Porady

Porzeczka czarna, biała, czerwona. Uprawa w ogrodzie – poradnik

4 (2 opinie)

Porzeczki (Ribes) są klasycznym owocem jagodowym w ogrodzie. Dużą popularnością cieszy się porzeczka czerwona, ale warto uprawiać również porzeczkę białą i czarną. Ich owoce różnią się wyraźnie nie tylko kolorem, ale również aromatem i smakiem.

Uprawa porzeczki czarnej w ogrodzie

Jagody czarnej porzeczki należą do najbardziej zasobnych w witaminy owoców ogrodowych. Uprawa tego krzewu jest tak prosta, że może się jej podjąć nawet początkujący ogrodnik-amator.

Większość owoców czarnej porzeczki rozwija się na jednorocznych pędach bocznych, podczas gdy najpiękniejsze grona porzeczki czerwonej wiszą na pędach dwu- i trzyletnich. Krzewy czarnej porzeczki są uprawiane już od XVI wieku. Liście i pędy mają mocny, charakterystyczny zapach. Jagody są nieco większe od czerwonych i smakują bardziej ostro, przez co są mniej chętnie spożywane na surowo.

1. Stanowisko dla czarnej porzeczki

Jak wszystkie krzewy jagodowe, porzeczka czarna również lubi stanowiska słoneczne. Owoce są wtedy większe i słodsze. Tolerują też miejsca w półcieniu, o ile w ciągu dnia otrzymają przynajmniej kilka godzin słońca. Potrzebują też osłony od wiatru, ponieważ miejsce w przeciągu ogranicza ich wzrost.

2. Kiedy sadzić czarną porzeczkę?

Czarna porzeczka rośnie najlepiej, kiedy posadzi się ją do ziemi późną jesienią. W razie konieczności, można wykonać sadzenie również wiosną. Trzeba tylko zwrócić uwagę, aby gleba była dostatecznie wilgotna.

3. Przygotowanie gleby pod uprawę czarnej porzeczki

Czarna porzeczka szczególnie dobrze rośnie w pulchnej glebie bez zastoju wody. Wytwarzając płaski system korzeniowy, potrzebuje wystarczającej ilości wilgoci w wierzchniej warstwie podłoża. Aby wytworzyć obfitość jagód, wymaga odpowiedniej ilości składników pokarmowych. Przed sadzeniem należy:

  • glebę dobrze spulchnić;
  • usunąć chwasty z ogrodu;
  • dołek do sadzenia wzbogacić kompostem;
  • w razie potrzeby dać domieszkę piasku;
  • zapewnić drenaż na glebach skłonnych do tworzenia zastoju wody.

4. Zbiory czarnej porzeczki

Zbiór czarnej porzeczki rozpoczyna się później niż białej i czerwonej. Pierwsze jagody dojrzewają w połowie albo pod koniec lipca. Ponieważ owoce dojrzewają nierównomiernie, konieczne jest zbieranie ich wielokrotnie.

5. Rozmnażanie i przycinanie czarnej porzeczki

Rozmnażanie czarnej porzeczki można wykonać przez ukorzenianie sadzonek pędowych albo odkłady jednorocznych pędów.

Większość owoców wyrasta na jednorocznych pędach. Poprzez skrócenie pędów po zbiorach pobudza się je do rozgałęzienia.

Czarna porzeczka - uprawa i wymagania
Czarna porzeczka - uprawa i wymagania

Czarna porzeczka w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Czerwone porzeczki należą do najsmaczniejszych owoców w ogrodzie. Krzewy są mało wymagające i latem przynoszą wiele jagód, które najlepiej smakują na surowo. Mogą osiągnąć wiek powyżej 15 lat, jednak owocowanie ich jest wtedy raczej skąpe. Największe i najpiękniejsze owoce wyrastają na nieco starszych pędach (w przeciwieństwie do czarnej porzeczki, która owocuje na jednorocznych).

1. Stanowisko i podłoże do uprawy czerwonej porzeczki

Czerwona porzeczka lubi stanowisko nasłonecznione. Może rosnąć też w półcieniu, jednak owoce będą wówczas małe i mniej słodkie. Krzewy porzeczki nie lubią też dużego wiatru; dobrze jest zapewnić im odpowiednią osłonę.

Podłoże dla porzeczki powinno być żyzne i luźne. Zbyt ubogą glebę trzeba wzbogacić dodatkiem kompostu. Ciężką i skłonną do zastojów można poprawić domieszką piasku. Ze względu na płaski system korzeniowy porzeczki, ziemię pod krzewami należy odchwaszczać.

2. Kiedy sadzić czerwoną porzeczkę?

Najlepszy czas do sadzenia porzeczek to jesień. Ziemia jest wtedy wilgotna i krzewy mogą się przed zimą dobrze ukorzenić. Możliwe jest też sadzenie wiosenne, trzeba tylko sadzonki częściej podlewać.

3. Zbiory czerwonej porzeczki

Pierwsze jagody czerwonej porzeczki można zbierać przy dobrej pogodzie już pod koniec czerwca. Ptaki jedzą jagody porzeczki równie chętnie, jak ludzie, dlatego warto w połowie czerwca założyć na krzewy siatki.

Sąsiedztwo dla czerwonej porzeczki

Czerwone porzeczki lubią rosnąć najlepiej same, kiedy nie muszą się dzielić pożywieniem z sąsiadami. Jedynym wyjątkiem jest zioło lecznicze bylica piołun, którego towarzystwo im odpowiada.

Kiedy przycinać czerwoną porzeczkę?

Jagody wyrastają na dwu- i trzyletnich pędach. Dlatego jesienią tnie się wszystkie gałęzie, które są starsze niż trzy lata.

Porzeczka biała - stanowisko, pora sadzenia, zbiory i przycinanie
Porzeczka biała - stanowisko, pora sadzenia, zbiory i przycinanie

Biała porzeczka – jak uprawiać ten krzew owocowy?

Porzeczka biała jest najmniej popularna w ogrodach. Od czerwonej różni się kremowym kolorem i nieco mniej intensywnym smakiem. Szczególnie obficie owocuje na dwu- i trzyletnich pędach.

1. Stanowisko i podłoże dla porzeczki białej

Biała porzeczka potrzebuje do dobrego rozwoju i owocowania stanowiska słonecznego do półzacienionego. Przyda się też osłona przed wiatrem.

Gleba dla białej porzeczki powinna być:

  • pulchna;
  • niezbyt sucha;
  • próchniczna;
  • przepuszczająca wodę;
  • odchwaszczona.

2. Pora sadzenia białej porzeczki

Najlepszą porą do sadzenia jest późna jesień. Jeśli to konieczne, możliwe jest również sadzenie wczesną wiosną.

3. Kiedy zbierać białą porzeczkę?

Pierwsze jagody białej porzeczki można zbierać pod koniec czerwca. Zbiór trwa do końca lipca. Aromat białej porzeczki przypomina nieco zapach szampana, co doceniają nie tylko ludzie. Także ptaki chętnie odżywiają się tymi jagodami. Dobrze jest zawczasu osłonić krzewy siatką.

4. Przycinanie białej porzeczki

Podobnie jak w przypadku porzeczki czerwonej, przycina się pędy starsze niż trzyletnie.

4 (2 opinie)