Porady

Kwiaty na zacieniony balkon

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Usytuowanie balkonu na północnej stronie budynku zdarza się rzadko. Architekci próbują tego uniknąć, jeśli tylko jest jakaś alternatywa. Skoro jednak trafił się komuś balkon północny, powinien go urządzić możliwie najlepiej.

W przeciwieństwie do półcienistego albo słonecznego stanowiska, na zacienionym miejscu dobrze się czują tylko nieliczne rośliny. Całkowity brak słońca na balkonie może wynikać nie tylko z północnego położenia. Podobny skutek wywoła rozłożyste drzewo przed balkonem albo sąsiednie wysokie budynki. Dlatego jeżeli mamy podobną sytuację, musimy tak dobrać kwiaty na balkon, aby pięknie kwitły przez cały sezon, urozmaicając przestrzeń wokół domu.

Podczas podlewania należy zwrócić uwagę, aby nie powstawały zastoje wody w pojemnikach. Na północnym balkonie wilgoć szybko nie wyparowuje i korzenie mogą zacząć gnić.

Wiele kwiatów znoszących półcień przeniesionych na balkon północny zareaguje na małą ilość światła słabym wzrostem i bardzo słabym kwitnieniem. Dlatego kwiaty na balkon zacieniony powinny być wybrane wyjątkowo starannie.

Właściciele zacienionych balkonów nie powinni jednak popadać w depresję, ponieważ takie miejsca mogą również zdobić piękne kwiaty o różnych kształtach i kolorach. Tylko pielęgnacja roślin rosnących w cieniu różni się nieco od innych.

Kwiaty na zacieniony balkon i taras

Podlewanie i przcinanie kwiatów balkonowych

Rośliny na cienistym stanowisku potrzebują z reguły o wiele mniej wody, niż te, które rosną na balkonie południowym. Podczas podlewania należy zwrócić uwagę, aby nie powstawały zastoje wody w pojemnikach. Na północnym balkonie wilgoć szybko nie wyparowuje i korzenie mogą zacząć gnić.

Zwykle jest tak, że niektóre gatunki roślin zostają pobudzone do powtórnego wytwarzania pąków kwiatowych, kiedy usunięte zostaną przekwitłe kwiaty. Rośliny rosnące w cieniu mają trudniejsze warunki wzrostu, dlatego wszystkie zwiędłe kwiaty i liście należy odcinać.

Bardzo ważne jest odpowiednie przycinanie kwiatów na zacienionym balkonie

Rośliny odpowiednie na zacieniony balkon

  • Niecierpek – niecierpliwe są tylko owoce. Nazwa rośliny pochodzi od „niecierpliwie” pękających przy dotknięciu owoców. Piękne kwiaty niecierpka wspaniale ożywiają cieniste balkony. Na zacienionych stanowiskach dobrze rośnie mieszańcowy niecierpek nowogwinejski. Ma on zielone, bordowe lub dwubarwne liście oraz dość duże, zwykle pojedyncze kwiaty w kolorze białym, czerwonym, różowym, fioletowym albo dwubarwne.
  • Begonia bulwiasta – cała paleta barw. Posiada wielką liczbę odmian różniących się kolorem i budową kwiatów, a także kształtem i barwą liści. Dla lepszej orientacji wyróżnia się begonie pełnokwiatowe, strzępiaste, kaskadowe oraz drobnokwiatowe. Kwitnie od maja do późnej jesieni.
  • Hortensja – ozdoba cienistego ogrodu i balkonu. Hortensja ogrodowa, w przeciwieństwie do bukietowej, nie wymaga dużego nasłonecznienia i może rosnąć również na zacienionym balkonie. Pod koniec lata krzewy hortensji pokrywają się kulami kwiatów. Kwitnie w różnych kolorach - białym, czerwonym, różowym, niebieskim i fioletowym.
  • Fuksja – na cześć niemieckiego botanika Leonharta Fuchsa. Długo utrzymuje efektowne kwiaty pod warunkiem, że jest regularnie podlewana i nawożona. Liczne odmiany fuksji mają kwiaty o różnej budowie (pojedyncze albo pełne) i w wielu kolorach. Mogą być jednobarwne lub wielobarwne, w odcieniach koloru czerwonego, różowego, fioletowego, purpurowego, czasem z dodatkiem białego.
  • Tawułka – w żaden sposób niespokrewniona z tawułą. Małe kwiatki białe, różowe, liliowoczerwone albo karminowe są zebrane w okazałe kłosy i wiechy. Kwitnie od czerwca do września.
  • Paprocie – to nic, że nie kwitną. Wieloletnie rośliny, które bardzo ładnie wyglądają na balkonie. Niektóre gatunki paproci dziko rosnących są objęte ochroną gatunkową, dlatego najlepiej kupować je w centrach ogrodniczych.

Niecierpek doskonale sprawdzi się na zacienionym balkonie

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba