Krzewy ozdobne zimozielone
Trudno sobie wyobrazić współczesny ogród bez takich elementów, jak ozdobne krzewy. W pstrokatą przestrzeń różnobarwnych roślin kwiatowych wnoszą one wyraźne, porządkujące linie. Krzewy ozdobne zimozielone tworzą w ogrodzie o każdej porze roku określoną strukturę. Stanowią cenne urozmaicenie, a ich wielką zaletą jest zapewnienie całorocznego schronienia licznym ptakom, owadom i drobnym ssakom.
Krzewy ozdobne występują w roli efektownych soliterów, żywopłotów albo tła dla kwiatowych kompozycji. Ich obecność zmienia zewnętrzny widok każdego ogrodu i czyni go bardziej uporządkowanym.
Szczególnie cenne są gatunki krzewów zimozielonych, które nie zrzucają swoich liści po każdym sezonie wegetacyjnym, ale zachowują je przez całą zimę. Krzewy zimozielone kwitnące to dla właścicieli ogrodu podwójna korzyść: barwne kwiaty latem, a w okresie zimowym świeża zieleń w poszarzałej i nieco melancholijnej przestrzeni.
Krzewy ozdobne występują w roli efektownych soliterów, żywopłotów albo tła dla kwiatowych kompozycji.
Wiecznie zielone, czy zimozielone?
Chociaż potocznie każdą bylinę, krzew i drzewo zachowujące zimą swoje liście określamy mianem „zimozielone”, to jednak w tej grupie również istnieje pewne zróżnicowanie. W naszym regionie geograficznym większość roślin zrzuca przed nadejściem zimy liście, które w surowych warunkach nie mają szans na przetrwanie. Głównym obszarem występowania roślin wiecznie zielonych są więc tropiki. Rośliny wiecznie zielone odznaczają się tym, że ich ulistnienie jest w sposób ciągły odnawiane w ciągu roku. Takie drzewa i krzewy zrzucają stale tylko pojedyncze liście, które natychmiast są zastępowane przez nowe. W ten sposób wyglądają zawsze gęsto i zielono. Przy okazji warto wspomnieć, że obok zapisu „wiecznie zielony” istnieje też zapis łączny „wieczniezielony”. Ten drugi wskazuje na termin botaniczny, na przykład: bukszpan wieczniezielony.
Między wiecznie zielonymi roślinami z całorocznym ulistnieniem i roślinami zrzucającymi liście na zimę, które w tym czasie stoją całkiem nagie w ogrodzie, istnieje jeszcze grupa półwieczniezielonych i zimozielonych. Rośliny zimozielone tracą swoje liście bardzo późno, a mianowicie wiosną tuż przed pojawieniem się nowych. Zachowują efektowny wygląd przez cały okres chłodów i zapewniają barwne akcenty w szarym i monotonnym zimowym ogrodzie. Niektóre rośliny zachowują się jak wiecznie zielone tylko w określonych warunkach klimatycznych. Niektóre połowicznie wieczniezielone gatunki, na przykład ligustr albo akebia mogą podczas łagodnej zimy nie stracić liści albo zrzucić tylko część, zachowując resztę do wiosny.
Jak prawidłowo wybrać odpowiedni krzew?
Aby piękna roślina wpisała się organicznie w już istniejący krajobraz, dobrze jest wziąć pod uwagę pewne kryteria:
1. Dekoracyjność gatunku
Uroda krzewu to jedno z kluczowych kryteriów wyboru rośliny. Obecnie na rynku ogrodniczym można spotkać nie jedną setkę najróżniejszych gatunków i odmian krzewów ozdobnych. Zwracają uwagę niezwykłym kształtem i kolorem liści, barwą i zapachem kwiatów, ciekawym pokrojem rośliny.
Jeśli to ma być zimozielony krzew kwitnący, to należy oczekiwać, że okres kwitnienia będzie długi. Planując nasadzenia każdy chyba właściciel ogrodu stara się stworzyć malowniczy obraz, w którym każdy element harmonijnie pasuje do innych.
2. Wysokość krzewu
Przy wyborze gatunków krzewiastych trzeba brać pod uwagę kompozycyjną strukturę ogrodu. Na niewielkiej działce lepiej będzie posadzić krzewy o maksymalnie kompaktowym pokroju, na przykład odmiany kolumnowe. Jeśli krzewy mają tworzyć żywopłot, można skupić się na gatunkach zimozielonych szybko rosnących.
3. Wymagania rośliny
Wybierając roślinę, trzeba wziąć pod uwagę uwarunkowania klimatyczne strefy, z której pochodzi, oraz jej wymagania i potrzeby. Niektóre gatunki cienioznośne dobrze się poczują w zacienionych zakątkach ogrodu, inne zaś rozwiną swoją urodę dopiero w pełnym słońcu. Początkujący ogrodnicy powinni skupić się raczej na krzewach łatwych w uprawie, niewymagających specjalnych zabiegów i troski.
Krzewy zimozielone – piękny ogród przez cały rok
Odpowiedni dobór roślin sprawia, że ogród i taras wyglądają świeżo i atrakcyjnie również zimą. Szczególną zaletą roślin zimozielonych jest ich zdolność do zachowania przez cały rok zielonych igieł lub liści. Możemy je umownie podzielić na kilka grup.
Zimozielone krzewy liściaste
Te krzewy oczywiście również wymieniają swój aparat asymilacyjny, ale nie tak, jak robią to inne gatunki liściaste, które zimą pozostają w całkowicie bezlistnym stanie. Starsze liście wciąż opadają, cała roślina jest jednak przez cały rok zielona, wprowadzając urozmaicenie na taras albo do ogrodu. Należą do nich:
- aukuba japońska (Aucuba japonica),
- bukszpan wieczniezielony (Buxux sempervirens),
- ostrokrzew (Ilex sp.),
- ligustr pospolity (Ligustrum vulgare),
- głogownik (Photinia sp.),
- laurowiśnia (Prunus laurocerasus),
- kalina sztywnolistna (Viburnum rhytidophyllum).
Zimozielone krzewy iglaste
Grupa krzewów iglastych w zdecydowanej większości składa się z gatunków zimozielonych. W ich wypadku uwagę przyciągają osobliwe formy wzrostu, atrakcyjna dekoracja szyszek albo szczególny kolor igieł. Igły mogą być zabarwione na zielono, żółto lub niebiesko z brązowawym połyskiem zimą. Krzewy iglaste są łatwe w uprawie, mało wymagające, a ich trwałe ulistnienie wprowadza do ogrodu uspokajający nastrój. Wybrane gatunki i odmiany nadają się do uprawy w pojemnikach i mogą zdobić również taras i balkon. Szczególnie odpowiednie do tego celu są odmiany karłowate albo o pokroju kulistym lub kolumnowym. Wybór sosen, świerków, jodeł, żywotników i jałowców jest imponujący.
Zimozielone bambusy
Bambus wnosi do ogrodu azjatycką lekkość i elegancję. Jest bardzo łatwy w pielęgnacji i wszechstronny w zastosowaniu. Czy to do roli zimozielonego żywopłotu, solitera, czy rośliny doniczkowej – wybierając bambus, wybieracie oryginalny gatunek trawy z rodziny wiechlinowatych. Zasadniczo istnieją dwie grupy bambusów, które różnią się sposobem wzrostu. Jedne z nich rosną w kępach nie tworząc rozłogów, inne zaś rozprzestrzeniają się szeroko za pomocą kłączy. Często trzeba stosować zapory korzeniowe, aby ograniczyć niekontrolowany rozwój. Przed zimą wiele gatunków bambusa traci część swoich liści. Przebieg opadania liści zależy od stanowiska, gatunku, pogody i wieku rośliny. Świeżo posadzone bambusy zrzucają zwykle więcej liści, aby dobrze przetrwać zimę. Mrozoodporne bambusy są zasadniczo również zimozielone.
Różaneczniki, azalie i inne krzewy kwaśnych gleb
Rozróżniane zwyczajowo azalie i różaneczniki są gatunkami i odmianami tego samego rodzaju botanicznego (Rhododendron). Wiosną zapewniają w ogrodzie fajerwerki kwiatów i kolorów. Ta grupa krzewów pozostaje bardzo dekoracyjna również po przekwitnieniu. Duże liście, skórzaste i połyskujące, często aksamitnie owłosione albo wielobarwne, tworzą szczególne akcenty. Niskie odmiany nadają się do uprawy w pojemnikach. Są mało wymagające i chętnie pozostają przez wiele lat w tym samym miejscu. Wymagają tylko półzacienionego stanowiska i gleby o odczynie pH od 4 do 5,5.
Żywopłoty zimozielone
Żywopłoty i krzewy stanowią w ogrodzie naturalne zasłony, które wyglądają znacznie lepiej niż ściany albo drewniane płoty. Aby ta ważna funkcja zapewnienia mieszkańcom odrobiny prywatności działała również zimą, należy się zdecydować na krzewy zimozielone.
Najlepszą porą na sadzenie zimozielonych żywopłotów jest jesień. Zanim nadejdą pierwsze mrozy, rośliny ukorzenią się, przywykną do stanowiska i wiosną wypuszczą nowe pędy. Zimą nie wolno zapominać o podlewaniu krzewów. Zimozielone rośliny wyparowują wodę również zimą. Szczególnie podczas suchej i mroźnej pogody, kiedy gleba jest zamarznięta, korzenie mogą nie być w stanie dostarczyć roślinom dostatecznej ilości wody.
Żywopłoty i krzewy stanowią w ogrodzie naturalne zasłony, które wyglądają znacznie lepiej niż ściany albo drewniane płoty. Aby ta ważna funkcja zapewnienia mieszkańcom odrobiny prywatności działała również zimą, należy się zdecydować na krzewy zimozielone.
Na zimozielone żywopłoty nadają się m.in.:
- Ligustr zimozielony (ligustr jajowatolistny Ligustrum ovalifolium), który w sprzyjających warunkach może zachować swoje liście niemal przez cały rok
- Cis pospolity (Taxus baccata)
- Bukszpan wiecznie zielony (Buxus sempervirens)
- Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis)
Komentarze