Porady

Pomysły na skalniak od naszych Czytelników [17 zdjęć]

4,8 (12 opinii)

Skalniak to ogród zbudowany ze skał, ziemi i kamieni. Tworzy się go w celach dekoracyjnych z nasadzeniami roślin ozdobnych. Nasi Czytelnicy świetnie o tym wiedzą. Zobacz 15 inspirujących zdjęć skalniaków naszych Czytelników!

Czym jest skalniak? Jak wygląda?

Alpinarium to kamienny ogród, w którym zostało odtworzone górskie środowisko naturalne. Skalniak ma go przypominać. Tworzą go intensywne kompozycje roślinne utworzone wśród ułożonych na kopczyku kamieni.

Skalniak przede wszystkim zakłada się w celach dekoracyjnych, żeby urozaimić ogrodową przestrzeń. Powinien on naśladować naturę i odwzorowywać górski krajobraz. Jeśli ma wyglądać naturalnie, nie powinien być idealny, a nawet wkomponowywać się w przestrzeń ogrodu. 

Kolor i kształt kamieni należy dobrać wedle własnego uznania i gustu. Mimo to, na skalniak najlepiej wybrać te znajdujące się w najbliższej okolicy. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że jeśli rzeczywiście ma zostać stworzona namiastka górskiego krajobrazu, potrzebne będą głazy i kamienie z ostrymi krawędziami i nieregularnymi kształtami. W Polsce popularne są m.in. bazalty, dolomity czy granity. Po posadzeniu roślin istotne jest też wysypanie gruboziarnistego żwiru czy żagwinu ogrodowego.

Więcej informacji na temat zakładania skalniaka - tutaj

Inspiracje na skalniak - 17 zdjęć!

Nasi Czytelnicy to nie tylko świetnie zorganizowani ogrodnicy, ale również kreatywni ludzie, mogący poszczycić się pięknymi skalniakami. Zobacz najpiękniejsze zdjęcia!

null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
4,8 (12 opinii)