Fairy Gardening – magiczne ogrody w miniaturze
Fairy Gardening to trend, który pozwala zamienić zwykły ogródek, balkon lub wnętrze w magiczną krainę zamkniętą w miniaturowej formie. Jakie dekoracje i rośliny wybrać do ogrodu wróżek? Sprawdź.
Czym jest fairy gardening?
Fairy Gardening, inaczej ogród wróżek, to niezwykła forma mikroogrodnictwa. To, co ją wyróżnia, to fakt, że kompozycja tworzona jest w miniaturowej skali, a rośliny są równie ważne, co dekoracje: nawiązujące do baśniowych postaci (np. wróżek, krasnoludków, elfów), miniaturowe domki, mostki, ścieżki. Inspiracje do tworzenia takich ogrodów czerpie się z natury, ale także z literatury fantasy i filmów.
Fairy garden w dużej mierze opiera się na detalach i atmosferze, przy czym szczególnie ważne jest tu zachowanie odpowiedniej skali. Kompozycja może powstać praktycznie wszędzie, np. w doniczce na parapecie, w wiklinowym koszu, w dużym słoiku, we wnętrzu pnia, w starej walizce – ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia. Mikroklimat, jaki stworzysz, powinien odpowiadać wymaganiom gatunków, które wybierzesz. Najlepiej sprawdzają się rośliny karłowate, sukulenty, zioła, niskie paprocie oraz różne gatunki mchów.
Ciekawostka! Pomysł tworzenia ogrodów wróżek wywodzi się z dawnych wierzeń ludowych. W europejskich krajach takich jak Irlandia, Szkocja czy Anglia wróżki i elfy od wieków były bohaterami legend i baśni, a ludzie wierzyli, że zamieszkują one ukryte zakątki lasów i ogrodów. Współczesne fairy gardening zyskało popularność jako hobby ogrodnicze dopiero w XX wieku, kiedy to zaczęto tworzyć miniaturowe ogrody jako formę artystycznej ekspresji i relaksu. W latach 70. i 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii pojawiły się pierwsze książki i zestawy do tworzenia ogrodów wróżek.
Jak stworzyć własny ogród wróżek? Wskazówki
Chcesz stworzyć własny, miniaturowy ogród wróżek? Zacznij od określenia motywu przewodniego – może to być np. leśna osada wróżek, górska wioska krasnali, egzotyczny zakątek elfów. Tutaj liczy się pomysł i projekt, a kompozycja nie powinna być przypadkowym zbiorem roślin i ozdób, ale spójną aranżacją, w której każdy element współgra z resztą. Konkretny motyw pomoże Ci dobrać odpowiednie materiały, kolory, dekoracje i rośliny. Zastanów się również nad tym, co będzie głównym puntem miniaturowego ogrodu – to może być domek, drzewo, figurka danego bohatera. Od tego punktu zależą kolejne elementy, np. ścieżki, mniejsze budynki, przestrzenie zielone (góry, lasy, strumyki).
Kompozycja ogrodu wróżek powinna mieć dynamiczny i zróżnicowany układ – postaw na elementy niskie i wysokie. Miniaturowa skala sprawia, że każdy detal będzie widoczny i musi być starannie dopasowany. Unikaj więc elementów, które będą wyraźnie dominować np. swoim rozmiarem czy jaskrawą barwą.
To, gdzie zdecydujesz się umieścić swój magiczny ogród (w pomieszczeniu lub na zewnątrz) będzie mieć ogromne znaczenie dla jego trwałości, kondycji roślin i ogólnej estetyki. Jeśli planujesz ogród zewnętrzny, wybierz np. doniczkę mrozoodporną, z odpływem wody i wystarczająco głęboką, by pomieścić warstwy podłoża, rośliny oraz dekoracje. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza duże misy ceramiczne oraz drewniane skrzynie ogrodowe. W przypadku ogrodu domowego, umieszczonego na parapecie, możesz sięgnąć np. po szklane pojemniki czy stare naczynia. Miejsce, w którym stanie ogród wróżek, powinno być stabilne, zabezpieczone przed silnymi podmuchami wiatru i dobrze doświetlone – jednak pamiętaj o tym, że większość roślin nie toleruje pełnego słońca, dlatego też ważne jest, aby odpowiednio dobrać gatunki.
Dekoracje – co wybrać do magicznego ogrodu?
Dekoracje w ogrodzie wróżek nie są dodatkiem, a ważną częścią kompozycji. Każdy kamień, ławka, furtka, mostek czy domek buduje tutaj narrację. Zwróć uwagę na jakość materiałów. Wiele gotowych ozdób dostępnych w sklepach ogrodniczych lub w sklepach modelarskich jest wykonanych z tworzyw sztucznych, które szybko blakną na skutek promieniowania słonecznego lub łamią się pod wpływem wilgoci. Lepszym rozwiązaniem będą elementy z ceramiki lub odpowiednio zabezpieczonego drewna. Pamiętaj też o tym, że dekoracje możesz wykonać samodzielnie – będziesz musiał jedynie uzbroić się w cierpliwość ze względu na miniaturową skalę.
Uwaga: Dodatki muszą być stabilne i nie mogą przeszkadzać w podlewaniu roślin. Nie przesadzaj też z ich liczbą.
Dekoracje, które odnajdą się w magicznych ogrodach miniaturowych to m.in.:
- figurki postaci bajkowych,
- figurki zwierząt,
- miniaturowe domki wróżek – często z detalami takimi jak dach z mchu lub mini okiennice,
- mini meble (nie tylko ogrodowe),
- mostki i ścieżki – np. z kamyków, żwiru, drewna,
- oświetlenie LED – delikatne punkty światła na baterie lub solarne,
- mini studnie, fontanny i oczka wodne,
- płotki i bramki,
- bajkowe muchomory i inne grzyby,
- kryształy, szklane kule,
- maturalne elementy leśne – kawałki kory, suche gałązki, szyszki.
Przeczytaj również: Moon Garden – tworzymy ogród księżycowy
Rośliny do bajkowych aranżacji
Dobór roślin to jeden z najważniejszych etapów tworzenia ogrodu wróżek. W przeciwieństwie do klasycznych nasadzeń tutaj powinna liczyć się przede wszystkim skala. Oznacza to, że wszystkie wybrane przez Ciebie gatunki muszą mieć kompaktowy pokrój, być niskopienne, karłowe lub płożące. Pod uwagę weź również warunki panujące w miejscu ekspozycji. Z tego względu rośliny możemy podzielić na dwie grupy – do wnętrza i na zewnątrz (na taras, balkon, do ogrodu).
Magiczny ogród we wnętrzach
Chcąc ustawić kompozycję fairy garden w pomieszczeniu, dobierz rośliny, które dobrze czują się w stabilnych warunkach, przy rozproszonym świetle, umiarkowanej wilgotności i bez dużych wahań temperatur. Takie gatunki to np.:
- widliczka Kraussa (Selaginella kraussiana) – przypomina mech,
- fitonia (Fittonia albivenis) – ma ozdobne liście w odcieniach zieleni, różu lub bieli,
- plektrantus drobnolistny (Soleirolia soleirolii) – ma drobne, jasnozielone listki,
- peperomia sznurowa (Peperomia prostrata) – wyróżniają ją małe, okrągłe liście z ozdobnym żyłkowaniem,
- pilea szarawa (Pilea glauca) – jej liście mają niebieskawe tony,
- figowiec pnący karłowy 'Minima' (Ficus pumila 'Minima') – karłowa wersja figowca o mikroskopijnych liściach,
- gruobsz czworokątny (Crassula tetragona) – sukulent przypominający miniaturowe iglaki,
- zanokcica delikatna (Adiantum raddianum) – niewielka, delikatna paproć domowa,
- szczawik trójkątny (Oxalis triangularis) – jego burgundowe liście zamykają się na noc.
Rośliny do fairy garden na zewnątrz
Mini ogród przeznaczony na zewnątrz musi być odporny na zmienne warunki atmosferyczne czy okresowe przesuszenie. Na liście popularnych roślin znajdziesz m.in.:
- tymianek piaskowy (Thymus serpyllum) – to drobny krzewik, który zakwita delikatnymi kwiatami,
- mech irlandzki (Sagina subulata) – zielony i odporny,
- rozchodnik biały (Sedum album) – kompaktowy, wytrzymały, rośnie gęsto,
- piaskowiec górski (Arenaria montana) – ma małe, białe kwiaty i jest zimozielony,
- dzwonek łyżeczkowaty (Campanula cochlearifolia) – to niewielka bylina z fioletowymi dzwoneczkami,
- dąbrówka rozłogowa 'Mini Mahogany' – (Ajuga reptans 'Mini Mahogany') – wyróżnia się bordowymi liśćmi o metalicznym połysku,
- skalnica Arendsa (Saxifraga x arendsii) – ma mięsiste liście i małe kwiatki,
- leptinella nowozelandzka 'Platt’s Black' (Leptinella squalida 'Platt’s Black') – to roślina okrywowa o nietypowym wyglądzie.
Bibliografia
- https://www.awaywiththefairies.ie/what-plants-to-use-in-a-fairy-garden/
- https://www.firefliesandmudpies.com/how-to-make-a-fairy-garden/
- https://ahouseinthehills.com/making-a-fairy-garden-ideas-for-any-space/
- https://mommyonpurpose.com/61-best-fairy-garden-plants/
- https://disstudiodesigns.com/blog/a-brief-history-of-the-origins-of-fairy-gardens
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.