Porady

Co robić z owoców tarniny z własnego ogródka? Przetwory, nalewki, soki i inne

4,8 (6 opinii)

Kiedy jesień już na dobre zagości w ogrodzie i na większości drzew i krzewów niewiele jest do zebrania, dopiero wtedy można w pełni docenić śliwę tarninę. Jej owoce stają się wyjątkowo smaczne, aromatyczne i łatwe w obróbce właśnie pod koniec jesieni, po pierwszych przymrozkach. Wiele osób uważa ją za dziki, kolczasty krzew, a tylko nieliczni znają jej różnorodne zalety.

Ciemnoniebieskie, prawie czarne jagody tarniny (Prunus spinosa) od pradawnych czasów były źródłem pożywienia człowieka. Nawet słynny Ötzi, myśliwy sprzed ponad 5000 lat, miał przy sobie m.in. owoce tarniny.

Kuliste pestkowce tarniny o cierpkogorzkawym smaku mają działanie ściągające i przeciwzapalne. Pomaga na biegunkę i łagodzi stany zapalne dróg moczowych. Z owoców tarniny można robić nalewki, soki, syropy i inne przetwory, które są nie tylko smaczne, ale i pożyteczne dla zdrowia. Owoce tarniny stają się przydatne do przerobu dopiero po kilku mroźnych nocach, kiedy stracą swój mocno gorzkokwaśny smak. Jeśli ktoś nie ma czasu czekać na przymrozki, może jagody wstawić na kilka dni do zamrażarki. Najlepsze będą oczywiście owoce tarniny z własnej uprawy.

Sok z tarniny – przepis

Samodzielne przygotowanie soku z tarniny wymaga nieco cierpliwości, ale wynik wart jest nakładu pracy. Oprócz przyjemnego smaku, działa przeciwzapalnie i może pomóc przy chorobach reumatycznych, żółtaczce i kamicy nerkowej.

Sposób przygotowania:

1. Owoce tarniny zalać wrzącą wodą i odstawić na 24 godziny.

2. Odcedzić owoce, wodę ponownie zagotować i jeszcze raz zalać tarninę.

3. Znowu odstawić na 24 godziny.

4. Powtarzać ten zabieg sześć razy. Za każdym razem napar będzie stawał coraz ciemniejszy i pełen smaku.

5. Na koniec, w celu dłuższego przechowywania, przecedzony sok jeszcze raz zagotować i gorący nalewać do butelek.

Przepis na prostą nalewkę z tarniny

Ten przepis na nalewkę z tarniny nie wymaga żadnych szczególnych nakładów pracy ani dużych wydatków. Jest to w gruncie rzeczy rodzaj ratafii, tylko z uwzględnieniem faktu, że owoce tarniny nie są zbyt soczyste ani słodkie, ale za to aromatyczne i cierpkie. Jako alkoholową bazę można wykorzystać czystą wódkę, wódkę z koniakiem w proporcji 2:1 albo 3:1, ewentualnie rozcieńczony spirytus (najlepiej powyżej 50%). Owoce powinny być zebrane po przymrozkach albo przemrożone w zamrażarce.

Składniki:

  • Dojrzałe owoce tarniny – 750 g
  • Wódka albo rozcieńczony spirytus – 500 ml
  • Cukier-puder – 100-150 g
  • Szczypta gałki muszkatołowej (niekoniecznie)

Sposób wykonania:

1. Przebrane owoce tarniny należy opłukać, wysuszyć i włożyć do słoja. Pestki można wyjąć albo zostawić – one nadadzą nalewce oryginalny aksamitny posmak. Inna możliwość to użycie tylko połowy albo jednej trzeciej owoców z pestkami.

2. Owoce rozgnieść wałkiem, dodać gałkę muszkatołową. Następnie zalać alkoholem pod sam wierzch naczynia. Słój odstawić na co najmniej trzy tygodnie w ciemne miejsce. Przez pierwsze dwa tygodnie zawartość naczynia należy mieszać, a potem zostawić w spokoju, aby osad opadł na dno.

3. Po dostaniu płyn należy przefiltrować i dodać cukier. Nie należy wsypywać od razu całej ilości cukru; lepiej jest dosładzać nalewkę stopniowo, aż do uzyskania właściwego smaku.

4. Prawie gotową nalewkę z tarniny trzeba jeszcze odstawić na kilka tygodni, po czym powtórnie ją przefiltrować.

5. Tę nalewkę można nieco zmodyfikować, dodając na etapie drugiego odstawienia kilka strączków ostrej papryki. Napój zyska bardzo ciekawy, orzeźwiający i rozgrzewający efekt. Po dodaniu papryki, dobrze jest próbować smak nalewki codziennie, aby nie stała się zbyt ognista – w odpowiednim momencie strączki trzeba wyjąć.

Owoce tarniny zbiera się po pierwszych przymrozkach
Owoce tarniny zbiera się po pierwszych przymrozkach

Pikantna tarnina do potraw z dziczyzny – przepis

Ten słodkowodny dodatek pasuje doskonale do dziczyzny, królika albo jagnięciny.

Składniki:

  • Owoce tarniny – 500 g
  • Ocet winny z białego wina – 500 ml
  • Cukier – 350 g
  • 3 goździki
  • Kawałek cynamonu

Przygotowanie:

1. Tarninę krótko gotować w wodzie i odlać.

2. Wymieszać cukier z octem i gotować w garnku, aż cukier się rozpuści. Zbierać tworząca się pianę.

3. Dodać przyprawy i gotować dalej.

4. Przełożyć tarninę do czystego słoja, zalać naparem octowym i mocno zamknąć.

Przepis na syrop z tarniny

Jest to smaczny, samodzielnie przygotowany dodatek do lodów albo wody mineralnej.

Składniki:

  • Owoce tarniny – 2 kg
  • Cukier – 1 kg
  • ½ łyżeczki cynamonu
  • Szczypta sproszkowanych goździków
  • Woda

Przygotowanie:

Tarninę włożyć do garnka z wodą. Owoce powinny być zakryte wodą i naciągać tak przez 24 godziny. Następnego dnia należy je odlać i ponownie zalać wodą. Procedurę powtórzyć dwa razy. Następnie sok przefiltrować, dodać cukier i przyprawy, zagotować. Gorący sok nalewać do butelek.

Marmolada z tarniny – przepis

Składniki:

  • Tarnina – 1 kg
  • Białe wino – 500 ml
  • Woda – 125 ml
  • Cukier – 375 g

Przygotowanie:

Tarninę umyć i zostawić na noc w zimnej wodzie. Następnego dnia odcedzić. 250 ml wina i 125 ml wody dodać do owoców, gotować do miękkości i przetrzeć przez sito. Dodać do przecieru resztę wina oraz cukier i gotować, aż masa osiągnie konsystencję marmolady. Gorącą nakładać do słoików.

4,8 (6 opinii)