Porady

Jak uprawiać zioła w doniczkach?

5 (2 opinie)

Co może bardziej uprzyjemnić widok z okna, niż doniczki z aromatycznym tymiankiem, majerankiem i kwitnącą nasturcją na parapecie albo na balkonie? Kto nie ma własnego ogrodu, nie musi wcale rezygnować z uprawy ziół.

Zdecydowana ich większość, od popularnej pietruszki do wawrzynu, może być z powodzeniem uprawiana również w doniczkach i skrzynkach. Nawet zioła o długich korzeniach, jak koper albo lubczyk, dobrze rosną w doniczce, pod warunkiem, że jest odpowiednio głęboka.

Na dłuższą metę oszczędza się nie tylko pieniądze, ale i uniezależnia w pewnym stopniu od dostaw sklepowych. I to nie tylko latem. Mrożone albo suszone zioła dają się doskonale przechowywać.

Zioła w doniczkach mają poważne zalety: można je przestawiać z miejsca na miejsce, chronić przed ulewą, a nawet tworzyć z nich dekoracyjne kompozycje. Świeża zieleń ziół poprawia nastrój, wspaniale pachnie i ma niepowtarzany smak. Uprawa ziół nie jest trudna i nie wymaga specjalnych zabiegów. Doniczki i inne pojemniki można ustawić na balkonie, tarasie albo na okiennym parapecie. Pod ręką znajdą się wtedy przyprawy do zup, sałatek i sosów, a nawet mała domowa apteczka.

Na dłuższą metę oszczędza się nie tylko pieniądze, ale i uniezależnia w pewnym stopniu od dostaw sklepowych. I to nie tylko latem. Mrożone albo suszone zioła dają się doskonale przechowywać.

Zioła na ścianie z doniczkami
Zioła na ścianie z doniczkami

Gdzie ustawić doniczki?

Po wewnętrznej stronie okna można na krótko postawić na parapecie na przykład pietruszkę albo bazylię, która wkrótce będzie wykorzystana. Po dłuższym czasie rośliny tracą jednak aromat i wypuszczają wiotkie, długie i jasne pędy. Fachowo nazywa się to zjawisko etiolacją i polega na niewytwarzaniu w tkankach zielonego barwnika. Dlatego odpowiednie do uprawy ziół są parapety zewnętrzne. Ale też nie wszystkie. Na przykład tymianek, rozmaryn, szałwia i oregano potrzebują co najmniej zachodniej, a jeszcze lepiej – południowej wystawy. Z kolei pietruszka, lubczyk i bazylia dobrze rosną na wschodniej, a nawet na północnej stronie. Nie znoszą one bezpośredniego nasłonecznienia i preferują półcień, a mogą rosnąć nawet w cieniu.

Po wewnętrznej stronie okna można na krótko postawić na parapecie na przykład pietruszkę albo bazylię, która wkrótce będzie wykorzystana.

Jakie wybrać pojemniki?

Wybór przeróżnych doniczek jest ogromny i obejmuje chyba wszystkie materiały. Doniczki gliniane wyglądają pięknie ale mają dwie wady: są kruche, a przez porowate ścianki woda szybko wyparowuje i korzenie ziół łatwo przesychają. Trzeba je częściej podlewać. Trwałe i w dowolnym kolorze mogą być za to doniczki z tworzyw sztucznych. Są lekkie i szczelne, a poza tym odporne na mróz. Jeśli ktoś nie chce rezygnować z estetyki naturalnego surowca, może wykorzystać doniczki ceramiczne albo drewniane jako osłony zewnętrzne.

Zioła w doniczce w domu
Zioła w doniczce w domu

Przygotowanie doniczek do sadzenia

Podczas sadzenia bądź przesadzania roślin musimy trzymać się kilku wskazówek. Na dnie każdej doniczki trzeba ułożyć warstwę grubego żwiru albo potłuczonej ceramiki, aby odprowadzać nadmiar wody. Do małej doniczki wystarczy kilka kamyków, do dużej – pięciocentymetrowa warstwa. Ziemia dla ziół powinna być mieszanką ziemi kwiatowej i ogrodowej. Zbyt duża zawartość torfu powoduje szybkie przesychanie podłoża.

Sadzenie ziół

Zioła, które mocno się rozrastają, powinny otrzymać własną doniczkę. Należą do nich m.in.: mięta, fenkuł, estragon, lubczyk, melisa. Miniaturowe krzewy, jak rozmaryn, szałwia, lawenda, wawrzyn – też lepiej jest sadzić oddzielnie. Siew jednorocznych ziół, jak koper albo bazylia, wykonuje się do oddzielnych pojemników, a siewki można potem dosadzać do wieloletnich.

Zioła, które potrzebują dużo słońca, jak śródziemnomorskie, powinny stać na słońcu 5-6 godzin dziennie. Doniczkowe rośliny szybko wysychają, ale nadmiar wody też jest dla nich szkodliwy.

Pielęgnowanie ziół w doniczkach

Zioła, które potrzebują dużo słońca, jak śródziemnomorskie, powinny stać na słońcu 5-6 godzin dziennie. Doniczkowe rośliny szybko wysychają, ale nadmiar wody też jest dla nich szkodliwy. W przypadku małych doniczek można wodę wlewać do podstawek.

Zasilanie nawozem trzeba prowadzić aż do kwitnienia roślin późnym latem. Regularne nawożenie jest niezbędne, ponieważ zioła doniczkowe muszą wszystkie środki odżywcze pobierać jedynie z małej porcji gleby.

Mięta w doniczce
Mięta w doniczce

Ochrona ziół przed szkodnikami

Dla ziół pochodzących z regionu Morza Śródziemnego szkodniki nie stanowią właściwie żadnego problemu. Jeśli rośliny są optymalnie podlewane, stanowisko zostało prawidłowo wybrane, a korzenie mają dostatecznie dużo miejsca, roślina rozwija się stabilnie i nic jej nie zagraża. Gdyby jednak pojawiły się mszyce, trzeba spróbować unikać chemii. Najczęściej wystarczy zebranie szkodników albo potraktowanie ich wodą z płynem do płukania.

Jeśli rośliny są optymalnie podlewane, stanowisko zostało prawidłowo wybrane, a korzenie mają dostatecznie dużo miejsca, roślina rozwija się stabilnie i nic jej nie zagraża.

Propozycje 10 ziół do uprawy w doniczkach:

Najbardziej wykorzystywanymi i pożytecznymi ziołami, które można uprawiać w doniczkach są: bazylia, tymianek, oregano, rozmaryn, wawrzyn, mięta, nasturcja, pietruszka, lubczyk, ogórecznik.

5 (2 opinie)