Hibiskus doniczkowy – jak uprawiać różę chińską w domu?
Jeśli ktoś chce mieć w domu pięknie kwitnącą roślinę, ale brakuje mu jeszcze ogrodniczego doświadczenia, z powodzeniem może wybrać hibiskus doniczkowy. Ketmia róża chińska (Hibiscus rosa-sinensis), nazywana też hibiskusem doniczkowym, należy do tego samego rodzaju roślin, co ketmia syryjska (Hibiscus syriacus). Tę drugą nazywa się czasem hibiskusem ogrodowym, ponieważ znosi znaczne spadki temperatury i może rosnąć w ogrodzie.
Chińska róża mimo swojej niezwykłej urody nie jest zbyt kapryśna. Zniesie przez jakiś czas i słabe oświetlenie, i spadki temperatury, a nawet zdradliwe przeciągi. Aby jednak ten hibiskus nie tylko po prostu żył, ale zdobił dom swoimi wspaniałymi kwiatami, przyda się kilka rad.
Miejsce i oświetlenie dla róży chińskiej
Pierwsze, o czym trzeba pamiętać, to fakt, że chińska róża jest rośliną światłolubną. Jej doniczka powinna stać przy oknie albo w innym dobrze oświetlonym miejscu. Wybierając miejsce trzeba też wziąć pod uwagę znaczne rozmiary hibiskusa w przyszłości. A zmiany miejsca, a nawet obracania doniczki, ta roślina absolutnie nie znosi. Zwłaszcza, kiedy kwitnie – może wówczas zrzucić kwiaty.
Chińska róża mimo swojej niezwykłej urody nie jest zbyt kapryśna. Zniesie przez jakiś czas i słabe oświetlenie, i spadki temperatury, a nawet zdradliwe przeciągi.
Temperatura i wilgotność powietrza dla uprawy hibiskusa
Optymalna temperatura dla chińskiej róży w okresie lata, to 20-22ºC. Zimą powinna być niższa i wynosić 14-16ºC. Obniżenie temperatury wpłynie wyraźnie pozytywnie na przyszłe kwitnienie rośliny. Jeśli nie możliwości przechowania hibiskusa w chłodniejszym pomieszczeniu, nie należy z tego powodu popadać w rozpacz. Może rosnąć zimą również w temperaturze pokojowej.
Optymalna temperatura dla chińskiej róży w okresie lata, to 20-22ºC. Zimą powinna być niższa i wynosić 14-16ºC.
Hibiskus, jako roślina tropikalna, przywykł do dużej wilgotności powietrza. Z tego powodu należy regularnie spryskiwać wodą jego liście. Woda nie może jednak trafiać na kwiaty, które zmoczone pokryją się plamami i opadną. Chińska róża przetrzymywana w mieszkaniu o suchym powietrzu na pewno nie rozwinie w pełni swoich kwiatów.
Jak podlewać różę chińską w doniczce?
Hibiskus lubi wilgoć. Podlewać trzeba tak, aby ziemia w doniczce była wilgotna, ale nie mokra. Zastoju wody nie znosi. Jesienią i zimą ilość wody trzeba ograniczyć. Do podlewania najlepiej użyć miękkiej, odstanej wody o temperaturze pokojowej.
Pierwsze, o czym trzeba pamiętać, to fakt, że chińska róża jest rośliną światłolubną. Jej doniczka powinna stać przy oknie albo w innym dobrze oświetlonym miejscu.
Podłoże do uprawy i nawożenie
Ziemia doniczkowa dla chińskiej róży powinna być żyzna i przepuszczalna, o kwasowości zbliżonej do neutralnej. Nie należy zapomnieć o dobrej warstwie drenażowej w doniczce.
Ziemia doniczkowa dla chińskiej róży powinna być żyzna i przepuszczalna, o kwasowości zbliżonej do neutralnej.
Niezwykle duże kwiaty hibiskusa doniczkowego utrzymują się na roślinie zaledwie jeden dzień. Ale wciąż rozwijają się nowe pąki i barwny urok trwa przez całe lato. Nic dziwnego, że tak duży wydatek energii wymaga uzupełniania składników pokarmowych rośliny. Zasilanie nawozem wieloskładnikowym trzeba rozpocząć, kiedy pojawią się pąki kwiatowe i kontynuować przez cały sezon kwitnienia. Jesienią dawkę nawozu trzeba ograniczyć, a w okresie spoczynku zaprzestać dokarmiania.
Przesadzanie i przycinanie róży chińskiej
Młode róże chińskie w doniczkach trzeba przesadzać każdego roku na wiosnę. Świeże podłoże składa się zwykle z dwóch części ziemi kwiatowej i po jednej części piasku i torfu. Po ukończeniu przez roślinę trzech lat konieczność corocznego przesadzania odpada. Dorosłą ketmię wystarczy przesadzić raz na dwa-trzy lata.
Niezwykle duże kwiaty hibiskusa doniczkowego utrzymują się na roślinie zaledwie jeden dzień. Ale wciąż rozwijają się nowe pąki i barwny urok trwa przez całe lato.
Przycinanie z kolei jest bardzo potrzebne w uprawie hibiskusa. Zimą, w okresie spoczynku, wykonuje się cięcie formujące. Tylko dzięki temu chińska róża będzie później zachwycać swoimi kwiatami. Kwiaty pojawiają się tylko na tegorocznych pędach, dlatego każdy nieprzycięty w porę pęd to stracony w przyszłym sezonie kwiat.
Pędy, które wyrastają poziomo w stosunku do głównego pnia, należy koniecznie usunąć. Podobnie jak te, które wrastają w głąb krzewu.
Rozmnażanie hibiskusa doniczkowego
Swoją chińską różę uprawianą w doniczce można rozmnożyć z nasion albo z sadzonek pędowych. Przy czym metoda wysiewu nasion może być dla początkującego ogrodnika zbyt kłopotliwa. Jest bardziej odpowiednia dla kogoś, kto zajmuje się selekcją hibiskusa.
Poza tym metoda wegetatywna ma przynajmniej dwie zalety. Po pierwsze, zachowane zostają wszystkie cechy rośliny macierzystej. Nasiona mieszańców (a nikt przecież nie uprawia czystego gatunku) dziedziczą cechy obu roślin wyjściowych. Wyhodowana z nasion ketmia niekoniecznie będzie miała kształt i kolor kwiatów, jakiego się spodziewamy. A po drugie, co dla ogrodników-amatorów nie jest bez znaczenia, rośliny które wyrosły z sadzonek pędowych, zaczną kwitnąć już w pierwszym roku.
Przeczytaj także: Herbata z hibiskusa – właściwości, działanie i przeciwwskazania. Jak wykonać ją samemu?
Komentarze