Porady

Rokitnik – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania [WIDEO]

4,5 (40 opinii)

Gdyby trzeba było sporządzić listę najbardziej pożytecznych owoców rosnących w okolicy, rokitnik znalazłby się niewątpliwie na pierwszym miejscu. Jagody rokitnika są cenione nie tylko za swoją urodzajność (pod koniec lata krzewy uginają się pod ich ciężarem), ale przede wszystkim za unikatowe właściwości lecznicze.

Botaniczna nazwa rodzajowa tego pięknego krzewu ozdobnego z owocami, czyli rokitnika Hippophae, zawiera dwa greckie wyrazy: hippos – koń i phaes – lśniący. Starożytni Grecy karmili liśćmi rokitnika osłabione, chore konie. A koń był wówczas cenniejszy, niż luksusowy samochód dzisiaj. Po rokitnikowej diecie konie poprawiały się, zaokrąglały, a sierść na nich stawała się zdrowa i błyszcząca. Wzmianki o tej cudownej roślinie można znaleźć w starych manuskryptach Tybetu, Mongolii oraz Chin. Ale potem nastało Średniowiecze i o rokitniku na długo zapomniano.

Sprawdź artykuł >> Rokitnik – ozdobny krzew o jadalnych owocach. Jak uprawiać? [WIDEO]

Pożyteczne właściwości rokitnika

Owoce i liście rokitnika można traktować jako magazyn substancji bioaktywnych. Naliczono ich aż 190 - w tym 14 witamin, 11 mikroelementów, 18 aminokwasów, 22 kwasy tłuszczowe, 36 flawonoidów, 42 lipidy, a poza tym prowitaminy, fenole, antyoksydanty i inne.

Wzmianki o tej cudownej roślinie można znaleźć w starych manuskryptach Tybetu, Mongolii oraz Chin.

W owocach znajduje się 3-6% cukrów (glukoza i fruktoza), kwasy organiczne (do 2,5%) oraz olej (9% w miąższu i 12% w pestkach). Do makro i mikroelementów należą: żelazo, mangan, bor, krzem, glin, tytan, magnez, cynk, miedź, wapń i potas. Liście i kora zawierają natomiast alkaloid hippofeinę (do 0,4%), kwas askorbinowy, garbniki i tłuszcze. Garbniki uzyskane z liści stanowią podstawę leku przeciwwirusowego.

Rokitnik w ogrodzie - z owocami
Rokitnik w ogrodzie - z owocami

Zastosowanie rokitnika w medycynie ludowej

Owoce rokitnika są prawdziwą bombą witaminową i mogą pomóc przy wielu dolegliwościach. W medycynie ludowej rokitnik znajdował od wieków różnorodne zastosowanie:

 • Wzmocnienie układu pokarmowego. Wywar z liści rokitnika działa łagodząco na jelita i przyspiesza proces trawienia.
 • Działanie odkażające i gojące. Owoce są stosowane jako środek dezynfekujący i wspomagający leczenie ran.
 • Na skórę. Rokitnik ma znakomite właściwości regeneracyjne skóry, dlatego stosuje się go w przypadku oparzeń o różnym nasileniu oraz w innych stanach chorobowych skóry (skaleczenia, blizny).
 • Na przeziębienie. Owoce rokitnika zawierają substancje, które są lekarstwem na ból gardła i przeziębienie. Zaleca się zmieszanie soku z rokitnika z miodem na złagodzenie suchego kaszlu.
 • Na reumatyzm. Na reumatyzm i podagrę pomaga wywar z jagód i liści rokitnika. Rokitnik jest też doskonałym lekarstwem na bóle w różnych stanach zapalnych.
 • Na apetyt. Sok i dojrzałe owoce rokitnika poprawiają apetyt. Pomagają też w chorobach układu pokarmowego.
 • Przy zapaleniu wątroby. Sok z rokitnika stymuluje wydzielanie żółci i enzymów trawiennych. Poprawia produkcję czerwonych krwinek.
 • Na kaszel. W trudnym do wyleczenia kaszlu pomaga stosowana zewnętrznie mieszanina oleju z rokitnika z kamforą (nacieranie piersi i pleców chorego).

Olej z rokitnika - na choroby i dolegliwości

Niezwykłe właściwości świeżych jagód rokitnika ustępują zdecydowanie działaniu wytworzonego z nich oleju. Owoce podczas obróbki oddają wszystkie swoje najlepsze cechy. Olej z rokitnika posiada nadzwyczajną koncentrację wszystkich witamin i soli mineralnych zawartych w jagodach. Nic dziwnego, że rokitnik posiada zbawienne działanie na różne choroby i dolegliwości organizmu. Ma między innymi działanie:

 • przeciwzapalne i przeciwbakteryjne;
 • antyoksydacyjne i przeciwrakowe;
 • obniża ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu;
 • łagodzi ból i dolegliwości reumatyczne;
 • może zapobiegać anemii;
 • wspomaga leczenie hemoroidów;
 • wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego;
 • działa regenerująco na skórę przy oparzeniach, odmrożeniach i uszkodzeniach;
 • stosowany zewnętrznie wzmacnia włosy oraz nadaje im połysk.

Olej z rokitnika o wielu właściwościach leczniczych i kosmetycznych
Olej z rokitnika o wielu właściwościach leczniczych i kosmetycznych

Olej z rokitnika w kosmetologii

Jest rzeczą pożyteczną znać lecznicze właściwości rokitnika, ale o ileż przyjemniej jest wykorzystywać jego działanie dla celów kosmetycznych. A konkretnie dla wsparcia urody własnej skóry i włosów. I to nie tylko kobiet, ale głównie mężczyzn, jako że olej z rokitnika zapobiega wypadaniu włosów, a nawet łysieniu. Poprawa stanu cebulek włosów powoduje, że włosy stają się gęste, mocne i z połyskiem.

Jest rzeczą pożyteczną znać lecznicze właściwości rokitnika, ale o ileż przyjemniej jest wykorzystywać jego działanie dla celów kosmetycznych.

Poza działaniem leczniczym na rany i oparzenia, krem na bazie oleju z rokitnika poprawia wygląd skóry twarzy, wyrównuje kolor i pomaga usuwać zmarszczki.

Przeciwwskazania stosowania rokitnika

Jak każdy środek leczniczy, rokitnik również posiada swoje przeciwwskazania. Na szczęście jest ich bardzo mało. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że rokitnik jest bardzo silnym środkiem, z niezwykłą koncentracją składników aktywnych biologicznie. W owocach występuje wysokie stężenie karotenu, który może prowadzić do powstawania alergii. Nie powinny zażywać preparatów z rokitnika osoby cierpiące na kamicę nerkową. Wynika to z faktu, że rokitnik zwiększa kwasowość moczu. Sok, olej oraz przetwory z jagód rokitnika nie są wskazane w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy, również ze względu na wysoką zawartość kwasów w tych produktach.

Jak każdy środek leczniczy, rokitnik również posiada swoje przeciwwskazania. Na szczęście jest ich bardzo mało.

Również skłonności do biegunki, zapalenie wątroby albo trzustki oraz choroby pęcherzyka żółciowego stanowią przeciwwskazania do stosowania produktów na bazie rokitnika. Dżemy z jagód natomiast, które zwierają znaczną ilość cukru nie są zalecane dla osób cierpiących na otyłość i cukrzycę.

Indywidualna nietolerancja któregoś ze składników rośliny jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania rokitnika zewnętrznie i wewnętrznie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy stosowanie rokitnika skonsultować z lekarzem.

Właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne rokitnika [WIDEO]

Źródło filmu: Kanał YouTube Dieta Zdrowych Kalorii

4,5 (40 opinii)