Porady

Bataty – 5 prostych przepisów. Pomysły na zdrowe dania

4,5 (2 opinie)

Bataty, nazywane słodkimi ziemniakami, mają szereg właściwości odżywczych, o których piszemy w osobnych artykułach. Tak jak łatwe są w uprawie, tak samo prosto możemy je przyrządzić – zarówno na dania główne, dodatki, jak i desery. Zobaczcie 5 najlepszych przepisów z sieci.

Co to są bataty? Jakie mają właściwości?

 Bataty mają słodki smak, a wyglądem przypominają nasze rodzime ziemniaki, przez co zyskały miano „słodkich ziemniaków”. Bataty jednak znacznie przewyższają ziemniaki pod wieloma względami. Zawierają bardzo duże ilości witaminy A, C, B, PP oraz białka i błonnika. W składzie znajduje się także żelazo, mangan i potas. Bataty są bardzo niskokaloryczne, dlatego poleca się je osobom stosującym diety redukcyjne. Słodkie ziemniaki mają szereg właściwości zdrowotnych: obniżają cholesterol, wzmacniają odporność, poprawiają wygląd skóry, chronią przez osteoporozą, astmą czy chorobami układu krążenia.

Więcej na temat batatów i ich uprawy piszemy w osobnym artykule – TUTAJ.

Przepisy na bataty: frytki, zupa, sałatka, sernik, łódeczki

Przepis 1. Frytki z batatów

  • Składniki: 3 bataty, 1 l oleju, sól.
  • Przygotowanie: bataty obieramy i kroimy dokładnie tak, jak ziemniaki na frytki. Wkładamy je do miski i zalewamy zimną wodą, po czym odstawiamy na 20 min. Rozgrzewamy olej w garnku. Frytki odsączamy z wody i wkładamy do oleju. Cały czas mieszamy do momentu, aż skórka będzie chrupka. Posypujemy solą. Możemy również wykonać wersję pikantną, dodając pieprz cayenne oraz wędzoną paprykę.

Przepis 2. Zupa z batatów i marchewki

  • Składniki: 50 dag batatów, 30 dag marchwi, 2 łodygi selera naciowego, ząbek czosnku, cebula, 1 cm korzenia imbiru, łyżeczka curry, ½ l rosołu, sól i pieprz, kolendra, oliwa.
  • Przygotowanie: Obieramy marchew, kroimy w plastry. Obieramy także bataty i kroimy je w grubą kostkę. Obieramy i siekamy cebulę i czosnek. Seler kroimy w plastry, siekamy obrany korzeń imbiru. Do dużego garnka wlewamy 3 łyżki oliwy, dodajemy warzywa i smażymy przez 10 min mieszając. Dodajemy curry, rosół oraz 800 ml wody. Przyprawiamy. Mieszamy i dalej gotujemy przez 15 min do miękkości warzyw. Zupę po lekkim przestudzeniu miksujemy.

Zapoznaj się: Marchew - właściwości, uprawa, wymagania

Przepis 3. Sałatka z pieczonych batatów

  • Składniki: puszka soczewicy, puszka cieciorki, 1 duży batat, połowa czerwonej cebuli, połowa cytryny, 100 g sera feta, łyżeczka oregano, sałata, oliwa, 200 g pomidorków koktajlowych, sól i pieprz.
  • Przygotowanie: Kroimy cebulę (w krążki) i pomidorki (na połówki). Obieramy bataty i kroimy w kostkę. Bataty rozkładamy w naczyniu żaroodpornym, doprawiając całość solą oraz polewając olejem. Pieczemy przez 30 min w 200 stopniach. W trakcie pieczenia co jakiś czas mieszamy. Po wyciągnięciu z piekarnika zostawiamy bataty do ostygnięcia. Następnie przygotowujemy dressing z 3 łyżek oliwy, łyżki soku z cytryny, oregano, soli i pieprzu. Mieszamy ostygnięte bataty z sałatą, osączoną soczewicą i ciecierzycą, świeżą cebulką, serem feta i dressingiem.
Frytki z batatów
Frytki z batatów

Przepis 4. Sernik z batatami

  • Składniki: 500 g sera, 180 g ugotowanych batatów, 100 g cukry, 100 g śmietany kremówki (30 %), 2 jajka, łyżka ekstraktu waniliowego, 5 łyżek melasy winogronowej, 80 g orzechów pecan.
  • Przygotowanie: Ser, bataty, cukier, jajka, ekstrakt oraz śmietanę miksujemy razem na gładką masę. Przelewamy ją do formy 20 cm, wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia. Sernik pieczemy przez ok. 70 min w piekarniku nagrzanym do 160 stopni. Po wyjęciu z piekarnika, ciasto studzimy i wstawiamy na 3 godziny do lodówki. Następnie smarujemy wierzch melasą oraz układamy orzechy.

Przepis 5. Faszerowane łódeczki z batatów

  • Składniki: 2 duże bataty, sól, 2 łyżki oliwy, 2 plasterki boczku, majonez, chrzan, 4 łyżki startego sera, 50 ml mleka, szczypiorek.
  • Przygotowanie: Bataty nakłuwamy widelcem, po czym wkładamy do żaroodpornego naczynia i pieczemy przez ok. godzinę w 200 stopniach. Przekrajamy je na pół, usuwamy łyżką miąższ. Wnętrze smarujemy oliwą, następnie pieczemy jeszcze 10 min. Sam miąższ natomiast zalewamy mlekiem, doprawiamy solą, ugniatamy. Takim farszem nadziewamy upieczone łódeczki, posypujemy serem i posiekanym boczkiem. Pieczemy do momentu, aż boczek się zarumieni. Upieczone łódeczki posypujemy szczypiorkiem i podajemy z dipem będącym mieszanką majonezu i chrzanu.
4,5 (2 opinie)