Porady

Jak założyć skalniak? [WIDEO]

5 (2 opinie)

Alpinarium to kamienny ogród, w którym zostało odtworzone górskie środowisko naturalne. Skalniak jest jego namiastką. Tworzą go mieniące się w słońcu intensywnymi i żywymi barwami kompozycje roślinne utworzone wśród ułożonych na kopczyku kamieni.

W większości przypadków skalniak zakłada się w celach dekoracyjnych. Powinien naśladować naturę, odwzorowywać górski krajobraz. Jeśli ma wyglądać naturalnie, nie powinien być idealny. Ze względu na fakt, że zawsze przykuwa uwagę, warto mądrze wkomponować go w przestrzeń ogrodu.

Atrakcyjny kolor i kształt kamieni nadaje niepowtarzalny charakter ogrodowi. Na skalniak najlepiej wybrać te z najbliższej okolicy, ale przy tym mieć na uwadze, że jeśli rzeczywiście ma zostać stworzona namiastka górskiego krajobrazu, potrzebne będą głazy i kamienie z ostrymi krawędziami i nieregularnymi kształtami. W Polsce popularnością cieszą się m.in. bazalty, dolomity czy granity. Po posadzeniu roślin istotne jest też wysypanie gruboziarnistego żwiru czy żagwinu ogrodowego.

Zakładanie skalniaka
Zakładanie skalniaka

Jak założyć skalniak?

Założenie skalniaka wymaga poświecenia czasu i wysiłku, ale nie stanowi bardzo skomplikowanego zadania. Najlepszy czas na jego zakładanie to wiosna lub późne lato. Rośliny dobrze się przyjmują, gdy nie ma upałów, ale nie jest też zimno. 

Po pierwsze więc przygotuj plan. Rozrysuj kształt skalniaka. Zaplanuj rozmieszczenie największych głazów i kamieni oraz zastanów się, w jaki sposób zasadzić konkretne grupy roślin lub pojedyncze okazy. Wybierz miejsce. Skalniak przykuwa uwagę, w związku z czym należy umiejętnie go wkomponować w przestrzeń ogrodu (umieścić np. przy altanie, obok murku czy w pobliżu oczka wodnego, strumienia lub tarasu). Czasem lepiej usytuować go gdzieś z boku, tuż przy ogrodzeniu. Niektórzy wykorzystują jego walory dekoracyjne. Właściciele niewielkich ogródków często zakładają skalniaki przy schodach wejściowych do domu. Jeśli na posesji znajduje się wzniesienie, to warto je wykorzystać. Pamiętaj, że na płaskim terenie trzeba zbudować je od zera. Nie można też zapomnieć, że od lokalizacji ogródka zależy też wybór roślin. Miej więc na uwadze, że większość roślin skalnych lubi słońce.

Na skalniak najlepiej wybrać kamienie pochodzące z najbliższej okolicy. Jeśli w ogrodzie rzeczywiście ma zostać stworzona namiastka górskiego krajobrazu, głazy i kamienie powinny mieć ostre krawędzie i nieregularne kształty.

Kolejny etap polega na wykonaniu wykopu. Lepiej zrobić nieco większy niż powierzchnia skalniaka, aby dysponować powierzchnią do obłożenia agrowłókniną. Ten zabieg pozwoli na łatwiejszą pielęgnację skalniaka w przyszłości. Agrowłóknina zapobiega bowiem obrastaniu brzegów skalniaka chwastami i trawą. Następnie pora na dokładne oczyszczenie miejsca, w którym założymy skalniak. Należy dokładnie odchwaszczyć glebę i solidnie utwardzić grunt. Na odpowiednio przygotowanej ziemi układamy kamienie. Pamiętajmy o zasadzie: nie powinno być za idealnie. Pora na wypełnienie kamiennej konstrukcji ziemią. Na szczycie wzniesienia ułóżmy kamienie. Całość należy podlać. Trzeba następnie poczekać kilka dni aż ziemia porządnie osiądzie, aby możliwe było przejście do dalszej pracy. Czyli do zasadzenia roślin – najlepiej w grupach. Warto trzymać się sprawdzonych zasad: duże rośliny sadzić pojedynczo, wysokie z tyłu, niskie z przodu. Niech ich kolory i wygląd kontrastują i zarazem współgrają ze sobą. Pomyśl też o tle dla skalniaka. W tym miejscu sprawdzą się iglaki (np. cyprysiki, jałowce czy modrzewie). Następnie wysyp żwir. Jeśli chcesz, aby twój skalniak przypominał środowisko górskie, pomiędzy roślinki wysyp np. gruboziarnisty żwir.

Jeśli skalniak ma wyglądać naturalnie, nie powinien być idealny
Jeśli skalniak ma wyglądać naturalnie, nie powinien być idealny

Rośliny na skalniak

Skalniak to kępy białej lub różowej gęsiówki kaukaskaiej, ubiorek wiecznie zielony tworzący przepiękny dywan białych kwiatów, szare kępy rogownicy kutrzerowatej, karłowe różaneczniki, bajkowy dzwonek karpacki o białych i niebieskich kwiatostanach czy bergenia sercolistna o dekoracyjnym ulistnieniu i różowych kwiatach. W to otoczenie można też wkomponować urocze pierwiosnki, pełne powabu narcyzy czy przyciągające wzrok szafirki. Sprawdzą się też paprocie i mchy.

Floks szydlasty to roślina, która jest często wybierana do skalniaków, ponieważ „zmiękcza” ostre głazy. Floks zwany jest również płomykiem szydlastym. Tworzy charakterystyczne bajkowe dywany w barwnych, delikatnych pastelach. Drobne kwiatki są koloru białego, różowego i fioletowego. Ta bylina okrywowa obficie zakwita na wiosnę. Po przycięciu powtarza kwitnienie w sierpniu.

Brzegi skalniaka warto wyłożyć agrowłókniną. Ten zabieg pozwoli na łatwiejszą pielęgnację ogródka w przyszłości, agrowłóknina zapobiegnie bowiem obrastaniu chwastami i trawą.

W pełnym słońcu 

Roślin, które można posadzić w pełnym słońcu na skalniaku jest wiele. Wśród nich jest m.in. niezwykle urodziwy żagwin ogrodowy, włochaty czyściec ogrodowy czy malutkie tulipany, które wprowadzają nutkę romantyzmu. Piękną ozdobą jest też lawenda wąskolistna, fantazyjne rojniki, krwawnik pospolity o uroczych białych kwiatkach czy chociażby wabiący pszczoły tymianek właściwy.

Smagliczka skalna znakomicie sprawdza się w miejscach bardzo suchych i mocno nasłonecznionych. Ta niska bylina cieszy się dużą popularnością ze względu na bujne kępy, których ozdobą są liczne drobniutkie żółte kwiatki. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja, wytwarzając przepiękny, miodowy zapach. Dziko rosnącą można ją spotkać w rejonie Morza Śródziemnego.

Rośliny powinny zostać dobrane w zależności od lokalizacji skalniaka i związanego z nią stopnia nasłonecznienia
Rośliny powinny zostać dobrane w zależności od lokalizacji skalniaka i związanego z nią stopnia nasłonecznienia

Rozchodnik – to roślina stosowana do zadarniania skalniaków. Większość odmian jest niska, ale są też takie, które osiągają nawet 80 cm wysokości. Charakteryzują się licznymi kwiatkami o barwie białej, karminowej, różowej czy żółtej, które w nieprawdopodobny sposób dekorują skalniak i ogród. Przepięknie wyglądają w dużych kępach. Ich ulistnienie przez cały rok jest zielone, co bez wątpienia stanowi ich wielki atut. Pięciornik krzewiasty to dekoracyjny niski krzew liściasty. Charakteryzuje się pełnymi uroku żółtymi kwiatkami. Dorasta do 1 metra wysokości. Kwitnie niemal nieprzerwanie od maja do października. Jałowiec pospolity – z niskich krzewów i drzew iglastych jest to idealna propozycja na stanowiska w pełnym słońcu. Zapewni na skalniaku odrobinę zieleni przez cały rok.

W cieniu 

Kto powiedział, że skalniaka nie można założyć w zacienionym miejscu? Wystarczy jedynie mądrze dobrać rośliny. Do lekkiego półcienia doskonale nadaje się np. rozrastający się dywanowo ukwap dwupienny z niepowtarzalnymi kwiatami zebranymi w koszyczki o barwie srebrzystobiałej lub czerwono-różowej. Ozdobą zacienionego skalniaka jest też romantyczny barwinek pospolity o pojedynczych niebieskich kwiatkach czy dąbrówka rozłogowa charakteryzująca się kwiatostanami zebranymi w grona o barwie białej, niebieskiej oraz różowej.

Dąbrówka rozłogowa wyróżnia się efektownymi kwiatostanami zebranymi w grona
Dąbrówka rozłogowa wyróżnia się efektownymi kwiatostanami zebranymi w grona

Skalnica cieszy się ogromną popularnością i bardzo dobrze sprawdza się na stanowiskach w cieniu. Jest lubiana przez ogrodników z powodu bujnych kęp obsypanych licznymi kwiatami w barwie białej, czerwonej i różowej. Uwagę przykuwa także jej ciekawe ulistnienie. Lnica alpejska to górska roślina płożąca, która przykuwa uwagę fantazyjnymi kwiatami barwy fioletowej z żółtymi płomykami. Osiąga wysokość do 25 cm. Porzeczka alpejska Schmidt jest niskim krzewem liściastym. Osiąga ok. 1 m wysokości. Ma urocze małe kwiatki koloru żółtego i czerwone owoce. Choina kanadyjska to pełen nonszalanckiej swobody iglak. Ma igły koloru jasnozielonego. Może dorosnąć do nawet 10 metrów. Najlepiej, jeśli jest regularnie przycinana.

Jak pielęgnować skalniak?

Pielęgnacja skalniaka wymaga tych samych prac, co pozostała część ogrodu. Tzeba więc liczyć się z takimi obowiązkami jak: podlewanie, pielenie chwastów, usuwanie przekwitłych kwiatostanów, dzielenie zagęszczonych bylin, odmładzanie roślin słabo kwitnących, nawożenie czy wreszcie okrywanie na zimę bardziej wrażliwych gatunków. 

Jak założyć skalniak? [WIDEO]

5 (2 opinie)