Porady

Głóg w ogrodzie – gatunki, uprawa, właściwości lecznicze [WIDEO]

5 (6 opinii)

Botaniczna nazwa głogu „Crataegus” pochodzi od starogreckiego słowa „krataios”, które znaczy tyle, co „mocny” albo „twardy” i ma związek z wyjątkową twardością głogowego drewna. Jego gęstość wynosi ponad 800 kg/m3 i było używane kiedyś do wyrobu mocnych narzędzi (bijaki, cepy, styliska do siekier itp.).

Głóg – charakterystyka

Głogi rosną przeważnie w Ameryce albo w Eurazji i należą do rodziny różowatych. Pokrewieństwa z innymi członkami tej rodziny trudno nie zauważyć. Zebrane w okrągłe baldachogrona kwiaty głogu przypominają, w zależności od gatunku i zabarwienia, kwiaty dzikiej róży, jabłoni lub wiśni. Owoce z kolei zewnętrznie wyglądają niczym owoce róży, podczas gdy miąższ przypomina jabłko.

Jeśli chodzi o klasyfikację, to gatunki głogu do dzisiaj stanowią nie jedną botaniczną zagadkę. Na przykład gatunki zachodnioamerykańskie są często bliżej spokrewnione z innymi z ze wschodniej Azji, niż ze wschodniej Ameryki. Kolejną ciekawostką jest łatwość gatunków głogu do naturalnego tworzenia hybryd. I to nie tylko między sobą, ale również z innymi różowatymi. Przede wszystkim nieszpułka (Mespilus L.) ma słabość do głogu i wspólnie stworzyli samodzielną roślinę nazwaną głogonieszpułką (Crataemespilus).

Gatunki, hybrydy i odmiany głogu uprawiane w ogrodzie

1. Głogonieszpułka wielkokwiatowa (x Crataemespilus grandiflora)

Niewielkie drzewo dorastające do 3-4 m wysokości. Liście pięknie wybarwiają się jesienią na kolor żółty i pomarańczowy. Kwiaty duże, o średnicy do 3 cm, rozwijają się późną wiosną. Owoce brązowopomarańczowe o średnicy ok. 2 cm. Roślina jest mrozoodporna i łatwa w uprawie. Lubi miejsca suche i przepuszczalne. W słońcu wytwarza większe owoce, ale rośnie nieźle również w półcieniu.

Kwitnące kwiaty krzewu głogu
Kwitnące kwiaty krzewu głogu

2. Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna)

Dorasta w formie małego drzewa do ok. 10 m wysokości. Białe kwiaty zebrane w podbaldachy mają (zgodnie z nazwą) słupek z jedną szyjką. Kwitnie obficie w maju i czerwcu. Czerwone owoce (szupinki) mają tylko jedno nasionko. Dobrze nadaje się na żywopłoty. Roślina nadaje także na podkładkę pod krzew irgę, pigwę, irgę, aronię oraz inne drzewa i krzewy.

  • Crataegus monogyna 'Variegata'. Niewielkie drzewo o nieregularnej koronie. Ciemnozielone liście mają białokremowe plamy. Może być szczepiona na pniu.
  • Crataegus monogyna 'Stricta'. Odmiana o kolumnowej, wąskiej koronie. Z wiekiem drzewo staje się szersze i zaokrąglone.

3. Głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata)

Krzew dorastający do 4 m wysokości. Kwiaty białe albo różowawe, słupek z dwiema szyjkami (stąd nazwa gatunkowa). Jest mało wymagający i odporny na suszę.

  • Crataegus laevigata ‘Paul’s Scarlet’. Drzewo cierniste o wysokości do 4 m z bardzo efektownymi kwiatami. Czerwone, pełne kwiaty zebrane w baldachy przypominają małe róże. Odmiana odpowiednia do małych ogrodów.
  • Crataegus laevigata 'Gireoudii'. Wyprostowany krzew albo niewysokie drzewo. Młode liście mają nietypowy, lekko zdeformowany kształt i liczne plamy białe i różowe. Z czasem stają się foremne i zielone. Jesienią przebarwiają się na kolor jasnoczerwony. Białe kwiaty rozwijają się na tle plamistych liści. Owoce są duże, ciemnoczerwone.
Kwitnący krzew - głóg Crataegus laevigata
Kwitnący krzew - głóg Crataegus laevigata

Warunki do uprawy głogu

Aby wytworzyć niezliczone baldachy kwiatów, a potem owoców, głóg potrzebuje koniecznie stanowiska słonecznego. Wprawdzie jest w stanie zaakceptować jasny półcień, ale pogorszenie warunków odbije się negatywnie na kwitnieniu i owocowaniu. Mimo zamiłowania do słońca, głóg jest bardzo odporny na mróz (nawet do -29°C).

Oprócz światła potrzebuje też dobrej gleby. Powinna być przepuszczalna, żyzna i piaszczysta. Preferowana wartość pH zależy od gatunku głogu, może wahać się od 6 do 10. Kwaśnych gleb głogi w ogóle nie znoszą.

Oprócz wartości dekoracyjnej, głóg w ogrodzie jest bardzo cennym źródłem pożywienia dla wielu ptaków, a także bezpiecznym miejscem do gniazdowania. Kolczaste gałęzie skutecznie odstraszają każdego drapieżnika.

Jako roślina z głębokim systemem korzeniowym, głóg jest w stanie samodzielnie zaopatrywać się w wodę i pożywienie. Musi jednak do tego dorosnąć i w młodym wieku nie można pozwolić, aby zbyt często przesychał. Należy więc podlewać go, kiedy tylko wierzchnia warstwa gleby jest sucha.

Także samozaopatrzenie w pokarm działa w przypadku głogu bez problemu. Można co najwyżej podać roślinie wiosną niewielką dawkę kompostu. Za dużo nawozu może być szkodliwe.

Właściwości lecznicze głogu

W przyrodzie występuje wiele roślin o działaniu nasercowym. Najczęściej jednak substancje czynne są tak silne, że większa dawka staje się trucizną. Inaczej jest w przypadku głogu. Jego składniki działają bardzo łagodnie, posiadają szeroką paletę zastosowań, praktycznie bez działań ubocznych.

Lecznicze właściwości posiadają kwiaty, owoce i liście głogu. Główne zastosowanie głogu, to:

  • niewydolność serca;
  • zaburzenia krążenia;
  • nerwowość, drażliwość, bezsenność;
  • nadciśnienie;
  • zaburzenia rytmu serca.

Niezwykłe właściwości zdrowotne głogu - porada eksperta [WIDEO]

Źródło filmu: Kanał YouTube Telewizja dla Zdrowia

5 (6 opinii)