Kaktusy w domu – ranking najładniejszych gatunków
Nie bez powodu kaktusy zaliczają się do najbardziej ulubionych roślin doniczkowych. Pośród 130 rodzajów i ponad 1800 gatunków kaktusów można spotkać zarówno centymetrowe kolczaste karzełki, jak i majestatyczne olbrzymy o wysokości do 16 m. Są bardzo długowieczne, niektóre osiągają wiek 200 lat. W swojej ojczyźnie rosną w regionach wysokogórskich, ale także w lasach deszczowych i na suchych pustyniach.
Kaktusy w domu – krótka charakterystyka
Liczne odmiany kaktusów pozwalają wybrać roślinę odpowiednią do każdego mieszkania. Potrzebują bardzo mało wody i nawożenia. Nie szkodzi im nieregularne podlewanie, a podczas zimowej przerwy wcale go nie potrzebują. Niewątpliwie największą przyjemność sprawia właścicielowi kaktusa widok kwiatów swojego ulubieńca. Nie wszyscy jednak mają takie szczęście. Zanim w ogóle będzie można liczyć na kwitnienie, roślina musi osiągnąć określoną wielkość i wiek. Na dodatek odpowiednio musi przebiegać podlewanie oraz faza spoczynku. Na pierwsze kwiaty kaktusa trzeba poczekać wiele lat.
Oryginalny wygląd każdego kaktusa i niezwykła uroda jego kwiatów stanowią piękną ozdobę mieszkania.
Najpiękniejsze gatunki kaktusów
1. Astrophytum myriostigma – Czapka biskupa
Jest to kaktus pustynny, pochodzący z meksykańskiej pustyni Chihuahua. Latem temperatura w dzień wynosi ok. 30°C, a nocą ok. 20°C. Zimą zaś odpowiednio – 17-25°C i 2-5°C, i nigdy poniżej zera. W swojej ojczyźnie widzi rocznie nie więcej niż 250 mm opadów, za to światła ma pod dostatkiem. Ten kaktus nie wie też, co to jest gleba w znaczeniu naszej gleby leśnej albo ogrodowej. W kamienistej, pustynnej ziemi prawie nie ma składników organicznych.
Piękne jasnożółte kwiaty pojawiają się nie wcześniej niż w trzecim roku. Nazwa rodzajowa Astrophytum oznacza „roślinę-gwiazdę”, ponieważ widziana z góry roślina z głęboko żebrowaną łodygą przypomina ten kształt. Można się też dopatrzyć w niej podobieństwa do biskupiej mitry – stąd potoczna nazwa kaktusa. Dorasta do 20-40 cm.
2. Cephalocereus senilis – Głowa starca
Liczne kaktusy o różnym wyglądzie posiadają długie kolce, czasem krótkie albo i żadne. Cephalocereus senilis wygląda natomiast, jakby nosił fryzurę – długie białe albo szare włosy. W swojej ojczyźnie, w Meksyku, kwitnie, ale w domowych warunkach jest to raczej niemożliwe. Kwiaty pojawiają się dopiero na starych kaktusach, a tak zwana strefa kwitnienia powstaje na wysokości ok. 6 m. Jako że w czterech ścianach domu trudno jest wyhodować taki egzemplarz, więc pozostaje bardzo ozdobny wygląd rośliny bez kwiatów.
3. Echinocactus grusonii – Fotel teściowej
Ten przypominający mebel do siedzenia kaktus z długimi i ostrymi kolcami jest chyba najbardziej popularnym kaktusem doniczkowym. Rzeczywiście, ten sukulent jest łatwy w uprawie, długowieczny i może osiągać znaczne rozmiary. Piękne żółte kwiaty pojawiają się na nim dopiero po ok. 20 latach. Jeśli jest ciepło i słonecznie, echinokaktus może spędzić lato na balkonie albo tarasie. Do pobytu na świeżym powietrzu trzeba jednak roślinę stopniowo przyzwyczaić, aby uniknąć poparzeń słonecznych.
4. Ferocactus acanthodes – Diabelska poduszka do igieł
Kaktus pustynny o mocnych, często wygiętych do góry hakowatych kocach. Cylindryczna łodyga tego gatunku kaktusa nie tworzy ani odgałęzień, ani bocznych pędów. Uprawiane w doniczkach egzemplarze są przeważnie kuliste i żebrowane. Na krawędziach żeber wyrastają rozetki ostrych kolców, skierowanych we wszystkie strony. Zewnętrzne kolce są hakowate, zaś cztery środkowe proste - i dwa razy dłuższe. Na wiosnę rozwija czerwonawożółte kwiaty, co w uprawie doniczkowej zdarza się nieczęsto.
5. Aporocactus Mallisonii – Kaktus wężowy
Długie do 1 m pędy i wspaniale jaskrawe kwiaty wiosną, doskonale nadają się do wiszących kwietników. Lubi jasne i ciepłe miejsce. Od połowy maja dobrze się też czuje na zewnątrz, pod warunkiem, że nie będzie narażony na deszcz i wiatr. Kaktus odpowiedni dla początkujących ogrodników. Trzeba uważać, aby nie obracać doniczki z rośliną, kiedy zaczyna rozwijać kwiaty. Spowoduje to opadnięcie pąków.
6. Selenicerus grandiflorus – Królowa jednej nocy
Kaktus o cienkich i długich pędach (do 5 m długości i 3 cm średnicy). Wykorzystuje podpory czepiając się specjalnymi korzeniami. Kwiaty są bardzo efektowne i duże. Osiągają średnicę 30 cm, ale utrzymują się tylko przez jedną noc.
7. Cleistocactus colademononis – Kocie ogony
Długie i smukłe pędy z cienkimi kolcami w srebrzystobiałym kolorze. Rozwija duże, czerwone kwiaty. Na roślinie utrzymują się wprawdzie tylko 4-5 dni, ale wciąż rozwijają się nowe i okres kwitnienia trwa kilka tygodni.
8. Cereus hildmannianus – Kaktus kolumnowy
W swoich ojczystych stronach dorasta do 15 m wysokości. Stare egzemplarze rozwijają od czerwca do września duże białe kwiaty. Typowy dla tego kaktusa jest kolumnowy i mocno rozgałęziony wzrost.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.