Porady

Pomysły na skalniak od naszych Czytelników [10 zdjęć]

5,0 (1 opinia)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Skalniak to ogród zbudowany ze skał, ziemi i kamieni. Tworzy się go w celach dekoracyjnych z nasadzeniami roślin ozdobnych. Nasi Czytelnicy świetnie o tym wiedzą. Zobacz 10 inspirujących zdjęć skalniaków naszych Czytelników!

Czym jest skalniak? Jak wygląda?

Alpinarium to kamienny ogród, w którym zostało odtworzone górskie środowisko naturalne. Skalniak ma go przypominać. Tworzą go intensywne kompozycje roślinne utworzone wśród ułożonych na kopczyku kamieni.

Skalniak przede wszystkim zakłada się w celach dekoracyjnych, żeby urozaimić ogrodową przestrzeń. Powinien on naśladować naturę i odwzorowywać górski krajobraz. Jeśli ma wyglądać naturalnie, nie powinien być idealny, a nawet wkomponowywać się w przestrzeń ogrodu. 

Kolor i kształt kamieni należy dobrać wedle własnego uznania i gustu. Mimo to, na skalniak najlepiej wybrać te znajdujące się w najbliższej okolicy. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że jeśli rzeczywiście ma zostać stworzona namiastka górskiego krajobrazu, potrzebne będą głazy i kamienie z ostrymi krawędziami i nieregularnymi kształtami. W Polsce popularne są m.in. bazalty, dolomity czy granity. Po posadzeniu roślin istotne jest też wysypanie gruboziarnistego żwiru czy żagwinu ogrodowego.

WIĘCEJ O ZAKŁADANIU SKALNIAKA PRZECZYTASZ TUTAJ!

Inspiracje na skalniak - 10 zdjęć!

Nasi Czytelnicy to nie tylko świetnie zorganizowani ogrodnicy, ale również kreatywni ludzie, mogący poszczycić się pięknymi skalniakami. Zobacz najpiękniejsze zdjęcia!

Piękny skalniak od naszej Czytelniczki!

Skalniak w promieniach słońca!

Skalniak - domek dla krasnoludków!

Intensywnie zielony skalniak!

Skalniak czarujący pięknymi doniczkami!

Zdjęcie prosto z ogródka!

Skalniak z inspirującymi, czerwonymi akcentami

Skalniak pełen życia!

Skalniak w pełnym słońcu

Kreatywny skalniak i popularne doniczki z cementu!

5,0 (1 opinia)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba