Porady

Krzewy ozdobne zimozielone

5,0 (2 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Trudno sobie wyobrazić współczesny ogród bez takich elementów, jak ozdobne krzewy. W pstrokatą przestrzeń różnobarwnych roślin kwiatowych wnoszą one wyraźne, porządkujące linie.

Krzewy ozdobne występują w roli efektownych soliterów, żywopłotów albo tła dla kwiatowych kompozycji. Ich obecność zmienia zewnętrzny widok każdego ogrodu i czyni go bardziej uporządkowanym.

Szczególnie cenne są gatunki krzewów zimozielonych, które nie zrzucają swoich liści po każdym sezonie wegetacyjnym, ale zachowują je przez całą zimę. Krzewy zimozielone kwitnące to dla właścicieli ogrodu podwójna korzyść: barwne kwiaty latem, a w okresie zimowym świeża zieleń w poszarzałej i nieco melancholijnej przestrzeni.

Krzewy ozdobne występują w roli efektownych soliterów, żywopłotów albo tła dla kwiatowych kompozycji.

Cis pospolity jest rośliną świetnie nadającą się na zimozielony żywopłot.

Jak prawidłowo wybrać odpowiedni krzew?

Aby piękna roślina wpisała się organicznie w już istniejący krajobraz, dobrze jest wziąć pod uwagę pewne kryteria:

1. Dekoracyjność gatunku

Uroda krzewu to jedno z kluczowych kryteriów wyboru rośliny. Obecnie na rynku ogrodniczym można spotkać nie jedną setkę najróżniejszych gatunków i odmian krzewów. Zwracają uwagę niezwykłym kształtem i kolorem liści, barwą i zapachem kwiatów, ciekawym pokrojem rośliny.

Jeśli to ma być zimozielony krzew kwitnący, to należy oczekiwać, że okres kwitnienia będzie długi. Planując nasadzenia każdy chyba właściciel ogrodu stara się stworzyć malowniczy obraz, w którym każdy element harmonijnie pasuje do innych.

2. Wysokość krzewu

Przy wyborze gatunków krzewiastych trzeba brać pod uwagę kompozycyjną strukturę ogrodu. Na niewielkiej działce lepiej będzie posadzić krzewy o maksymalnie kompaktowym pokroju, na przykład odmiany kolumnowe. Jeśli krzewy mają tworzyć żywopłot, można skupić się na gatunkach zimozielonych szybko rosnących.

3. Wymagania rośliny

Wybierając roślinę, trzeba wziąć pod uwagę uwarunkowania klimatyczne strefy, z której pochodzi, oraz jej wymagania i potrzeby. Niektóre gatunki cienioznośne dobrze się poczują w zacienionych zakątkach ogrodu, inne zaś rozwiną swoją urodę dopiero w pełnym słońcu. Początkujący ogrodnicy powinni skupić się raczej na krzewach łatwych w uprawie, niewymagających specjalnych zabiegów i troski.

Ligustr zimozielony (ligustr jajowatolistny Ligustrum ovalifolium), który w sprzyjających warunkach może zachować swoje liście niemal przez cały rok.

Żywopłoty zimozielone

Żywopłoty i krzewy stanowią w ogrodzie naturalne zasłony, które wyglądają znacznie lepiej niż ściany albo drewniane płoty. Aby ta ważna funkcja zapewnienia mieszkańcom odrobiny prywatności działała również zimą, należy się zdecydować na krzewy zimozielone.

Najlepszą porą na sadzenie zimozielonych żywopłotów jest jesień. Zanim nadejdą pierwsze mrozy, rośliny ukorzenią się, przywykną do stanowiska i wiosną wypuszczą nowe pędy. Zimą nie wolno zapominać o podlewaniu krzewów. Zimozielone rośliny wyparowują wodę również zimą. Szczególnie podczas suchej i mroźnej pogody, kiedy gleba jest zamarznięta, korzenie mogą nie być w stanie dostarczyć roślinom dostatecznej ilości wody.

Żywopłoty i krzewy stanowią w ogrodzie naturalne zasłony, które wyglądają znacznie lepiej niż ściany albo drewniane płoty. Aby ta ważna funkcja zapewnienia mieszkańcom odrobiny prywatności działała również zimą, należy się zdecydować na krzewy zimozielone.

Na zimozielone żywopłoty nadają się m.in.:

  • Ligustr zimozielony (ligustr jajowatolistny Ligustrum ovalifolium), który w sprzyjających warunkach może zachować swoje liście niemal przez cały rok.
  • Cis pospolity (Taxus baccata).
  • Bukszpan wiecznie zielony ((Buxus sempervirens).
  • Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis)
5,0 (2 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba