Porady

Najpiękniejsze wiosenne kwiaty – TOP 5

5 (4 opinie)

Po chłodnej, długiej, szarej i smutnej zimie kwiaty wiosenne są pierwszymi barwnymi akcentami w ogrodzie. Przyciągają wzrok wesołymi, jasnymi kolorami i nie jest ważne, czy zakwitają na rabatach, trawnikach, czy w skrzynkach. Istnieje ogromna liczba gatunków i odmian kwiatów, które zakwitają zaraz po odejściu zimy.

Każdy wybór najpiękniejszych kwiatów wiosennych jest czysto subiektywny i oparty na osobistych upodobaniach. Można więc powiedzieć, że każda lista TOP 5 jest jednakowo ważna. Również taka:

1. Tulipany

Są to rośliny cebulowe z rodziny liliowatych. Występują w około 150 gatunkach i tysiącach kultywarów, we wszystkich kolorach, w różnych formach i wymiarach. Co najmniej 80% cebulek tulipanów pochodzi z Holandii. Holendrzy od lat wyspecjalizowali się w uprawie tego gatunku i oferują ponad 1200 odmian tulipanów. Można wybierać kwiaty pojedyncze i pełne, proste i postrzępione, wysokie i karłowate. Niestety, większość tulipanów nie pachnie. Widocznie aromat został zamieniony na wspaniałe kolory i kształty. Zdarzają się jednak wyjątki od reguły – tulipany o niezwykłej urodzie i pięknym zapachu. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak uprawiać tulipany w domu i ogrodzie, zajrzyj tutaj.

Tulipany - piękne kwiaty wczesnowiosenne
Tulipany - piękne kwiaty wczesnowiosenne

2. Narcyzy

Rośliny z rodziny amarylkowatych. Dla wielu osób są najpiękniejszymi kwiatami wiosennymi. Istnieje wiele pachnących odmian narcyzów, które posadzone na tarasie albo na balonie roznoszą przyjemny zapach. Poza kilkudziesięcioma gatunkami botanicznymi występują tysiące hybryd i odmian. Pochodzenia niektórych z nich, będących mieszańcami gatunków i odmian, nie da się już ustalić. Różnią się kształtem i wypełnieniem kwiatów, wielkością i barwą. Dla orientacji, ogrodnicy podzielili uprawiane narcyzy na 12 grup. Można je pielęgnować w ogrodzie, ale także w doniczce.

Narcyzy w ogrodzie
Narcyzy w ogrodzie

3. Krokusy

Rośliny z rodziny kosaćcowatych. Zakwitają jako jedne z pierwszych kwiatów wiosennych. Istnieje ponad 80 gatunków i bardzo wiele mieszańców. Te kwiaty są bardzo łatwe w uprawie: nadają się nie tylko do uprawy w doniczkach i na rabatach, ale również na trawnikach. Krokusy mają kwiaty żółte, fioletowe i paskowane – np. fioletowo-białe. Dobrze prezentują się posadzone w grupach. Bardzo efektownie prezentują się na tle trawnika, trzeba tylko pamiętać, aby nie wykosić liści zbyt wcześnie. W międzyczasie dojrzeją też nasiona i wysypią się na ziemię. W ten sposób powstanie z czasem na trawniku gęsty kolorowy dywan krokusów.

Krokusy - łatwe w uprawie kwiaty wiosenne
Krokusy - łatwe w uprawie kwiaty wiosenne

4. Puszkinia

Bylina cebulowa z rodziny szparagowatych. Nazwa pochodzi od nazwiska rosyjskiego botanika (hr. Apollo Apollowicz Musin-Puszkin), który jako pierwszy znalazł ją na Kaukazie.

Z cebulki wyrastają ciemnozielone, równowąskie liście. Pęd kwiatowy o wysokości ok. 20 cm zakończony jest kwiatostanem składającym się z dzwonkowatych, sześciopłatkowych kwiatków. Mają one kolor prawie biały z delikatnym porcelanowo-niebieskim nalotem. Przez środek każdego kwiatka przechodzi wyraźna niebieska linia. Rozkwitają często już marcu i kwitną do maja.

Puszkinia najbardziej lubi miejsca półcieniste do słonecznych. Dobrze rośnie na trawniku i pod drzewami i krzewami, które jeszcze nie rozwinęły liści. Nadają się dla niej również zbocza, ponieważ woda spływa z nich i nie tworzy groźnych dla cebulek zastojów.

Puszkinia - niedoceniana, a przepiękna roślina wczesnowiosenna
Puszkinia - niedoceniana, a przepiękna roślina wczesnowiosenna

5. Rannik zimowy

Roślina wieloletnia rośliny jaskrowatych. Jak sama nazwa wskazuje, rannik zakwita jako jedna z pierwszych roślin w ogrodzie. łodygi o wysokości ok. 15 cm zakończone są żółtym kwiatem o średnicy 2-3 cm, o sześciu płatkach. Kwiaty rozwijają się często już w lutym i zdobią ogród do marca. Kiedy jednak ociepli się powyżej 10ºC, rannik przekwita.

Dobrze czuje pod drzewami i krzewami liściastymi, które wiosną zapewniają mu dużo światła. Opadłe liście chronią go zimą przed mrozami. Efektownie wygląda w towarzystwie innych wiosennych kwiatów. Jak wszystkie jaskrowate, jest rośliną trującą.

Rannik zimowy - wiosenny kwiat trujący
Rannik zimowy - wiosenny kwiat trujący
5 (4 opinie)