Porady

Pnącza, byliny, kwitnące krzewy ozdobne – inspiracje z ogrodu w Jankowicach

5,0 (7 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Zapraszamy Was do pięknego ogrodu naszej Czytelniczki! Feeria barw i kształtów, oryginalne kompozycje roślinne i dekoracje ogrodowe. To wszystko tworzone przez pokolenia w ciągu 30 lat. To ogród prawdziwie rodzinny, który inspiruje i sprawia, że chce się tutaj wracać. Zobacz magiczne zdjęcia!

Fot. Grażyna Szlosarek, TwojOgrodek.pl

Właścicielką tego pięknego, uprawianego od pokoleń ogrodu, jest nasza Czytelnika - Pani Grażyna Szlosarek z Jankowic. Każde ze zdjęć jest ogromną dawką inspiracji – znajdziemy tutaj naprawdę nietypowe dekoracje, które przypominają aranżacje ogrodu wprost z czasopisma. A gdy poznamy historię tego ogrodu i jego właścicielki, całość zachwyca jeszcze bardziej. To ogród tworzony z pasji i „od serca”. Poniżej zamieszczamy list od Pani Grażyny.

Uwaga! Jeśli chcesz, by i Twój ogród znalazł się na łamach portalu TwojOgrodek.pl, wyślij zdjęcia za pośrednictwem przycisku "Pokaż swój ogród!", który znajduje się po prawej stronie.

„Witam pięknie w moim ogrodzie spełnionych marzeń… Z ogromną przyjemnością uchylam furtkę do naszego ogrodu i zapraszam wczesną wiosną, kiedy budzi się wszystko do życia, a ogród staje się kolorowy i pachnący - to ten ogród, który jest pracą naszej rodzinki przez już 30 lat. Staraliśmy się stworzyć najbardziej przytulne miejsca wypoczynku, relaksu i wspólnej pasji. Tak jak malarz maluje obrazy, założyliśmy ogród barw i różnorodnych pięter roślinności. Tym ogrodem i miłością zaraziła mnie mama, wtedy to z początkiem zaczynaliśmy od sadzonek z własnej rozsady. I tak krok po kroku, jak sadzenie wielu gatunków drzew, krzewów, poprzez byliny i kwiaty jednoroczne, powstał nam ogród.

TwojOgrodek.pl
Fot. Grażyna Szlosarek. Front ogrodu z kwitnącymi tulipanami

TwojOgrodek.pl
Fot. Grażyna Szlosarek. Aranżacja ogrodu

TwojOgrodek.pl
Fot. Grażyna Szlosarek. Kwitnące krzewy ozdobne

Trudno jest opisać własny ogród. Dla mnie jest oazą, spokoju, wytchnieniem i radością, a mimo że ogrodem zajmuję się długo, ciągle uczę się na błędach. Mój ogród w skrócie... budzi mnie śpiewem ptaków o poranku, daje chwile wytchnienia na każdy dzień. Po trochu rustykalny, wiejski – ogród, żeby cieszył musi być wciąż tworzony, zmieniany, dopasowany dla całej rodziny. Jest taki nasz, stworzony własnymi pomysłami i własną pracą.

Każdego roku staram się dosadzać nowe rośliny i aranżować nowe przestrzenie, aby tworzyły barwne kompozycje roślinne, zarówno pod względem barwy, jak i kształtu. Mamy w ogrodzie grupę różaneczników, azalii, magnolii, hortensji - barwny spektakl. Można je podziwiać z wysokości, jako seniorzy, w naszym ogrodzie - to piękne krzewy obsypane cudownymi kwiatami.

TwojOgrodek.pl
Fot. Grażyna Szlosarek. Aranżacja ogrodu Czytelniczki

TwojOgrodek.pl
Fot. Grażyna Szlosarek. Krzewy kwitnące ozdobne

TwojOgrodek.pl
Fot. Grażyna Szlosarek. Miejsce do wypoczynku w ogrodzie

Gdy nastaje pełnia lata, zakwita wiele różnorodnych odmian powojników i róż z urzekającymi kwiatami wdzięcznie wspinającymi się po kratach, pniach drzew… W moich ogrodzie są też lilie i tulipany - zwiastuny wiosny... Uprawiam je z pasją i fotografuję - także różnorodne gatunki bylin i do tego wiele krzewów i drzew które osiągają swój wiek. Co roku powiększam sobie kolekcję żurawek i host, które od samego początku w naszym ogrodzie królują - są to wyjątkowe, piękne byliny rosnące w cienistych i słonecznych miejscach ogrodu.

Ja nie widzę końca urządzania naszego ogrodu - można samemu rozsadzać własne byliny i krzewy za niewielkie pieniądze. Ale można też kupić coraz więcej interesujących roślin - istnieje więc pokusa i myślę, że dosadzanie nowych okazów i nowości będzie trwało ciągle. Zanim założymy nasz ogród, musimy pomyśleć o rozmieszczeniu roślin, czyli przygotować plan obsadzeń.

TwojOgrodek.pl
Fot. Grażyna Szlosarek. Widok na mostek i oczko wodne

TwojOgrodek.pl
Fot. Grażyna Szlosarek. Trawy ozdobne wokół oczka wodnego

Serce się raduje, gdy po roku starań i pielęgnacji dana roślina odwdzięczy nam się tym, co ma w sobie najpiękniejszego. To motywuje do dalszej pracy i nauki, by z roku na rok udoskonalić to, co tworzymy oraz poznawać nowe rośliny i kolekcjonować je w swoim ogrodzie.

Trudno mi wyobrazić sobie nasz ogród bez tych pięknych kwiatów. Jest taki nasz ogród, tworzymy go z pasją i zostawiamy w nim całe swoje serce i duszę całą. Ja jako „miłośniczka ogrodu" poprzez pasję i pracę realizuję własne ogrodowe projekty. Grażyna Szlosarek, Jankowice."

TwojOgrodek.pl
Fot. Grażyna Szlosarek. Nietypowa dekoracja "rower-kwietnik"

TwojOgrodek.pl
Fot. Grażyna Szlosarek. Spiżarnia ogrodowa ze zbiorami

Autorka tego niezwykłego ogrodu odważyła się pokazać swój ogród i to był wspaniały krok! Tak niezwykłego ogrodu nie stworzyłby żaden projektant – na powyższych zdjęciach widać bowiem pasję i wiele serca włożonego w aranżację tego zakątka. Najpiękniejsze ogrody to te, które powstają z miłości do roślin i w których panuje rodzinna atmosfera.

Pamiętajcie – Wasze ogrody są piękne i warte pokazania! Nieważne, jakich są rozmiarów, czy są uprawiane rok czy 10 lat. One są Wasze i są wynikiem Waszej pracy, pasji i zamiłowania do roślin. Każdy z Was ma możliwość pokazania swojego ogrodu na łamach naszego portalu – tak, jak zrobiła to np. Pani Grażyna. Zachęcamy Was gorąco do wysyłania zdjęć i opisywania własnych historii przygody z roślinami. Zasady przesyłania zdjęć ogrodów i KORZYŚCI jakie na Was czekają, opisane są tutaj i pod przyciskiem "Pokaż swój ogród!".

5,0 (7 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba