną ozdobę ogrodu.

Odmiana o nietypowym okresie kwitnienia – od września do października. Drobne, białe kwiaty są zebrane w duże wiechy, ale szczególnie efektownie wyglądają czerwone działki kielicha widoczne po przekwitnieniu. Krzew o wzniesionych pędach i pięknym ulistnieniu stanowi oryginalną ozdobę ogrodu zarówno w roli solitera, jak i w grupie na rabacie.

0 (0 opinii)