Porady

Naturalne zwalczanie mszyc

4,8 (6 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Mszyca na różach, jabłoniach i porzeczkach; mszyca na pomidorach, ogórkach i na koprze. Kolonie tych małych owadów zdolne są opanować cały sad i ogród. Walka z mszycą nie jest łatwa, ale sięganie po broń chemiczną powinno być ostatecznością. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które mogą utrudnić mszycy osiedlanie się na roślinach albo zredukować liczebność szkodnika nie szkodząc przy tym środowisku.

Dbanie o dobrą kondycję roślin

Jak zwykle, podstawowym zdaniem profilaktyki jest wzmocnienie zagrożonego organizmu. Służy temu naturalne zagospodarowanie ogrodu. Polega ono m.in. na unikaniu tworzenia dużych powierzchni monokultur. Zbiorowisko takich samych roślin ułatwia rozprzestrzenianie się szkodnika. O wiele korzystniejsza jest mieszana uprawa roślin, gdzie każdy gatunek sprowadza swoje własne owady szkodliwe i pożyteczne. A wszystkie razem trzymają się wzajemnie w szachu. Ogrodnicy starej szkoły znają wiele korzystnych kombinacji roślin, jak na przykład róże i lawenda. Są też wzajemnie wspierający się sąsiedzi w ogródku warzywnym. Mocne, zdrowe rośliny w znacznym stopniu same potrafią zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Zbiorowisko takich samych roślin ułatwia rozprzestrzenianie się szkodnika. O wiele korzystniejsza jest uprawa mieszana, gdzie każdy gatunek roślin sprowadza swoje własne owady szkodliwe i pożyteczne.

Zwalczanie mechaniczne mszyc

W początkowym stadium zasiedlania roślin mszyce można zbierać ręcznie. Kolonie szkodników na pojedynczych liściach albo pędach również da się usunąć razem z fragmentami roślin. Jeśli mszyce występują na roślinach o mocnych liściach, prostym sposobem będzie spłukiwanie ich strumieniem wody. Powrót z ziemi na miejsce żerowania jest ponad siły małego szkodnika.

Aby mszyce w ogrodzie pojawiły się wiosną w mniejszej liczbie, resztki zbiorów, liście i ścięte pędy należy koniecznie zebrać i zniszczyć. Mogą znajdować się na nich zimujące jaja mszycy.

Biedronka to najbardziej znany wróg mszycy.

Zwalczanie biologiczne mszyc

Mszyce mają wielu naturalnych wrogów wśród owadów, dla których kolonie tych szkodników stanowią bardzo atrakcyjne źródło pożywienia. Zamiast więc samemu prowadzić walkę z mszycą, lepiej jest wspierać naturalnych sojuszników. Grunt to dobra strategia! Do głównych naszych sprzymierzeńców ze świata owadów należą:

  • Biedronka. Najbardziej znany wróg mszycy. Biedronki są tak żarłoczne, że w krótkim czasie dziesiątkują kolonie mszycy. Dorosły chrząszcz zjada do 200 mszyc dziennie, a larwa nawet dwa razy więcej.
  • Złotooki i bzygi. Zwalczanie mszyc na owłosionych roślinach skutecznie prowadzą larwy złotooka. Jedna larwa potrafi zjeść do 500 mszyc. Na roślinach o gładkich liściach niezawodne są larwy bzyga. Każda larwa tej muchówki zjada w ciągu swojego dwutygodniowego istnienia ponad 800 mszyc. Larwy bzyga są spoza tym bardzo wytrzymałe na wiatr i niepogodę, a do aktywności potrzebują zaledwie 8ºC.
  • Skorki. Również skorki zaliczają się do naturalnych wrogów mszycy. Z tymi sojusznikami jest tylko taki mały problem, że kiedy zabraknie im do jedzenia mszycy, mogą zabrać się za liście.

Każdego ogrodnika ucieszy fakt, że mszycę zjadają też małe ptaki. Karmią nimi swoje pisklęta. Należą do nich:

  • wróble;
  • sikorki;
  • pierwiosnki (świstunki);
  • piecuszki;
  • mysikróliki;
  • strzyżyki;
  • makolągwy.

Sikorki należą do ptaków, które skutecznie zwalczają mszyce.

Zwalczanie mszyc środkami domowymi

Dobre efekty dają opryski wyciągami i naparami z różnych roślin (m.in. cebula, pokrzywa, piołun, tytoń, skrzyp), a także roztworem szarego mydła. Mniej znaną, ale podobno skuteczną metodą, jest oprysk mszycy czystą wódką. Nie wiadomo tylko, czy po takim zabiegu biedronki i skorki nie popadną w alkoholizm.

Mszyce mają wielu naturalnych wrogów, dla których kolonie tych owadów stanowią bardzo atrakcyjne źródło pożywienia. Zamiast więc samemu prowadzić walkę z mszycą, lepiej jest wspierać naturalnych sojuszników.

Naturalne oraz domowe sposoby na pozbycie się mszyc, chociaż działają wolniej niż chemiczne, bywają równie skuteczne, a są przy tym całkowicie ekologiczne.

4,8 (6 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba