Porady

Rokitnik pospolity – uprawa i właściwości

0 (0 opinii)

Rokitnik często jest źle oceniany. Mówi się, że jest bardzo kolczasty, jagody ma kwaśne, przy zbieraniu pękają w rękach, a nawet po wykarczowaniu krzewu pozostaje w ogrodzie mnóstwo odrośli.

Taka opinia pokutuje u wielu ogrodników, którzy posadzili sadzonki dzikiego rokitnika. Natomiast zupełnie przeciwnego zdania są ci miłośnicy roślin, którzy uprawiają szlachetne odmiany rokitnika o wysokiej jakości.

Wybór odpowiedniej odmiany rokitnika

Pierwsze odmiany hodowlane rokitnika pojawiły się w latach 30. XX wieku. Prawdziwy „rokitnikowy boom” rozpoczął się w latach 80. Wtedy to lekarze odkryli mnóstwo pożytecznych właściwości oleju z rokitnika. W zasadzie było to tylko potwierdzenie, ponieważ w ludowej medycynie cudowne działanie tej rośliny było znane od dawna. Dzisiaj istnieje już około 300 różnych odmian rokitnika. Można wybrać sobie odmianę bez kolców, o jagodach słodko-kwaśnych albo kwaśno-słodkich, dużych albo średnich rozmiarów, w kolorze żółtopomarańczowym, pomarańczowym albo czerwonym, mniej lub bardziej mrozoodporną.

Sadzenie rokitnika - krok po kroku

Rokitnik bardzo nie lubi przesadzania, dlatego trzeba od razu wybrać dla niego odpowiednie miejsce na stałe. Stanowisko powinno być słoneczne, na którym nie powstają zastoje wody. Rokitnik lubi glebę lekką, chociaż i na cięższych podłożach dobrze rośnie. Trzeba tylko przed sadzeniem rośliny zastosować w podłożu podsypkę z piasku.

Najlepszą porą do sadzenia rokitnika jest wczesna wiosna. Można wykorzystać sadzonki jednoroczne albo dwuletnie. Rokitnik najlepiej jest sadzić oddzielnie, ponieważ jego rozbudowany system korzeniowy może stanowić konkurencję dla innych roślin. Korzenie sięgają 1,5 do 3 m głębokości, a w poziomie mogą się rozrastać do 12 m na wszystkie strony.

Jeśli posadzi się wiele krzewów obok siebie, powstanie wówczas gęsty żywopłot. Po 3-4 latach po sadzeniu roślina zacznie owocować. Sadząc te ozdobne krzewy rokitnika trzeba pamiętać, że ta roślina należy do grupy dwupiennych. To znaczy, że istnieją egzemplarze męskie i żeńskie. Na jeden krzew męski może przypadać kilka krzewów żeńskich. Kwiaty zapylane są przez wiatr. Nie wiadomo dokładnie, czy dodatkową rolę przy zapylaniu pełnią też owady.

Rokitnik pospolity - krzew ozdobny
Rokitnik pospolity - krzew ozdobny

Jak podlewać i nawozić rokitnik?

Po posadzeniu i w pierwszym roku wzrostu, rokitnik należy regularnie podlewać. Natomiast od drugiego roku nie jest to już konieczne. Rokitnik doskonale znosi suszę i zadowala się sporadycznymi opadami deszczu. Niemniej jednak najlepiej czuje się na glebie lekko wilgotnej.

Prawdziwy „rokitnikowy boom” rozpoczął się w latach 80. Wtedy to lekarze odkryli mnóstwo pożytecznych właściwości oleju z rokitnika.

Rokitnik jest wyjątkowo łatwy w uprawie i pielęgnacji. Zarówno podlewanie, jak i nawożenie jest dla niego zupełnie drugorzędną sprawą. W naturze rośnie na czystym piasku. Uboga gleba jest dla niego wystarczająca. Jest to możliwe, ponieważ rokitnik tworzy symbiozę z pewnymi bakteriami, które zaopatrują go azot. W każdym razie, w roku po posadzeniu dawka nawozu w formie kompostu jest zalecana, ponieważ symbioza jeszcze w pełni nie działa. Najlepszą porą na nawożenie jest wiosna.

Przycinanie rokitnika - niezbędne?

Przycinanie rokitnika nie jest zabiegiem niezbędnym. Z wiekiem tworzy on jednak szeroką koronę, która wytwarza owoce tylko na zewnętrznych końcach pędów. Wnętrze krzewu przerzedza się. Z tego względu dobrze jest przyciąć gałęzie po zbiorze albo ścinać je razem z owocami. Trzeba tylko pamiętać, że zbyt radykalne cięcie rokitnika jesienią spowoduje, że w przyszłym roku owoców nie będzie. Rokitnik kwitnie na dwuletnich pędach. Dlatego też lepiej jest krzew nieco prześwietlić. Ten zabieg można wykonać w ciągu całego roku w dni bez mrozu. Żeńskie egzemplarze przycina się zwykle co dwa lata, natomiast męskie wystarczy przyciąć co cztery lata. Obcięte gałązki można wykorzystać do rozmnażania rokitnika.

Owoce rokitnika na krzewie
Owoce rokitnika na krzewie

Kiedy i jak zbierać owoce rokitnika?

Jagody rokitnika dojrzewają zwykle od końca sierpnia do września. Idealna pora zbioru związana z dojrzewaniem owoców zależy od konkretnej odmiany rokitnika. Chociaż dojrzewają pod koniec lata, to mogą pozostać na krzewach nawet do grudnia bez utraty smaku. Lepiej jednak nie zwlekać z ich zbiorem, ponieważ wiele ptaków również interesuje się jagodami rokitnika. Zerwane szybko tracą na jakości, dlatego trzeba je zaraz przerobić albo spożyć na bieżąco.

Jagody rokitnika dojrzewają zwykle od końca sierpnia do września. Idealna pora zbioru związana z dojrzewaniem owoców zależy od konkretnej odmiany rokitnika.

W przeciwieństwie do większości innych jagód, które po prostu zrywa się z krzewów, owoce krzewu, jakim jest rokitnik, wymagają nieco odmiennego podejścia. Zanim trafią do ust albo do kuchni, zbierający może mieć zakrwawione ręce, podarte i poplamione ubranie. Zwłaszcza, jeśli zamiast bezkolczastej i wielkoowocowej odmiany uparcie uprawia dziką formę rokitnika.

Aby uniknąć rozgniatania jagód i kaleczenia rąk, niektórzy ogrodnicy rozwinęli inne rozwiązanie. Odcinają mianowicie nożycami całe gałęzie z dojrzałymi owocami. Można je bez trudu przenieść do domu, ususzyć albo zamrozić i potem otrząsnąć. Albo świeże jagody zebrać z gałązek na przykład widelcem.

Cenne właściwości lecznicze rokitnika

Rokitnik od wieków słynie ze swoich prawie cudownych właściwości. W owocach rokitnika można znaleźć prawdziwe bogactwo witamin, mikroelementów, kwasów organicznych, garbników i innych cennych substancji. Rokitnik posiada nie tylko działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, ale wzmacnia też system immunologiczny i pozytywnie wpływa na skórę. Co ciekawe, owoce rokitnika mogą być spożywane w stanie surowym albo przetwarzane na różne sposoby.

0 (0 opinii)