Porady

Najlepsze gatunki i odmiany jałowców do małego ogrodu

0 (0 opinii)

Jałowce – to starzy bywalcy północnych ogrodów. Wytrzymałe na mróz i niepogodę, dostępne w różnych formach i rozmiarach, pozwalają łatwo wprowadzić w kompozycje ogrodowe wiecznie zielone akcenty. Jałowce bywają bardzo różne; wysokie i krzewiaste, płożące się i karłowate. Każdego przekonają do siebie urodą pokroju i teksturą mocnych i gęstych igieł. Poza tym, są to chyba najmniej wymagające rośliny iglaste.

Charakterystyka jałowca

Przedstawiciele rodzaju jałowiec (Juniperus) nie bez powodu uchodzą za najpiękniejsze iglaki. Jałowce razem z sosnami i świerkami tworzą podstawową trójkę ogrodowych roślin, które przez cały rok pozostają zielone. W odróżnieniu od innych krzewów iglastych, jałowce mogą się poszczycić ogromną zmiennością.

Obecność ponad 70 gatunków czyni jałowce jednymi z najbardziej różnorodnych i uniwersalnych roślin ogrodowych. Są jednymi z pierwszych wprowadzonych do uprawy. Nazwę rodzajową otrzymały już w pradawnych czasach. Wywodzi się ona, w zależności od regionu, z języków starosłowiańskich, staroniemieckich i celtyckich.

Przyjęto również dzielić jałowce według koloru igieł.

Dla jałowców charakterystyczny jest mocny i głęboki system korzeniowy. To znacznie utrudnia przesadzanie jałowców i jest główną przyczyną ich zamierania po takich zabiegach.

Wysokość jałowców ogrodowych waha się od 10-15 cm u gatunków karłowatych i płożących do 10 m i więcej u form drzewiastych. Są jałowce jednopienne i dwupienne; z cienkimi i długimi pędami, jak i całkiem kędzierzawe. Kwitnienie jałowców przebiega raczej niezauważenie, za to owoce – tak zwane szyszkojagody - pięknie zdobią rośliny.

Jałowiec w ogrodzie
Jałowiec w ogrodzie

Jałowce - polecane gatunki do ogrodu

Uczeni stworzyli skomplikowany system kładów i sekcji, który dla przeciętnego ogrodnika-amatora jest całkowicie nieprzydatny. Wybierając rośliny, znacznie wygodniej jest kierować się mniej oficjalną, ale za to wygodniejszą klasyfikacją jałowców według formy wzrostu i wielkości:

Dla jałowców charakterystyczny jest mocny i głęboki system korzeniowy.

Dla wygody wyboru rozróżnia się też jałowce pod względem formy korony:

 • piramidalne;
 • kolumnowe;
 • jajowate;
 • rozłożyste.

Przyjęto również dzielić jałowce według koloru igieł. Typowy jest tutaj ciemnozielony, nasycony kolor. Ale i pośród zieleni istnieje szeroki wybór odcieni – od jasnych do prawie czarnych. Dla wielu odmian jałowców charakterystyczne bywają też złociste i błękitne odcienie.

Przycinanie jałowca w ogrodzie
Przycinanie jałowca w ogrodzie

Najpopularniejsze gatunki i odmiany jałowca do małego ogrodu

Spośród kilkudziesięciu gatunków jałowca w ogrodowej uprawie wykorzystuje się mniej niż dwadzieścia. Istnieje za to mnóstwo hybryd, odmian i ozdobnych form tych krzewów. Do najbardziej popularnych gatunków i odmian, odpowiednich do małego ogrodu, należą:

1. Jałowiec pospolity (Juniperus communis)

Najbardziej rozpowszechniony w naturze i w uprawie ogrodowej gatunek jałowca. Dobrze sprawdza się jako soliter, a także w grupie albo w formie żywopłotu. Jest bardzo długowieczny. Krzew dobrze znosi formowanie. Ma zmienną formę korony – od piramidalnej do jajowatej albo owalnej.

 • Juniperus communis 'Hibernica' - forma typowo kolumnowa. Po 10 latach dorasta do ok. 2 m wysokości. Aromatyczne igły mają niebieskawy nalot.
 • Juniperus communis 'Anna Maria' - odmiana karłowata. Po 10 latach osiąga 30 cm wysokości i pół metra szerokości.
 • Juniperus communis 'Nana Aurea' - odmiana płożąca. Po 10 latach dorasta do 20 cm wysokości i metra średnicy.
Jałowiec pospolity - fotografia
Jałowiec pospolity - fotografia

2. Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis)

Popularny gatunek o wysokości do 1 m. Długie, rozpostarte pędy dzielą się na wiele cienkich gałązek.

 • Juniperus horizontalis ‘Glauca’ - niska forma wzrostu – 20-30 cm. Igły stalowobłękitne.
 • Juniperus horizontalis ‘Turquoise Spreader’ - tworzy szczególnie gęste maty o wysokości do 30 cm i średnicy 2 m. Kolor igieł przypomina zieleń jadeitu.
 • Juniperus horizontalis 'Blue Forest' - ciekawa odmiana o wzniesionym pokroju karłowatych pędów. Igły szafirowozielone.
Jałowiec płożący
Jałowiec płożący

Dla jałowców charakterystyczny jest mocny i głęboki system korzeniowy.

3. Jałowiec sabiński (Juniperus sabina)

Jeden z najbardziej popularnych gatunków płożących. Tworzy niezwykle szczelne zarośla mocno, rozrastając się na boki. Przy wysokości ok. 50 cm ten gatunek jałowca doskonale nadaje do ogrodów skalnych albo jako roślina okrywowa.

 • Juniperus sabina ‘Tamariscifolia’ - dorasta do 60 cm. Pędy pokładają się po ziemi. Igły zielone albo niebieskawozielone. Stara odmiana angielska, mało wymagająca.
 • Juniperus sabina 'Buffalo' - krzew nisko i szeroko rosnący. Igły intensywnie zielone, pachnące sabinolem.
 • Juniperus sabina 'Tamariscifolia' - niska odmiana osiągająca po 10 latach 30 cm wysokości i do 2 m szerokości. Igły szarozielone o intensywnym zapachu.
Jałowiec sabiński
Jałowiec sabiński
0 (0 opinii)