Aranżacja ogrodu przed domem
Ogród przed domem to zazwyczaj teren pomiędzy ogrodzeniem, a wejściem do budynku. Niekiedy nazywa się go „przedogródkiem”, czyli namiastką tego, co znajduje się za domem. Jednak w polskim sposobie zagospodarowywania terenów mieszkalnych wciąż rzadko mamy szczęście użytkować przestronne ogrody. W wielu przypadkach tzw. przedogródek jest jedynym zielonym terenem wokół domu. Zawsze warto zaaranżować to miejsce w estetyczny i funkcjonalny sposób.
Ogród przed domem bywa widoczny z ulicy i zwracają na niego uwagę przypadkowi przechodnie. Jest też pierwszym miejscem, z którym stykają się odwiedzający nas goście. Choć w niektórych przypadkach trzeba na nim zmieścić wiele elementów, aranżacja powinna być spójna i winna nawiązywać do stylistyki domu. Inaczej zagospodarowuje się tereny wokół nowoczesnych brył budynków i inaczej tworzy przydomowe przestrzenie użytkowe wokół typowo polskich dworków. Jednak niezależnie od stylu domu – ogród przed nim na ogół spełnia przynajmniej kilka tych samych funkcji.
Po pierwsze – podjazd i ścieżka do domu
Podjazd do garażu i ścieżka prowadząca ku wejściu do domu to podstawowe elementy, które muszą znaleźć się na często niedużym skwerku terenu przed domem. To tzw. nawierzchnie utwardzone. Na ich stworzenie jest aktualnie wiele sposobów. Najczęściej wykorzystuje się do powyższego celu kostkę betonową, klinkier oraz kamienny bruk. Wszystkie z wymienionych powyżej materiałów są solidne i trwałe, a dodatkowo występują w szerokiej gamie wzorniczej, co ułatwia dopasowanie wyglądu nawierzchni do całej aranżacji ogrodu.
Planując podjazd do garażu, musimy pamiętać, że powinien mieć on przynajmniej 3 m szerokości. Jeśli jest krótki może przebiegać w linii prostej. Jednak dużo lepiej prezentują się podjazdy poprowadzone po łukach. W przypadku szczególnie długich nawierzchni zaleca się zwiększenie ich szerokości, by samochody mogły się swobodnie mijać. Inną rzeczą jest, że podjazd powinien znajdować się nieco wyżej niż pozostała część terenu oraz że winien posiadać 2 – 4% spadek, umożliwiający opływ wody opadowej.
Podjazd powinien znajdować się nieco wyżej niż pozostała część terenu. Winien także posiadać 2 – 4% spadek, umożliwiający opływ wody opadowej.
Jeszcze większej staranności i przemyśleń wymaga zaplanowanie ciągu komunikacji pieszej, czyli ścieżki prowadzącej od furtki do domu. Ten element ogrodu powinien mieć szczególnie malownicze otoczenie i ciekawą formę. Najpiękniejsze ścieżki ogrodowe to te, które przebiegają w sposób kręty i co chwila ujawniają naszym oczom inny typ roślinności. Na małych działkach trudno jest zaprojektować taką ścieżkę, ale zawsze można ją jakoś urozmaicić (chociażby otoczyć jej brzegi bujną zielenią, poprowadzić po delikatnych łukach, zastosować ciekawy wzór materiału nawierzchniowego, itp.).
Po drugie – trawnik i rośliny
Jeżeli tylko teren na to pozwala, nie bójmy się sadzić roślin przed domem. Pamiętajmy przy tym jednak, że bez naszego udziału nie będą się one dobrze prezentowały. Dlatego gatunki należy wybierać racjonalnie. Oznacza to stosowanie roślin nie tylko odpowiadających naszym preferencjom, ale także ilości czasu, który będziemy mogli im regularnie poświęcać.
Nawet zwykły trawnik wymaga systematycznego koszenia i nawadniania. Nie jest to jednak szczególnie trudny w utrzymaniu element ogrodu, a dodatkowo, oprócz dekoracyjnej, może pełnić kilka innych funkcji (np. boiska, placu zabaw, miejsca do opalania, itd.). Zatem trawnik przed domem jak najbardziej warto posiadać. Można wysiać go samodzielnie lub wykorzystać wersję darni w rolkach. Drugie rozwiązanie szybciej daje zadowolenie wizualne, ale też jest droższe niż to tradycyjne.
Ciekawe efekty uzyskuje sie też poprzez zastosowanie roślin o sezonowych liściach. Właściwy ich dobór może spowodować, że ogród będzie piękny i zupełnie inny o każdej porze roku.
Jeżeli chodzi o rośliny, to bezpiecznie i wygodnie jest stosować zimozielone krzewy i krzewinki, które nie tracą na swoim wyglądzie przez cały rok. Obok nich można pokusić się o posadzenie w grupach wybranych bylin. Ten typ roślin nie jest zbyt wymagający i każdy powinien sobie poradzić z ich uprawą. Ciekawe efekty uzyskuje sie też poprzez zastosowanie roślin o sezonowych liściach. Właściwy ich dobór może spowodować, że ogród będzie piękny i zupełnie inny o każdej porze roku.
W sytuacjach, kiedy miejsca przed domem jest bardzo mało, najlepszym wyborem będą rośliny hodowane w pojemnikach. Takie kompozycje można tworzyć samodzielnie lub nabyć już gotowe. Ogromną zaletą donic jest to, że nie zajmują wiele miejsca, a pięknie dekorują teren. Można postawić je niemal wszędzie, czyli na schodach, na parapecie, na każdym murku oraz w wielu innych miejscach ogrodu, w których posadzenie roślin w ziemi byłoby niemożliwe.
Kuna w ogrodzie - domowa czy leśna? Sprawdzamy
Po trzecie – oświetlenie ogrodu przed domem
Niektórzy inwestorzy zupełnie nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważną rolę ogrywa prawidłowe oświetlenie strefy wejścia do domu oraz terenu przed nim. Niezastosowanie odpowiednich lamp powoduje, że cała przydomowa przestrzeń przestaje być funkcjonalna już po zmroku, a jej użytkowanie jest wręcz niebezpieczne. Brak oświetlenia zewnętrznego na posesji sprzyja wypadkom i wizytom nieproszonych gości. Odrębną kwestią są walory estetyczne i społeczne. Ciągłe zaciemnienie otoczenia budynku jest na ogół źle kojarzone przez otoczenie i ma niewiele wspólnego z efektownym ogrodem.
Niezastosowanie odpowiednich lamp powoduje, że cała przydomowa przestrzeń przestaje być funkcjonalna już po zmroku, a jej użytkowanie jest wręcz niebezpieczne.
Dobrze zaplanowanego oświetlenia wymaga przede wszystkim podjazd do garażu, ścieżka oraz samo wejście do domu. Tu stosuje się przeważnie tradycyjne źródła światła w postaci lamp naziemnych lub takich, które montowane są w nawierzchniach i schodach. Należy pamiętać o konieczności poprowadzenia instalacji jeszcze przed ostatecznym wykończeniem tych detali ogrodu. Dodatkowo można pokusić się o dyskretne podświetlenie wybranych gatunków roślin czy innych elementów małej architektury ogrodowej. Do tego celu wystarczy zastosować proste i świecące za darmo lampki solarne. Kosztują niewiele, a dostaniemy je w każdym markecie budowlanym.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.