Porady

Rokitnik – idealny na soki i nalewki – przepisy!

0 (0 opinii)

Rosyjskie porzekadło ludowe głosi: „kto twierdzi, że złoto nie rośnie na drzewach, ten ani raz nie widział rokitnika jesienią”. Czasem jednak, zamiast zachwycać się wyglądem jesiennego rokitnika, można ulec czarowi nalewek i soków z jego owoców. Przepisy w naszym artykule!

Domowe nalewki z rokitnika – zbiór i przygotowanie surowca

Każdy, kto próbował ręcznie, jagoda po jagódce, zbierać owoce rokitnika, wie, jak męczące jest to zajęcie. Gałęzie niemiłosiernie kłują, po rękach cieknie tłusty, barwiący sok, i w sumie po godzinie mamy słoik pogniecionych jagód i popsuty humor. Na szczęście ludzie wymyślili parę prostych sposobów zbioru rokitnika, na przykład można:

1. Ściąć całe gałązki pokryte jagodami (w umiarkowanym zakresie wykonany zabieg jest nawet korzystny dla drzewa), a potem już w domu, w spokoju, można poobcinać jagody małymi nożyczkami.

2. Ściągnąć owoce z gałązki razem z liśćmi, zaciskając palce i przeciągając silnie w dół gałęzi, a potem przesortować je ręcznie. Ta metoda jest bardzo odpowiednia do przygotowania nalewki, której receptura przewiduje wstępne zmiażdżenie jagód.

3. Zbieranie zmrożonego rokitnika. W tym celu potrzebny jest kij owinięty na końcu szmatką. Tym kijem trzeba po prostu metodycznie uderzać w gałązki, a jagody będą się osypywać na podłożoną płachtę albo folię. Trzeba dodać, że mrożone owoce rokitnika są bardzo odpowiednie do wyrobu nalewek, ponieważ łatwiej oddają sok. Jeśli rokitnik już dojrzał, a mrozu wciąż nie widać, można ściąć gałązki – według pierwszego sposobu – i włożyć je na noc do zamrażarki.

Należy pamiętać, że rokitnik zawiera dużo olejków w nasionach i w miąższu. Dlatego nalewki z rokitnika rzadko bywają przezroczyste. Można rozwiązać ten problem poprzez dokładne filtrowanie, albo zbieranie oleju z powierzchni przy pomocy strzykawki.

W nalewkach rokitnik doskonale komponuje się z miodem, goździkami, wanilią, cynamonem, pieprzem, a także z innymi jesiennymi owocami, jak dzika róża, jarzębina albo głóg.

Nalewka z rokitnika na spirytusie

W tym przepisie wykorzystano klasyczną metodę przygotowania nalewki ze wstępną fermentacją, w wyniku czego owoce lepiej oddają sok, a napój staje się bardziej łagodny, zbliżony smakiem do wina.

Składniki:

  • owoce rokitnika – 1 litr
  • cukier – 9 stołowych łyżek
  • spirytus 96% - 1 litr
  • woda – opcjonalnie

Poznaj przepisy na nalewkę i sok z rokitnika
Poznaj przepisy na nalewkę i sok z rokitnika

Przygotowanie:

Nalewkę przygotowuje się bardzo łatwo; nie ma w recepturze niczego nadzwyczajnego.

1. Rokitnik zasypuje się cukrem i dokładnie rozgniata drewnianą łyżką albo tłuczkiem.

2. Przekłada się rokitnikową masę do słoja z szerokim otworem, nakrywa się gazą i odstawia w ciepłe miejsce, aby jagody zaczęły fermentować.

3. Masę poddaje się fermentacji przez 3-4 dni, następnie do słoja wlewa się spirytus pod wierzch. Nalewkę odstawia się w ciepłe i ciemne miejsce co najmniej na miesiąc.

4. Napój zlewa się i kilka razy dokładnie filtruje w dowolny sposób. Według uznania można dodać wody, aby uzyskać mniejszą moc nalewki i cukru, jeśli jest zbyt cierpka. Przelać do czystego naczynia i pozostawić jeszcze na tydzień-dwa.

5. Teraz są dwie możliwości: Można po prostu rozlać napój do butelek, aby do każdej trafiło trochę oleju rokitnikowego, a przed degustacją dobrze zawartość butelki wymieszać. Nalewka jest smaczna, ale nie całkiem klarowna. Jeśli dla kogoś ważniejsza od smaku jest estetyka, powinien zebrać z nalewki oleistą frakcję i dopiero potem rozlać do butelek.

Przepis na sok z rokitnika

Sok z rokitnika rozpoczyna się od zbioru owoców i już na tym etapie można poprawić sobie nastrój. Chodzi nie tylko o pozytywnie działający pomarańczowy kolor jagód, ale również o porę ich zbioru. Nikt nie zabroni oczywiście zbierać owoców rokitnika pod koniec lata, ale ogromną ich zaletą jest właśnie możliwość zbioru po pierwszych mrozach. Mało tego, o tej porze roku zbierać owoce rokitnika jest łatwiej i wygodniej.

Sok z owoców rokitnika to nie zwyczajny smaczny napój, to solidne, skuteczne i sprawdzone przez lata bogate źródło witamin i antyoksydantów. Oto jeden z przepisów na leczniczy napój z rokitnika:

Przepis na rokitnikowo-jabłkowy

Składniki:

  • 2 kg jabłek
  • 0,5 kg owoców rokitnika
  • 4 łyżki stołowe cukru
  • 1 litr przegotowanej wody

Przygotowanie:

Należy przygotować rokitnik i jabłka. Jabłka umyć i usunąć gniazda nasienne, rokitnik umyć i dodać do jabłek. Wycisnąć sok z jabłek i rokitnika, przy czym jabłka i jagody należy brać jednocześnie. Nie należy się dziwić, że otrzymany sok wyszedł mocno skoncentrowany. Aby stał się bardziej przyjemny w smaku, należy koniecznie dodać przegotowanej wody w proporcji 1:1, a także przygotowany cukier. Taki sok jest już gotowy do użycia. Jeśli ma być przechowywany przez dłuższy czas, należy sok zagotować i przelać do sterylnych słoików.

0 (0 opinii)