Kalanchoe (żyworódka) – jak pielęgnować ten kwiat doniczkowy? [WIDEO]
Kalanchoe jest idealną rośliną dla kogoś, kto nie ma doświadczenia w uprawie kwiatów, a na dodatek nie dysponuje nadmiarem wolnego czasu. Ten rodzaj roślin z rodziny gruboszowatych opanował sztukę gromadzenia wody na „czarną godzinę” i nie musi liczyć na regularne podlewanie.
Kalanchoe - żywy bukiet w palecie barw
Pochodzenie nazwy botanicznej ma dwa wyjaśnienia: jedno powołuje się na chińskie określenie rośliny „jiāláncài”, a drugie na staroindyjskie „kalanka chaya”. Najbardziej znana jest pochodząca z Madagaskaru kalanchoe Blossfelda. Przywiózł ją do Europy w latach 30 ubiegłego wielu niemiecki hodowca Robert Blossfeld. Kwiaty tego małego sukulenta były początkowo wyłącznie czerwone. Poprzez intensywną selekcję wygląd rośliny mocno się zmienił. Z luźno ułożonych drobnych kwiatków powstał gęsty parasol, w którym wciąż otwierają się nowe pąki. Otoczony liśćmi wygląda jak żywy bukiet. Duże sukcesy osiągnął ogrodnik również, jeśli chodzi o kolory kwiatów. Mają dziś kwiaty kalanchoe szeroką paletę barw: romantyczną biel i róż, słoneczne złoto i pomarańcz, jaskrawą czerwień, a ostatnio nawet lilowy fiolet.
Jakie wybrać podłoże do uprawy kalanchoe (żyworódki)?
Idealna do uprawy kalanchoe jest mieszanka mało żyznej ziemi z mineralnymi dodatkami. Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne, aby po podlaniu woda nie mogła tworzyć zastojów. Można to osiągnąć biorąc ok. 60% ziemi do kaktusów i 40% domieszek w formie granulatów i odrobiny piasku kwarcowego.
Z luźno ułożonych drobnych kwiatków powstał gęsty parasol, w którym wciąż otwierają się nowe pąki. Otoczony liśćmi, kalanchoe wygląda jak żywy bukiet.
Porowate domieszki mineralne, perlit i granulaty, wspomagają dopływ powietrza do korzeni, magazynują składniki odżywcze i wilgoć, ułatwiają odpływ nadmiaru wody. W sprzedaży często można spotkać sukulenty, w tym kalanchoe, w zwykłej ziemi torfowej albo kwiatowej zmieszanej z kilkoma kulkami styropianu. Takie podłoże powinno się jak najprędzej wymienić na bardziej odpowiednie.
Kalanchoe (żyworódka) - jakiego potrzebuje stanowiska?
Kalanchoe preferuje jasne stanowisko przez cały rok. Latem może stać w miejscu jasnym do w pełni słonecznego na otwartej przestrzeni. Wiosną tylko nie wolno rośliny wystawiać gwałtownie na działanie promieni słońca. Intensywne promieniowanie UV może poparzyć liście sukulenta. Można to poznać po brązowych, nieregularnych plamach na liściach. Aby przyzwyczaić kalanchoe do słońca, trzeba wystawiać ją przez jeden-dwa tygodnie w półcień. Wystarczy trochę słońca ranem i przed wieczorem. Po tej fazie przygotowawczej można kalanchoe wystawić na odpowiednie słoneczne miejsce.
Kiedy temperatura w nocy zacznie spadać poniżej 10°C, przenosi się kalanchoe na jej miejsce w mieszkaniu, względnie od połowy października do chłodnego zimowiska.
Temperatura, wilgotność, podlewanie i nawożenie kalanchoe (żyworódki)
- Kalanchoe rośnie dobrze w temperaturze pokojowej od 18 do 24°C. Podczas zimowego spoczynku temperatura powinna być niższa, od 10 do 13°C, ale nie poniżej 8°C.
- W przeciwieństwie do większości roślin doniczkowych, kalanchoe znosi bez problemu także niską wilgotność powietrza.
- Latem należy podlewać kalanchoe według potrzeb, pozwalając wierzchniej warstwie podłoża na przeschnięcie. Jeśli woda spłynie do podstawki, powinna być stamtąd po kilku minutach usunięta, aby nie tworzyć zastoju. Ponieważ liście sukulentów potrafią magazynować wodę, kalanchoe przetrwa bez problemu dłuższy okres suszy. Jesienią należy dawki wody zredukować i tylko lekko nawadniać podłoże.
- Od wiosny do jesieni należy zasilać kalanchoe co dwa tygodnie nawozem dla kaktusów.
Jak zimować żyworodkę (kalanchoe)?
Od października do marca należy podlewać kalanchoe oszczędniej, niż w pozostałe miesiące. Między dawkami wody pozostawia się bryłę korzeniową do mocnego wysuszenia. Substrat w okresie spoczynku może być prawie suchy. Miejsce do zimowania rośliny powinno być jasne i chłodne, ale nieprzemarzające. Idealna jest temperatura od 12 do 18°C. W tym okresie nie prowadzi się zasilania nawozem. Chłodna piwnica, klatka schodowa albo garaż doskonale nadają się do zimowania kalanchoe.
Choroby, szkodniki i błędy ogrodnika w uprawie kalanchoe (żyworódki)
- Błędy w pielęgnacji. Żółknięcie liści kalanchoe jest zwykle wywołane nadmiernym podlewaniem. Inną przyczyną mogą być błędy w nawożeniu – niedobór pewnych mikroelementów.
- Choroby grzybowe. Zwilżanie wodą liści oraz duża wilgotność powietrza sprzyjają opanowaniu rośliny przez plamistość liści, szarą pleśń albo mączniaka prawdziwego.
- Szkodniki owadzie. Kalanchoe bywa czasem ofiarą ataku mszyc albo wełnowców. Zdarza się to jednak dosyć rzadko.
Jak pielęgnować kalanchoe - żyworódkę? Poradnik WIDEO
Komentarze