Porady

Owoce i kwiaty głogu: 10 przepisów! Dania, powidła, nalewki, wywary [WIDEO]

4,7 (6 opinii)

Zebraliśmy dla Was 10 najciekawszych przepisów na wykorzystanie owoców i kwiatów głogu. To nie tylko popularne nalewki czy syropy, ale także konfitury, herbatki, wina, zupy a nawet zdrowe burgery! Zapraszamy do lektury.

Przepis 1. Grzaniec z głogiem

Do przyrządzenia grzańca potrzebujesz 1 butelkę czerwonego wina (najlepiej wytrawnego), garść świeżych owoców głogu bez szypułek, 2 laski cynamonu, 2 całe osnówki gałki muszkatołowej, goździki, anyż gwiaździsty oraz opcjonalnie 2 łyżki brązowego cukru. Głóg myjemy i czyścimy z szypułek. Wlewamy wino do garnka i w trakcie gotowania dorzucamy cynamon, osnówkę, cukier oraz wcześniej przygotowany głóg. Gotujemy przez około 15 min.

Przepis 2. Keczup z głogu

Do przygotowania potrzebujemy ok. ½ kg owoców głogu, 100 g suszonych pomidorów, 150 ml czerwonego wina, 2 łyżki octu jabłkowego, 1 cebulę, ząbek czosnku, 2 łyżki cukru, łyżkę oliwy, łyżeczkę musztardy oraz przyprawy (sól, pieprz, chili). Głóg wrzucamy do garnka z winem, podlewając odrobiną wody. Gotujemy całość do miękkości, po czym przecieramy przez sito w celu usunięcia pestek. Podsmażamy na oliwie posiekaną cebulę, czosnek i pokrojone pomidory suszone. Dodajemy głóg, przyprawy, ocet i chwilę gotujemy do zagęszczenia. Następnie miksujemy, przekładamy do słoiczków oraz pasteryzujemy.

Przepis 3. Nalewka z kwiatów głogu

Potrzebujemy 50 g świeżych kwiatów głogu (wraz z listkami), 75 g spirytusu, 15 g wody, 10 g gliceryny. Kwiaty przekładamy do słoika. Mieszamy ze sobą wszystkie ciecze. Powstałym płynem zalewamy kwiaty, jednocześnie lekko je ugniatając. Warto wcześniej poszatkować kwiaty blenderem, aby całość lepiej ekstrahowała. Słoik szczelnie zakręcamy i ustawiamy w ciemnym miejscu na 2 tygodnie. Codziennie należy potrząsnąć słoikiem. Po 2 tygodniach płyn przecedzamy przez gazę i przelewamy go do czystego słoika. Zostawiamy na noc i ponownie przecedzamy. Gotowe!

Przepis 4. Powidła z głogu z cynamonem

Do przygotowania powideł potrzebujemy 2 kg owoców głogu, 500 g brązowego cukru, 3 jabłka, 250 ml wody, sok z 1 cytryny, sok z 1 pomarańczy, 2 kawałki po 10 cm kory z cynamonu, goździki. Owoce głogu myjemy, osuszamy, przemrażamy przez 1 dzień. Następnie rozmrażamy i usuwamy nasiona. Jabłka obieramy, usuwamy gniazda nasienne i ścieramy. Przyprawy układamy na kawałku gazy, rozdrabniamy tłuczkiem i związujemy, aby włożyć woreczek do garnka. Wsypujemy owoce do rondla, zalewamy wodą, dodajemy sok z pomarańczy oraz cytryny, dorzucamy woreczek z przyprawami, wsypujemy cukier. Czas gotowania: 30-40 min. Po zagotowaniu usuwamy przyprawy i całość miksujemy. Powidła należy przełożyć do słoików.

Ketchup z głogu
Great British Chefs
Ketchup z głogu

Przepis 5. Ocet z głogu i dzikiej róży

Potrzebujemy 1 kg owoców dzikiej róży oraz 1 kg głogu, wodę i cukier. Owoce myjemy, odsączamy, wsypujemy do słoja i zalewamy zimną, ale przegotowaną wodą z dodatkiem cukru (1 łyżeczka na 250 ml wody). Woda musi zakryć owoce. Słój zakrywamy lnianą ściereczką. Odstawiamy na ok. miesiąc w ciepłe miejsce, codziennie mieszając drewnianą łyżką. Zlewamy roztwór z owoców do butelek (przez gazę), korkujemy i odstawiamy w ciemne miejsce.

Przepis 6. Burger z głogu i soczewicy

Do przygotowania potrzebujemy czerwoną soczewicę, głóg, bułkę i cebulę. Soczewicę wsypujemy do wrzącej wody, gotujemy przez 5 min, odsączamy i odstawiamy. Głóg wrzucamy do rondla, zalewamy wodą w ilości, która jedynie ma lekko przykryć owoce. Doprowadzamy do wrzenia, gotując następnie przez 2 min. Głóg musimy następnie przetrzeć przez sito, aby pozbyć się pestek. Łączymy powstałą pastę z głogu z soczewicą, po czym formujemy kotlety i pieczemy w piekarniku (180 stopni) przez 15-20 min. Podpiekamy przekrojoną na pół bułkę, wkładamy do niej kotlet oraz podsmażoną cebulę.

Przepis 7. Syrop z kwiatów głogu

7 garści kwiatów głogu, 500 g cukru, 2 cytryny oraz litr wody. Cytryny kroimy na plasterki. Kwiaty głogu wrzucamy do rondla i zalewamy wodą. Zaczynamy gotowanie. Dodajemy cukier, mieszamy i gotujemy na średnim ogniu. Dokładamy plasterki cytryny i gotujemy jeszcze przez chwilę, uważając, aby nie doprowadzić do wrzenia. Odstawiamy następnie garnek na noc pod przykryciem. Rano ponownie zagotowujemy wywar, przelewamy przez gazę, a następnie do wyparzonych buteleczek. Odstawiamy je do lodówki.

Przepis 8. Herbatka z głogu i świerka

Do przygotowania zimowej herbatki potrzebujemy łyżeczkę owoców głogu, małą świerkową gałązkę (5-10 cm), 250 ml wody. Usuwamy z owoców pestki. Owoce zalewamy wodą i doprowadzamy do wrzenia. Zdejmujemy z palnika i dodajemy gałązkę świerku. Przykrywamy na ok. 10 min.

Przepis 9. Zupa śląska z owoców głogu

400 g świeżych owoców głogu, szklanka czerwonego wytrawnego wina, skórka cytryny i wyciśnięty z niej sok, sól, 1 łyżka cukru, 1,5 litra wody, 2 łyżki mąki, 5 kromek chleba. Owoce myjemy, usuwamy szypułki. Gotujemy wodę, dodajemy owoce oraz skórkę cytryny. Gotujemy przez ok. godzinę. Przecieramy owoce przez sito i ponownie zagotowujemy wywar. Dodajemy mąkę, doprawiamy solą, cukrem, sokiem z cytryny, winem i podgrzewamy. Następnie na patelni stapiamy masło i wrzucamy posiekane kromki chleba do zarumienienia – dodajemy je jako grzanki do zupy.

Przepis 10. Wino św. Hildegardy na odnowę organizmu

Garść natki pietruszki, 2 butelki wytrawnego wina białego, ½ l miodu, 2 goździki, pół łyżeczki kardamonu, 1 laska cynamonu, 2 łyżki soku z cytryny, 4 łyżki owoców głogu. Umytą natkę wrzucamy do rondla z winem. Dodajemy głóg, pokruszony cynamon oraz resztę przypraw. Gotujemy, po czym ogrzewamy przez 15 min. Zdejmujemy garnek z palnika, przykrywamy i odstawiamy na 30 min. Przecedzamy, wlewamy sok z cytryny oraz miód. Gotujemy na małym ogniu przez 5 min. Rozlewamy do buteleczek.

O uprawie i właściwościach głogu przeczytasz w naszym osobnym artykule.

Napara i nalewka z głogu [WIDEO]

Źródło filmu: Kanał YouTube Iwa Ify Tv

4,7 (6 opinii)