Porady

Las w słoiku – jak zrobić? Wskazówki. Naturalna ozdoba do wnętrza domu

0 (0 opinii)

Lasy w słoiku od kilku lat są bardzo modną ozdobą naszych domów. Odpowiednio wykonane mogą stać niepodlewane przez kilka miesięcy, a nawet lat.

Zrobienie własnego, stabilnego lasu w słoiku nie jest proste, ale może być wspaniałą lekcją cierpliwości oraz sposobem na zdobycie wiedzy o lesie. Pod tym względem stworzenie lasu w słoiku może być znakomitym projektem edukacyjnym dla dzieci.Jak stworzyć las w słoiku? Istnieje kilka sposobów, by stworzyć wyjątkową i naturalną ozdobę do wnętrza. Po pierwsze, można kupić gotowy słoik i jedynie doglądać jego zawartości. Cena takiego słoja zazwyczaj zaczyna się od 200 zł, a największe słoje mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Coraz częściej lasy w słoiku można kupić w niskiej cenie w sieciowych sklepach budowlanych, jednak często nie spełniają one zasad obiegu zamkniętego i powodują duże problemy w utrzymaniu.

Drugim sposobem jest założeniem własnego lasu w słoiku. Na to również są dwa sposoby. Coraz więcej jest na rynku zestawów do samodzielnego wykonaniu lasu w słoiku. W jego skład wchodzi drenaż, ziemia o odpowiednim odczynie, rośliny, a nawet ozdoby. To prosty i szybki sposób na to, by zdobyć wszystkie składniki i ładne naczynie. Las w słoiku można też stworzyć zupełnie samodzielnie. Zamiast dedykowanego naczynia wykorzystać duży słoik, szklaną butlę czy nawet akwarium. Rośliny można również pozyskać we własnym zakresie - czy to z kwiaciarni, czy z własnego ogrodu.

Materiały potrzebne do wykonania lasu w słoiku

Do wykonania naturalnej ozdoby potrzeba kilku materiałów. Staranny wybór i nie pomijanie żadnego z elementów pozwoli uniknąć najczęstszych problemów, takich jak gnicie roślin i pojawianie się pleśni.

  • Naczynie. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego naczynia. Najlepiej, jeżeli będzie to szkło hartowane, o przezroczystych ścianach - wszak chodzi o to, by kompozycja wewnątrz słoja była dobrze widoczna. Zresztą słowo “słój” to pewne uproszczenie, gdyż na dzisiejszym rynku istnieje bardzo dużo naczyń dedykowanych lasom w słoiku. Może to być walec, okrągłe “ufo”, kula. Naczynia różnią się też od siebie pod względem wielkości czy wysokości. Ważną decyzją, którą trzeba podjąć na tym etapie, jest kwestia tego, czy naczynie ma być zamykane, czy nie. Tylko w zamykanym naczyniu można stworzyć samowystarczalny system, którego nie będzie trzeba podlewać i doglądać. Zamykanie sprawia, że ustabilizowany słoik będzie sam zapewniał sobie wszystkie niezbędne składniki odżywcze, wodę, a nawet tlen. Nie wszystkie kompozycje jednak będą nadawały się do zamkniętych słoików. Jeżeli planujesz posadzić w nim sukulenty i kaktusy, postaw na otwierane naczynie.
Las w słoiku to żywy organizm, dlatego potrzebuje żywych roślin.
Las w słoiku to żywy organizm, dlatego potrzebuje żywych roślin.
  • Rośliny. Las w słoiku to żywy organizm, dlatego potrzebuje żywych roślin. Nadają się tutaj najlepiej zielone rośliny, które nie kwitną (są najbardziej stabilne). Ich ilość oraz wielkość dobierz do wielkości wybranego naczynia. Pamiętaj, że początkowo rośliny będą rosły, dlatego warto wybrać naprawdę nieduże okazy. Dopiero później, gdy ilość tlenu znacząco spadnie, ich wzrost będzie mocno zahamowany. Do lasów często poleca się paprocie, bluszcz albo trzykrotkę. Las będzie wyglądał najlepiej, jeśli do kompozycji dodasz także mech. Pamiętaj, że mech rosnący w lesie jest pod ochroną i nie możesz go stamtąd pozyskać. Lepiej wybierz się więc do kwiaciarni lub zamów mech ze sklepu internetowego. Roślin nie powinno być zbyt dużo, lepiej zostawić w słoju także trochę miejsca na ozdoby, jak kamienie czy deseczki. Ciekawy efekt można uzyskać wybierając rośliny o zróżnicowanych kolorach, np. czerwone liście będą dobrze wyglądać na tle ciemnozielonych roślin.
  • Warstwa drenażu to warstwa, której nie powinieneś pominąć, ponieważ to dzięki niej las będzie mógł pozbyć się nadmiaru wody. W roli drenażu możesz wykorzystać ozdobny żwir lub keramzyt. To ostatnie rozwiązanie jest bardzo tanie, a bardziej wydajne od żwiru. Warstwa keramzytu nie musi być gruba, wystarczy 1 - 2 cm, które pokryją dno naczynia. W przypadku sadzenia sukulentów warstwa powinna być grubsza i mieć 4 - 6 cm.
  • Ziemia to kolejna warstwa. Najlepiej, jeżeli będzie miała kwaśny odczyn. Możesz zaopatrzyć się w specjalną ziemię np. do paproci (lub do sukulentów, jeżeli je sadzisz), ostatecznie możesz wybrać też zwykłą ziemię do kwiatów. Ułóż ziemię na warstwę drenażu i lekko dociśnij do podłoża.
  • Ozdobny piasek lub żwir to nieobowiązkowy, ale często stosowany element. Wystarczy wysypać taką ozdobną warstwę przy szkle: nie musi, a nawet nie powinna, zajmować całej warstwy. Także teraz lekko uklep i dociśnij piasek/żwir - ważne, by nie poruszył się później przy podlewaniu lasu. Następnie wysyp kolejna warstwę ziemi i dociśnij.
  • Węgiel aktywny pomoże w zachowaniu równowagi w Twoim lesie w słoiku. Możesz kupić go w aptece. Do średniej wielkości słoja wystarczy łyżkę stołową węgla wymieszać z ziemią lub keramzytem, który wysypujesz do słoja.

Kiedy ziemia jest już gotowa, możesz przystąpić do sadzenia wybranych wcześniej roślin. Delikatnie wyjmij je z doniczek, palcami rozłóż korzenie i zasadź roślinę do niewielkiego dołka. Przykryj korzenie ziemią i upewnij się, że jest stabilna w słoju. Jeżeli sadzisz kilka roślin, dla dobra kompozycji największe posadź z tyłu, te mniejsze i o wyrazistej barwie posadź z przodu. Dodaj kilka kępek mchu, a wolną powierzchnię przykryj żwirem.

Kiedy Twoja kompozycja jest już gotowa, ostatnim elementem jest dodanie ozdób. Moga to być naturalne kamienie czy drewienka, albo sztuczne domki, figurki itp.

Ostatni etap to podlewanie. Na średniej wielkości słój wykorzystaj około 150 ml wody. Najlepiej podlewaj za pomocą strzykawki, którą równomiernie rozprowadzisz wodę prosto do ziemi. Nie podlewaj bezpośrednio po liściach rośliny.

Sprawdź: Ogród w szkle – jakie naczynie i rośliny wybrać?

Las w słoiku - zrób to sam
Las w słoiku - zrób to sam

Ostatni etap – stabilizacja

Etap stabilizacji dotyczy tylko systemów zamkniętych. Zanim zamkniesz słój za następne tygodnie, miesiące lub lata, musisz sprawić, by system stał się samowystarczalny. Oznacza to, że nie będziesz musiał dolewać do niego wody, a jedynie zapewnić dostęp światła słonecznego (ale nie bezpośredniego).

W tym celu odstaw otwarty słoik na dobę, a później zamknij go. Prawdopodobnie słój będzie mocno zaparowany przez pierwsze tygodnie, zobaczysz też skraplającą się wodę. Jeżeli tak jest, otwieraj go codziennie na około 15 minut. Dzięki temu nadmiar wody będzie mógł odparować. Gdy słoik przestanie parować (albo będzie zdarzać się to tylko tymczasowo) oznacza to, że wody jest odpowiednia ilość i możesz uznać, że Twój eksperyment się powiódł. Jeżeli mech stanie się wyblakły, a ziemia z czarnej stanie się brązowa, oznacza to, że Twojemu lasowi brakuje wody i powinieneś go podlać. Zacznij od 50 ml i obserwuj przez najbliższe dni, czy sytuacja się poprawiła.

Stworzenie samowystarczalnego, leśnego klimatu w słoiku może nie być proste i nie udać się za pierwszym razem, ale satysfakcja z dobrze wykonanej pracy z pewnością okaże się ogromna. Wykonanie własnego lasu w słoiku to sposób na wykonanie takiej kompozycji, która idealnie spełni Twoje wymagania i która będzie też tańszą alternatywą dla gotowych kompozycji.

0 (0 opinii)