Rokitnik – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania [WIDEO]
Jagody rokitnika są cenione nie tylko za swoją urodzajność (pod koniec lata krzewy uginają się pod ich ciężarem), ale przede wszystkim za unikatowe właściwości lecznicze. Poznajcie zastosowanie rokitnika.
Właściwości rokitnika
Owoce i liście rokitnika to magazyn substancji bioaktywnych. Naliczono ich aż 190 – w tym 14 witamin, 11 mikroelementów, 18 aminokwasów, 22 kwasy tłuszczowe, 36 flawonoidów, 42 lipidy, a poza tym prowitaminy, fenole, antyoksydanty i inne.
W owocach znajduje się 3-6% cukrów (glukoza i fruktoza), kwasy organiczne (do 2,5%) oraz olej (9% w miąższu i 12% w pestkach). Do makro i mikroelementów należą: żelazo, mangan, bor, krzem, glin, tytan, magnez, cynk, miedź, wapń i potas. Liście i kora zawierają natomiast: alkaloid hippofeinę (do 0,4%), kwas askorbinowy, garbniki i tłuszcze. Garbniki uzyskane z liści stanowią podstawę leku przeciwwirusowego.
Zastosowanie rokitnika w medycynie ludowej
Owoce rokitnika są prawdziwą bombą witaminową i mogą pomóc przy wielu dolegliwościach. W medycynie ludowej rokitnik znajdował od wieków różnorodne zastosowania. Przedstawiamy je poniżej.
- Wzmocnienie układu pokarmowego – wywar z liści rokitnika działa łagodząco na jelita i przyspiesza proces trawienia.
- Działanie odkażające i gojące – owoce są stosowane jako środek dezynfekujący i wspomagający leczenie ran.
- Na skórę – rokitnik ma znakomite właściwości regeneracyjne skóry, dlatego stosuje się go w przypadku oparzeń o różnym nasileniu oraz w innych stanach chorobowych skóry (skaleczenia, blizny).
- Na przeziębienie – owoce rokitnika zawierają substancje, które są lekarstwem na ból gardła i przeziębienie. Zaleca się zmieszanie soku z rokitnika z miodem na złagodzenie suchego kaszlu.
- Na reumatyzm i podagrę – tutaj pomaga wywar z jagód i liści rokitnika. Rokitnik jest też doskonałym lekarstwem na bóle w różnych stanach zapalnych.
- Na apetyt – sok i dojrzałe owoce rokitnika poprawiają apetyt. Pomagają też w chorobach układu pokarmowego.
- Przy zapaleniu wątroby – sok z rokitnika stymuluje wydzielanie żółci i enzymów trawiennych. Poprawia produkcję czerwonych krwinek.
- Na kaszel – w trudnym do wyleczenia kaszlu pomaga stosowana zewnętrznie mieszanina oleju z rokitnika z kamforą (nacieranie piersi i pleców chorego).
Sprawdź artykuł >> Rokitnik – ozdobny krzew o jadalnych owocach. Jak uprawiać? [WIDEO]
Olej z rokitnika – na choroby i dolegliwości
Niezwykłe właściwości świeżych jagód rokitnika ustępują zdecydowanie działaniu wytworzonego z nich oleju. Owoce podczas obróbki oddają wszystkie swoje najlepsze cechy. Olej z rokitnika charakteryzuje się nadzwyczajną koncentracją wszystkich witamin i soli mineralnych zawartych w jagodach. Nic dziwnego, że rokitnik ma zbawienne działanie na różne choroby i dolegliwości organizmu. Ma między innymi działanie:
- przeciwzapalne i przeciwbakteryjne;
- antyoksydacyjne i przeciwrakowe;
- obniżające ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu;
- łagodzące ból i dolegliwości reumatyczne;
- zapobiegające anemii;
- wspomagające leczenie hemoroidów;
- wspomagające leczenie chorób układu pokarmowego;
- regenerujące (na skórę przy oparzeniach, odmrożeniach i uszkodzeniach);
- wzmacniające włosy.
Olej z rokitnika w kosmetologii
Warto wiedzieć, że olej z rokitnika zapobiega wypadaniu włosów, a nawet łysieniu. Poprawa stanu cebulek włosów powoduje, że włosy stają się gęste, mocne i błyszczące.
Poza działaniem leczniczym na rany i oparzenia krem na bazie oleju z rokitnika poprawia wygląd skóry twarzy, wyrównuje kolor i pomaga wygładzać zmarszczki.
Przeciwwskazania stosowania rokitnika
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że rokitnik jest bardzo silnym środkiem z niezwykłą koncentracją składników aktywnych biologicznie. W owocach występuje wysokie stężenie karotenu, który może prowadzić do powstawania alergii. Nie powinny zażywać preparatów z rokitnika osoby cierpiące na kamicę nerkową. Wynika to z faktu, że rokitnik zwiększa kwasowość moczu. Sok, olej oraz przetwory z jagód rokitnika nie są wskazane w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy – również ze względu na wysoką zawartość kwasów w tych produktach.
Skłonności do biegunki, zapalenie wątroby albo trzustki oraz choroby pęcherzyka żółciowego stanowią przeciwwskazania do stosowania produktów na bazie rokitnika. Dżemy z jagód natomiast, które zwierają znaczną ilość cukru, nie są zalecane dla osób zmagających się z cukrzycą i otyłością.
Indywidualna nietolerancja któregoś ze składników rośliny jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania rokitnika zewnętrznie i wewnętrznie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy stosowanie rokitnika skonsultować z lekarzem.
Właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne rokitnika [WIDEO]
Źródło filmu: Kanał YouTube Dieta Zdrowych Kalorii
Komentarze